ՆԳՆ-ից  հաստատեցին՝ Գեղարքունիքի մարզում ձերբակալված ձկնորսներ կան
«Հրապարակ»-ն այսօր գրել էր, որ նախորդ օրը գիշերը մի քանի գյուղերի ձկնորսներ հավաքվել են Նորատուս գյուղում և պատրաստվում են բողոքի ակցիա իրականացնել՝ փակելով Երևան-Սևան մայրուղին: Նրանք դժգոհում են, որ սիգի ձվադրման շրջանում իրնեց թույլ չի տրվում որս իրականացնել Սևանա լճում։ Ըստ օրաթերթի տվյալների, արդեն 3 օր այնտեղ հերթապահում են ոստիկանության տարածքային ստորաբաժանումների ներկայացուցիչները՝ ձկնորսների և ջրային պարեկների միջև բախումները կանխելու համար, վերջիններս այսօր վաղ առավոտյան Նորատուսից  դուրս եկողներին բերման են ենթարկել, որոնց թիվը հասնում է 30-ի։
Panorama.am-ը պարզաբանում ստանալու համար դիմեց Գեղարքունիքի մարզպետարանի Գյուղատնտեսության և շրջակա միջավայրի պահպանության վարչության պետ Մարտին Պետրոսյանին։ Վերջինս հայտնեց, որ նախորդ օրերին հիվանդ է եղել, այսօր առավոտյան է աշխատանքի եկել և տեղեկացված չէ ձկնորսների բողոքից։
Նորատուսի վարչական ղեկավար  Անդրանիկ Գրիգորյանը  չպատասխանեց հեռախոսազանգերին։
Ոստիկանության գործողությունների  վերաբերյալ պարզաբանում ստանալու համար Panorama.am-ը դիմեց ՆԳ նախարարի մամուլի քարտուղար Նարեկ Սարգսյանին։
«Այս պահի դրությամբ կան ձերբակալվածներ՝ խուլիգանության և պաշտոնատար անձի օրինական ծառայողական գործունեությանը միջամտելու կասկածանքով։
Ձերբակալությունները տեղի են ունեցել Գեղարքունիքի մարզում։  Բոլոր բերման ենթարկվածները ներկայացվել են նախաքննական մարմին»,-հայտնեց Սարգսյանը։

В МВД Армении подтвердили факт задержания рыбаков в Гегаркуникской области
В министерстве внутренних дел Армении Panorama.am подтвердили факт задержания рыбаков в Гегаркуникской области республики.
Отметим, что газета «Грапарак» сегодня написала: ночью рыбаки из нескольких сел собрались в селе Норатус и готовятся выйти на акцию протеста, перекрыв трассу Ереван-Севан. Их недовольство вызвано запретом на ловлю сига в озере Севан в период нереста рыбы.
По данным газеты, уже 3 дня представители территориальных подразделений Полиции несут в области дежурство, чтобы предотвратить столкновения между рыбаками и служащими подразделения Водного патруля. Последние сегодня рано утром подвергли приводу выезжающих из Норатуса. Число подвергнутых приводу достигает 30.
Начальник управления сельского хозяйства и охраны природы  областной администрации Гегаркуника Мартин Петросян в беседе с корреспондентом Panorama.am сообщил, что в последние дни находился на больничном, вышел на работу только сегодня утром, посему не в курсе ситуации с рыбаками.
Административный руководитель Норатуса Андраник Григорян на телефонные звонки не ответил.
Пресс-секретарь главы МВД Армении Нарек Саркисян в комментарии для Panorama.am относительно действий Полиции сообщил:
«На данный момент есть задержанные – по подозрению в хулиганстве и воспрепятствовании законной служебной деятельности должностного лица.
Задержания были произведены в Гегаркуникской области. Все подвергнутые приводу доставлены в следственный орган».