ՀՀ արած քայլից հետո Թուրքիան հասկացավ՝ կարելի է շարունակել ճնշումն առանց հայկական կողմի որևէ էական դիմադրության. Վարուժան Գեղամյան
15:28 21/12/2023
«Այս տարի հայ-թուրքական հարաբերություններում էական զարգացումներ չեն եղել, երկու երկրների միջև շարունակվում են, ըստ էության, թշնական հարաբերությունները»,- Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց պատմական գիտությունների թեկնածու, թուրքագետ Վարուժան Գեղամյանը։
Նա նշեց, որ այդ թշնամական հարաբերություններն այս պահին Թուրքիան կարողանում է օգտագործել իր օգտին, դրա շրջանակներում էլ կարողանում է այսպես կոչված բանակցային գործընթացում, որը միայն  անունով է բանակցային, բայց ոչ բովանդակությամբ, պարտադրել Հայաստանին նոր զիջումներ։
«Այդ զիջումները հիմնականում համապատասխանում են թե Ադրբեջանի, թե Թուրքիայի ռազմավարական շահերին ու հետաքրքրություններին մեր տարածաշրջանում։
Այս տեսանկյունից հայկական կողմի որևէ նախաձեռնություն ոչ միայն չի ունեցել որևէ իրական արդյունք, դրական արդյունք  հայկական կողմի համար, ընդհակառակը,  բերել է բանակցային գործընթացում դիրքային նոր կորուստների ու զիջումների։ Հենց այդ շրջանակներում էլ պետք է դիտարկել փետրվարին Թուրքիա հումանիտար շարասյուն ուղակելը, որին զուգահեռ Թուրքիան ու Ադրբեջանը շրջափակման մեջ էին պահում Արցախը, որևէ զիջման չգնացին այդ հարցում։
Հայաստանի կողմից արված քայլը, ըստ էության, ոչ մի բան էր, ընդհակառակը, փաստացի թուրքական կողմը հասկացավ, որ կարելի է շարունակել ճնշումը առանց հայկական կողմի որևէ էական դիմադրության»,- ասաց Վ.Գեղամյանը։
2024 թվականը, թուրքագետի  խոսքով, շարունակվելու է նույն տրամաբանությամբ՝  ճնշման մեծացում, նոր զիջումներ, խոսք լինել չի կարող Հայաստանին նպաստող որևէ զիջման մասին. «Օրինակ, թուրքական կողմը Հայաստանին չի առաջարկելու հումանիտար, ֆինանսական օժանդակություն, չի վերադարձելու Արցախը, չի ստիպելու Ադրբեջանին դուրս գալ Հայաստանի Հանրապետության օկուպացված տարածքներից կամ Արցախի Հանրապետությունից։ Պատրանքը, որ սահմանի բացմամբ Հայաստանը շահելու է, խաբկանք է։ Որևէ հիմք չունենք պնդելու, որ դրանով Հայաստանը շահելու է տնտեսապես կամ որևէ այլ ձևով, ընդհակառակը, սպառնալիքներն էլ ավելի մեծանալու են։ Այս պայմաններում խոսել այն մասին, որ  ինչ-որ դրական քայլ է լինելու նույնիսկ արտաքինից դրական թվացող, օրինակ, սահմանի բացում և այլն, նույնիսկ դրանք տեղի չեն ունենալու»,- ասաց թուրքագետը։
Դիտարկմանը՝ իշխանության կողմից ամեն ինչ դրական լույսի ներքո ներկայացնելն իրականում այդպես չէ, նա ասաց. «Ինչպես մնացած բոլոր հարցերում, այնպես էլ այս հարցում ևս, այո»։
Վարուժան Գեղամյանն ասաց, որ Հայաստանն ու Թուրքիան, ըստ էության, չեն կարող իրար հետ ունենալ բարիդրացիական, բարեկամական հարաբերություններ, քանի որ երկու պետություններն իրենց քաղաքական բնույթով, աշխարհաքաղաքական դիրքով, իրենք իրար հակադիր են։
«Ցավոք սրտի, այդպես է ստացվել։ Հայ-թուրքական հակամարտությունը սկսվել է այս տարածաշրջանում թուրքական տարրի ու թուրքական  պետության ստեղծումից հետո ու շարունակվելու է ոչ թե մինչև վաղը, այլ անդադար, քանի երկու պետությունները կան։ Իրենք իրենց բնույթով հակադիր են, ինչպես, օրինակ, Թուրքիան ու Հունաստանը, Թուրքիան և հարավի արաբական պետությունները։ Հետևաբար, նույնը վերաբերում է  նաև Հայաստանին։
Հնարավո՞ր է երկու երկրների միջև ունենալ  քիչ թե շատ կայունություն։ Այո, այդ կայունությունը հնարավոր էր ապահովել ուժեղ հայկական բանակի շնորհիվ, որը, փաստացի մինչև 2018 թվականը առնվազ ստացվել է։ Այնպես չէ, որ Թուրքիան չի ուզել մինչ այդ հարձակվի Հայաստանի վրա։ Ուզել է, բայց դրա հնարավորությունը չի ունեցել, քանի որ և աշխարհաքաղաքական միջավայրը, և հայկական պետության հնարավորությունները թույլ են տվել զսպել Թուրքիայի հնարավոր  հարձակումը, թեև 1992-93 թվականին այդպիսի փորձերի նախապատրաստություն եղել է։
Հնարավոր է կայունություն և թուրքական սպառնալիքի հնարավոր չեզոքացում միայն այն պարագայում, եթե հայկական պետությունը և ներսից, և արտաքին իր հնարավոր գործընկեր դաշնակիցների հետ կարողանա բարձրացնել իր անվտանգային միջավայրի այս պահին առկա հնարավորությունները։ Այդ պարագայում այո, մենք կունենանք խաղաղություն։ Բայց խոսել այն մասին, որ Թուրքիան այստեղ ներդրումներ կանի, այնպես կանի որ Հայաստանն ուժեղանա, ոչ միայն միամտություն է, այլ, ըստ էության, գիտակցված հանրությանը մոլորության և նոր ցեղասպանության տանել»,- ասաց թուրքագետ Վարուժան Գեղամյանը։

Гегамян: После действий Еревана Анкара осознала, что можно продолжать давление без какого-либо существенного сопротивления с армянской стороны
16:44 21/12/2023
Уходящий 2023 год не ознаменовался существенными изменениями в армяно-турецких отношениях, между двумя странами сохраняются, по сути, вражеские отношения, заявил в интервью Panorama.am тюрколог, кандидат исторических наук Варужан Гегамян.
По его словам, на данный момент Турции удается использовать эти вражеские отношения в свою пользу и в рамках этого навязывать Армении новые уступки в так называемом переговорном процессе, который является переговорами только по форме, но никак не по содержанию.
«Навязываемые Армении уступки в основном соответствуют стратегическим интересам Азербайджана и Турции в нашем регионе.
С этой точки зрения ни одна инициатива армянской стороны не только не приносила каких бы то ни было реальных, позитивных результатов для Еревана, но и наоборот – приводила к новым позиционным потерям и уступкам в переговорном процессе. Именно в этих рамках следует рассматривать отправку гуманитарной колонны в Турцию в феврале – в то время, как Турция и Азербайджан продолжали блокаду Арцаха и не пошли на какие-либо уступки в этом вопросе.
Данный шаг, предпринятый Арменией, по сути, был ничем, наоборот, турецкая сторона, фактически, осознала, что можно продолжать давление без какого-либо существенного сопротивления с армянской стороны», – сказал В.Гегамян.
По мнению эксперта, такая же логика сохранится и в 2024 году: усиление давления, новые уступки, ни о каких уступках в пользу Армении не может быть и речи.
«Например, турецкая сторона не предложит Армении гуманитарную и финансовую помощь, не вернет Арцах, не заставит Азербайджан покинуть оккупированные территории Республики Армения или Республики Арцах. То, что Армения якобы окажется в выигрыше в результате открытия границы, – иллюзия, обман. У нас нет оснований утверждать, что Армения получит от этого экономическую или какую-либо иную выгоду, наоборот – возрастут лишь угрозы», – подчеркнул Гегамян.
Варужан Гегамян заявил, что, по сути, у Армении и Турции не могут быть добрососедские, дружественные отношения друг с другом, поскольку два государства противоположны друг другу по характеру политики, своему геополитическому положению.
«К сожалению, так получилось. Армяно-турецкий конфликт начался после появления турецкого элемента и создания турецкого государства в этом регионе. И конфликт этот будет продолжаться не только завтра, а непрерывно – пока существуют эти два государства. Они противоположны по своей природе, как, например, Турция и Греция, Турция и арабские государства Юга.
Возможно ли добиться в большей или меньшей степени стабильности между двумя странами? Да, обеспечить такую стабильность можно благодаря сильной армянской армии, что, собственно, и удавалось, как минимум, до 2018 года. Дело не в том, что Турция до этого не хотела нападать на Армению. Хотела, но у нее не было возможности сделать это, поскольку и геополитическая обстановка, и возможности армянского государства позволяли сдерживать возможное нападение Турции, хотя подготовка к таким попыткам велась в 1992-93 годах.
Стабильность и нейтрализация турецкой угрозы возможны только в том случае, если армянское государство, как внутри, так и вместе со своими потенциальными партнерами и союзниками сможет повысить нынешние возможности своей среды безопасности. В этом случае да, у нас будет мир. Но говорить о том, что Турция начнет инвестиции и будет способствовать усилению Армении, – не только наивно, но и, по сути, осознанное введение общественности в заблуждение и ведение к новому геноциду», – подчеркнул тюрколог Варужан Гегамян.