Մայրիկներին լծակ ենք տալիս, որ ասեն՝ հարգելի՛ տատիկ, դուք երկուշաբթի օրվանից ազատված եք աշխատանքից. Փաշինյան
«Մեր շահառուն, որին ուզում ենք աջակցել, ի վերջո, ծնված երեխան է չէ՞, ինչքան լավ պահեն այդ երեխային, այնքան մեզ համար ավելի լավ»,- կառավարության նիստում հայտնեց Նիկոլ Փաշինյանը։
Նա իր դիտարկումը ներկայացրեց ՀՀ պաշտպանության մարտական գործողություններին մասնակցելու կամ հակառակորդի հետ շփման գծում մարտական հերթապահության կամ հատուկ առաջադրանք կամ ծառայողական պարտականություններ կատարելու ընթացքում կամ հակառակորդի նախահարձակ գործողության հետևանքով զոհված զինծառայողների ծնողների վերարտադրողական առողջության աջակցման միջոցառման շրջանակներում ծնված երեխաների մինչև 3 տարեկանը խնամքի համար գումար հատկացնելու մասին նախագծի վերաբերյալ։
Նախագծով սահմանվում է, որ պետությունն մինչև 104 հազար դրամ կվճարի երեխային խնամող դայակին, որը չպետք է գրանցված լինի նորածինի հասցեում։
Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարեց, որ սխալ է, երբ զոհվածի նորածին եղբոր կամ քրոջը խնամելու համար պետությունը նրա հարազատներին չի վճարում։
Նա հայտնեց, որ ամեն անգամ գործոդիրը քաղաքկանությունը մշակելիս մի կարևոր բան բաց է թողնում։
«Եթե հանգամանքներն այնպես են, որ երեխայի հարազատներից մեկը պետք է այդ գործառույթն իրականացնի, ապա՝ ի՞նչն է վատ այդտեղ»,- հարցրեց Փաշինյանը։
Նա հյատնեց, որ այդ ծրագրով գործազուրկ դայակներին աշխատանքի տեղավորելու խնդիրը չեն լուծում, այլ նպատակը երեխային հնարավորինս լավ ծառայութնուն մատուցելն է։
«Եթե իր համար լավ ծառայությունը պետք է իր հարազատ տատիկը մատուցի՝ կառավարության նպատակն էլ հենց դա է, մենք այն կախավարկածով չենք, որ եթե կառավարությունը չվճարեր տատիկին, այդ նույն ծառայությունը չէր մատուցի»,-հայտարարեց Փաշինյանը և նշեց, որ շահառուների այս խմբի համար կարող են այդ բացառությունն անել։
ՀՀ գործադիր մարմնի ղեկավարը շարունակեց. «Ես գիտեմ, որ իմ հաջորդ մարզային կամ ոչ մարզային այցին այսպես լայն ժպիտով գնալու եմ, ասեմ՝ բա, այդ որոշումից օգտվեցի՞ք, սիրելի՛ շահառուներ, և ինձ առանց ժպտալու պատասխանելու են՝ ոչ, հարցնելու եմ՝ ինչո՞ւ, ասելու են՝ որովհետև ձեր կարգավորման մեջ մի հնարավորություն կա՝ 200 հատ սահմանափակում, մենք ներվեր չունենք այդ 200 սահմանափակումը հաղթահարենք»։
Հայտարարելով, որ նման սահմանափակումները պետք է ուղղված լինեն սողանցքները փակելուն և չարաշահումները կանխելուն՝ Փաշինյանն ասաց, որ չի պատկերացնում, թե երեխա պահելու մեջ չարաշահումը որն է։
Կառավարության անդամներից մեկն պատասխանեց՝ երեխային չպահելը։
«Չպահեն՝ կազատեն աշխատանքից, տատիկին էլ կարող են ազատել աշխատանքից։ Ընդհակառակը, մենք դրանով մայրիկներին լծակ ենք տալիս, որ ասեն՝ հարգելի՛ տատիկ, դուք երկուշաբթի օրվանից ազատված եք աշխատանքից»,-հայտարարեց Փաշինյանը։

Пашинян: Бабушку тоже можно уволить, правительство своим решением наделяет рычагом влияния матерей
Правительство Армении на заседании 21 декабря утвердило проект решения по предоставлению содействия родителям погибших или пропавших без вести военнослужащих, в семьях которых родились дети при помощи репродуктивных технологий. Родители будут получать содействие по уходу за детьми до 3-х лет.
В соответствии с решением правительства, семьям на эти цели будет выделяться до 104 тыс. драмов ежемесячно. Единственное условие – нанимаемая для ухода за ребенком няня не должна быть прописана по адресу проживания бенефициаров.
При обсуждении проекта Никол Пашинян заявил: «Бенефициар, которому хочет помочь правительство, – появившийся на свет ребенок, ведь так? Чем лучше будет организован уход за ним, тем для нас лучше».
При этом он назвал неправильным, когда государство для ухода за новорожденным братом или сестрой погибшего военного не платит родственникам.
По словам Пашиняна, каждый раз при разработке политики кабмин упускает что-то важное.
«Если обстоятельства таковы, что эту функцию няни должен выполнять кто-то из родственников ребенка, то что в этом плохого?» – спросил Пашинян.
Он заявил, что цель рассматриваемого проекта – не решение проблемы трудоустройства безработных нянь, а обеспечение новорожденных братьев и сестер погибших военных наилучшим уходом.
«Если для новорожденного лучше, чтобы уход за ним осуществляла родная бабушка, то целью правительства тоже должно быть это. При этом мы не считаем, что, если бы правительство не платило бабушке, она бы не делала то же самое», – заявил Пашинян, указав, что для этой группы бенефициаров могут сделать такое исключение.
«Я уже знаю, что во время своего следующего визита в ту или иную область с широкой улыбкой начну интересоваться у бенефициаров, воспользовались ли они этим решением правительства, а мне ответят, что нет – из-за сотен ограничений в предлагаемой норме, преодолевать которые не хватает нервов», – продолжил глава кабмина.
Заявив, что такие ограничения должны быть направлены на устранение лазеек и предотвращение злоупотреблений, Пашинян отметил: не представляет, какие злоупотребления возможны при уходе за ребенком.
«Отсутствие должного ухода», – ответили Пашиняну.
«Не будет ухода – уволят, бабушку тоже можно уволить. Мы же тем самым наделяем рычагом влияния матерей, чтобы они могли сказать: уважаемая бабушка, вы с понедельника уволены», – отметил Пашинян.