Հարութ Սասունյան. Հայաստանը կարող էր ավելի լավ գործարք կնքել Ադրբեջանի հետ գերիների փոխանակման հարցում
09:03 20/12/2023
Բաքվի բանտերում երկար ժամանակ տառապող երեսուներկու հայ ռազմագերիները վերջապես ազատ արձակվեցին և վերադարձան իրենց երջանիկ ընտանիքների գիրկը։ Ես կվերլուծեմ նրանց ազատման նախապատմությունն ու հանգամանքները՝ մատնանշելով, թե ինչու Հայաստանը պետք է շատ ավելի լավ գործարք կնքեր։
1) 2020 թվականի պատերազմի ավարտի համաձայնագիրը, որը ստորագրվել է Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի, Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի և Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի կողմից, ներառում էր մի դրույթ, որը պարտավորեցնում էր «իրականացնել ռազմագերիների և այլ պահվող անձանց ու զոհվածների մարմինների փոխանակում»։ Փաշինյանի սխալն այն էր, որ այս դրույթի կատարման համար վերջնաժամկետ չսահմանվեց՝ դրանով իսկ թույլ տալով Ադրբեջանին հայ գերիներին պահել այնքան ժամանակ, որքան նա ցանկանում է։
2) Փաշինյանի երկրորդ սխալն այն էր, որ 2020 թվականի պատերազմի ավարտից անմիջապես հետո Հայաստանն ազատ արձակեց բոլոր ադրբեջանցի գերիներին, իսկ Ադրբեջանը` հայ գերիներից միայն մի քանիսին։ Տեղի չունեցավ «բոլորը բոլորի դիմաց» փոխանակում:
3) Թեև 2020 թվականի համաձայնագրով որևէ նախապայման չէր դրվում հայ և ադրբեջանցի գերիների ազատ արձակման համար, Փաշինյանը թույլ տվեց իր երրորդ սխալը՝ Ադրբեջանին հանձնելով Ադրբեջանի կողմից բռնագրավված Արցախում հայկական ականների տեղադրման քարտեզները՝ Ադրբեջանի կողմից ևս մի քանի հայ գերիների ազատ արձակման դիմաց։ Ալիևն կարևոր դաս քաղեց, որ կարող է ավելի շատ զիջումներ կորզել Հայաստանից հայ գերիների դանդաղ և աստիճանական ազատ արձակմամբ։ Այլ կերպ ասած, Ալիևը պարզեց, որ հայ բանտարկյալներն իր համար ավելի արժեքավոր են, եթե նրանց պահի Բաքվի բանտում, և ժամանակ առ ժամանակ մի քանիսին ազատ արձակի՝ Հայաստանից հավելյալ զիջումների դիմաց:
4) Փաշինյանի հարատև մտասևեռումը Ադրբեջանի հետ անհարկի «Խաղաղության պայմանագիր» կնքելու նկատմամբ ևս մեկ հնարավորություն է ընձեռում Ալիևին Հայաստանից հավելյալ զիջումներ կորզելու, այդ թվում՝ սահմանի կարգավորման բանակցությունների ընթացքում հայկական տարածքների նորանոր պահանջներ, ադրբեջանցիների վերադարձը Հայաստանի ներսում իրենց նախկինում բնակեցված գյուղերը, և այսպես կոչված «Զանգեզուրի միջանցքի» ընդունումը, որն  Արևելյան Ադրբեջանը կապում է Նախիջևանի հետ՝ Հայաստանի վերահսկողության տակ գտնվող ճանապարհի փոխարեն, ինչպես նշված է 2020 թ. համաձայնագրում։
5) Փաշինյանը պետք է հրաժարվեր Ադրբեջանի հետ բոլոր հանդիպումներից ու բանակցություններից՝ մինչև նրա զինված ուժերի դուրսբերումը Հայաստանի ներսում գրավյալ տարածքներից և բոլոր հայ ռազմագերիների վերադարձը։
6) Ադրբեջանը համաձայնեց երկու ադրբեջանցի զինվորներին փոխանակել 32 հայ ռազմագերիների հետ, քանի որ Հայաստանը հանեց իր թեկնածությունը և չեղարկեց իր վետոն Ադրբեջանի վրա, որը  հաջորդ տարի Բաքվում կհյուրընկալի կլիմայի փոփոխության միջազգային հեղինակավոր համաժողովը (COP29): Սա է միակ պատճառը, որ Ալիևը համաձայնել է իրականացնել գերիների նման անհամաչափ փոխանակում։  Հրապարակայնորեն նշված մյուս պատճառներից ոչ մեկը ճիշտ չէ։ Հակառակ անհիմն շահարկումների՝ ԱՄՆ-ը, ԵՄ-ն, ՆԱՏՕ-ն, Ռուսաստանը, Թուրքիան և Իրանը որևէ դեր չեն խաղացել այս գերիների փոխանակման կազմակերպման գործում։ Ալիևի մեծ ցանկությունն էր օգտագործել համաժողովը որպես միջոց՝ ցույց տալու Բաքուն որպես միջազգային նշանակալի մայրաքաղաք՝ ուշադրությունը շեղելու համար Ադրբեջանի կողմից մարդու իրավունքների լուրջ խախտումներից և ռազմական հանցագործություններից: Ալիևը մեծ ջանքեր է գործադրել Բաքվում այլ խոշոր իրադարձություններ անցկացնելու համար, ինչպիսիք են «Ֆորմուլա 1» մրցաշարը, «Չմիավորված երկրների շարժման» գագաթնաժողովը, «Եվրատեսիլը», «Եվրոպական խաղերը» և այլն:
7)
Հաշվի առնելով Ալիևի բուռն ցանկությունը Բաքվում կլիմայի գագաթնաժողովն ամեն գնով անցկացնելու վերաբերյալ, Հայաստանը պետք է ձգտեր բոլոր հայ ռազմագերիների ազատ արձակմանը, այլ ոչ թե միայն նրանցից 32-ին: Բացի այդ, Փաշինյանը պետք է պահանջեր ազատ արձակել 2023 թվականի սեպտեմբերի վերջին Ադրբեջանի կողմից գերեվարված և բանտարկված Արցախի բարձրաստիճան պաշտոնյաներին։
8) Միևնույն ժամանակ Հայաստանում տառապում են ավելի քան 100 հազար  տարագիր արցախահայեր՝ զրկված ամենաառաջնային անհրաժեշտություններից՝ բնակարանից, սննդից և դեղորայքից։ Արցախահայերը թողել են իրենց ողջ ունեցվածքն Արցախում։ Հայաստանի կառավարությունը պետք է հայց ներկայացնի Համաշխարհային դատարան՝ պահանջելով Ադրբեջանից փոխհատուցում վճարել արցախահայերի բռնագրավված ունեցվածքի համար։
9) Վերոհիշյալ հարցերը լուրջ հարցադրումներ են առաջացնում Փաշինյանի հասցեին նրա համախոհների կողմից հնչեցրած բարձր գովասանքի վերաբերյալ, որոնք հպարտանում են, որ նա մեծ հաջողություն է գրանցել 32 հայ գերիների ազատ արձակմամբ։ Նրանք չգիտեն, որ ավելի հմուտ հայ ղեկավարը կարող էր շատ ավելի զիջումներ ստանալ Ադրբեջանից, քան մի քանի հայ գերիների վերադարձը:
10) Փաշինյանի կողմնակիցները նաև հիացած են, որ տարբեր օտարերկրյա ղեկավարներ իրենց գոհունակությունն են հայտնել գերիների փոխանակման կապակցությամբ՝ հուսալով, որ դա երկու երկրներին կբերի «Խաղաղության պայմանագրի» ստորագրմանը։ Փաշինյանի կողմնակիցները չեն հասկանում, որ «Խաղաղության պայմանագիրը» իրականում խաղաղություն չի բերի երկու երկրներին, քանի որ Ալիևն արդեն խախտել է 2020 թվականի համաձայնագրի պայմանների մեծ մասը։ Ինչպիսի՞ երաշխիքներ կարող է որևէ մեկը տալ, որ նա կհարգի ապագա պայմանավորվածությունները: Այս արտաքին ուժերը մտածում են միայն մեկ բանի մասին՝ իրենց շահերի, այլ ոչ թե Հայաստանի ազգային շահերի։ Նրանք գոհ են, որ Փաշինյանը բազմիցս զիջումներ է անում Ադրբեջանին, որպեսզի միջազգային հանրությունը օգուտ քաղի Ադրբեջանի նավթից ու գազից՝ անտեսելով հայկական շահերը և աչք փակելով Ալիևի կողմից սեփական ժողովրդի մարդու իրավունքների խախտումների վրա։

Armenia could have gotten a better deal in the prisoner exchange with Azerbaijan
Thirty two Armenian prisoners of war, languishing in a Baku jail for a long time, were finally freed and returned back to their overjoyed families. I will analyze the background and circumstances of their release, pointing out why Armenia should have gotten a much better deal.
1) The agreement to end the 2020 war, signed by Russia’s President Vladimir Putin, Azerbaijan’s President Ilham Aliyev, and Armenia’s Prime Minister Nikol Pashinyan, included a clause that mandated that “an exchange of prisoners of war, hostages and other detained persons and bodies of the dead is to be carried out.” Pashinyan’s blunder was that no deadline was set for the implementation of this clause, thus allowing Azerbaijan to keep the Armenian prisoners as long as it wished.
2) Pashinyan’s second mistake was that, shortly after the end of the 2020 war, Armenia released all the Azeri prisoners, while Azerbaijan released only some of the Armenian prisoners. There was no all for all exchange.
3) Even though the 2020 agreement did not impose any preconditions for the release of the Armenian and Azeri prisoners, Pashinyan made his third mistake by turning over to Azerbaijan the maps of Armenian landmines in Azeri-occupied Artsakh in return for the release by Azerbaijan of a few more Armenian prisoners. Pres. Aliyev learned the valuable lesson that he can extract more concessions from Armenia by the slow and gradual release of the Armenian prisoners. In other words, Aliyev discovered that the Armenian prisoners were more valuable for him if he kept them in a Baku jail, and released a few at a time in return for further concessions from Armenia.
4) Pashinyan’s obsession over an unnecessary ‘Peace Treaty’ with Azerbaijan provides yet another opportunity for Aliyev to extract further concessions from Armenia, including the demand for additional Armenian territories during border adjustment negotiations, the return of Azeris to their previously inhabited villages inside Armenia, and acceptance of the so-called ‘Zangezur Corridor’ linking Eastern Azerbaijan to its exclave of Nakhichevan instead of a road under Armenia’s control, as mentioned in the 2020 agreement.
5) Pashinyan should have refused all meetings and negotiations with Azerbaijan until the removal of its forces from the territory it occupies inside Armenia and the return of all Armenian prisoners of war.
6) Azerbaijan agreed to exchange two Azeri soldiers with 32 Armenian prisoners of war because Armenia withdrew its own candidacy and lifted its veto of Azerbaijan hosting next year’s prestigious international climate change conference (COP29) in Baku. This is the only reason why Aliyev agreed to have such a lop-sided exchange of prisoners. None of the other publicly mentioned reasons are true. Contrary to baseless speculations, the U.S., EU, NATO, Russia, Turkey, and Iran played no role in arranging this prisoner exchange. It was Aliyev’s strong desire to use the conference as a means to show off Baku as an internationally significant capital in order to deflect attention away from Azerbaijan’s serious human rights violations and war crimes. Aliyev had gone to great lengths to host other major events in Baku, such as the Formula One Car Race, the Non-Aligned Conference Summit, Eurovision, European Games, etc.
7) Given Aliyev’s fixation on hosting the Climate Summit in Baku at any cost, Armenia should have sought the release of all Armenian prisoners of war, not just 32 of them. In addition, Pashinyan should have demanded the release of the high-ranking Artsakh officials who were captured and jailed by Azerbaijan at the end of September 2023.
8) In the meantime, over 100,000 exiled Artsakh Armenians are suffering in Armenia, deprived of the most basic necessities, such as housing, food, and medicines. Artsakh Armenians have left behind all of their possessions. The Armenian government should file a lawsuit in the World Court demanding that Azerbaijan pay compensation for the confiscated properties of Artsakh Armenians.
9) The above cited issues raise serious questions about the high praise lavished on Pashinyan by his supporters who are proud that he scored a major success with the release of 32 Armenian prisoners. Little do they know that a more competent Armenian leader could have gotten much more concessions from Azerbaijan than the return of some of the Armenian prisoners.
10) Pashinyan’s supporters are also ecstatic that various international leaders expressed their satisfaction with the exchange of the prisoners, hoping that this would lead the two countries to signing a ‘Peace Treaty.’ What Pashinyan’s supporters do not understand is that a ‘Peace Treaty’ would not actually bring peace to the two countries, since Aliyev has already violated most of the terms of the 2020 agreement. What assurance can anyone have that he will respect future agreements? These foreign powers care about only one thing: their self-interest rather than the national interests of Armenia. They are pleased that Pashinyan is making repeated concessions to Azerbaijan, so that the international community can benefit from Azerbaijan’s oil and gas, while ignoring Armenian interests and turning a blind eye to Aliyev’s violations of the human rights of his own people.