Լավրովը Թուրքիայի ԱԳ նախարարի հետ քննարկել են Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը
19:55 22/12/2023
Դեկտեմբերի 22-ին ռուսական կողմի նախաձեռնությամբ հեռախոսազրույց է տեղի ունեցել Ռուսաստանի Դաշնության արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովի և Թուրքիայի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Հաքան Ֆիդանի միջև։
ՌԴ ԱԳՆ մամուլի ծառայության փոխանցմամբ՝  կողմերը մտքեր են փոխանակել երկկողմ և միջազգային օրակարգի արդի հարցերի շուրջ՝ շեշտը դնելով Անդրկովկասում տիրող իրավիճակի վրա՝ հաշվի առնելով տարածաշրջանի երկրների հատուկ դերը Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում:
Դեկտեմբերի 22-ին Ռուսաստանի Դաշնության արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը հեռախոսազրույց է ունեցել նաև Իրանի Իսլամական Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Հոսեյն Ամիրաբդոլլահյանի հետ։
Դեկտեմբերի 7-ին Մոսկվայում կայացած ռուս-իրանական բարձր մակարդակի բանակցությունների ընթացքում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների կատարման համատեքստում քննարկվել են տարածաշրջանային և երկկողմ օրակարգի մի շարք արդիական հարցեր։ Նախարարները ստուգել են նաև առաջիկա շփումների ժամանակացույցը։

22 декабря по инициативе российской стороны состоялся телефонный разговор министра иностранных дел Российской Федерации Сергея Лаврова с министром иностранных дел Турецкой Республики Хаканом Фиданом.
Как сообщает пресс-служба МИД РФ, стороны обменялись мнениями по актуальным вопросам двусторонней и международной повестки дня с акцентом на текущей ситуации в Закавказье с учетом особой роли стран региона в содействии нормализации между Азербайджаном и Арменией.
22 декабря состоялся также телефонный разговор министра иностранных дел Российской Федерации С.В.Лаврова с министром иностранных дел Исламской Республики Иран Хоссейном Амирабдоллахианом.
Обсужден ряд актуальных вопросов региональной и двусторонней повестки дня в контексте реализации договоренностей, достигнутых в ходе состоявшихся в Москве 7 декабря российско-иранских переговоров на высшем уровне. Министры также сверили график предстоящих контактов.