Մոսկվան ակնկալում է, որ Փաշինյանը կմեկնի Սանկտ Պետերբուրգ ԱՊՀ գագաթնաժողովին
Ռուսական կողմն ակնկալում է, որ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ներկա կգտնվի Սանկտ Պետերբուրգում ԱՊՀ երկրների ղեկավարների ոչ պաշտոնական գագաթնաժողովին, Մոսկվան պատրաստ է կառուցողական կերպով լուծել Երևանի հետ բոլոր հարցերը։ Այս մասին դեկտեմբերի 20-ին կայացած ճեպազրույցում ասել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան՝ ի պատասխան երեկ Հայաստանի Հանրային հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում Փաշինյանի հայտարարությունները մեկնաբանելու խնդրանքին։
«Մենք հիմնվում ենք այն բանի վրա, որ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կօգտվի Ռուսաստանի Դաշնության նախագահի հրավերից և դեկտեմբերի 25-26-ը կժամանի Սանկտ Պետերբուրգ, որտեղ կմասնակցի Եվրասիական տնտեսական միության բարձրագույն խորհրդի նիստին և ԱՊՀ անդամ պետությունների ղեկավարների նախաամանորյա ավանդական հանդիպմանը։ Այնտեղ, փաստորեն, հնարավոր կլինի բարձրացնել բոլոր հետաքրքրող հարցերը»,- նշել է նա։
«Մոսկվայում, առաջնորդվելով Հայաստանի հետ հարաբերությունների դաշնակցային բնույթով, մենք միշտ պատրաստ ենք լուծել բոլոր ի հայտ եկած խնդիրները հանգիստ, պրոֆեսիոնալ և գործընկերային եղանակով», - նշել է Զախարովան։

Москва исходит из того, что премьер-министр Армении Никол Пашинян приедет в Санкт-Петербург на неформальный саммит СНГ, Москва готова решать все вопросы с Ереваном в конструктивном ключе. Об этом заявила на брифинге 20 декабря официальный представитель МИД РФ Мария Захарова в ответ на просьбу прокомментировать вчерашние заявления Пашиняна в интервью Общественному телевидению Армении.
«Мы исходим из того, что премьер-министр Армении Никол Воваевич Пашинян воспользуется приглашением президента Российской Федерации и приедет 25-26 декабря в Санкт-Петербург, где примет участие в заседании Высшего Евразийского экономического совета и в традиционной предновогодней встрече глав государств - участников СНГ. Там, собственно говоря,и можно было поднять все интересующие вопросы», - отметила дипломат.
«В Москве, руководствуясь союзническим характером отношений с Арменией, неизменно готовы решать все возникающие темы в спокойном, профессиональном и партнерском ключе», – отметила Захарова.