Նոյեմբերի 7-ին Բաքվի դատարանը հրապարակեց արցախցի 68-ամյա Վագիֆ Խաչատրյանի դատավճիռը։ Նրան 1992 թվականին Մեշալի գյուղում տեղի ունեցած դեպքերի մեջ մեղադրեցին, ինչ-որ կեղծ վկաներ բերեցին դատարան և դատապարտեցին 15 տարվա ազատազրկման։
Խաչատրյանի դուստրը` Վերա Խաչատրյանը, hraparak.am-ի հետ զրույցում նշել է, որ օրեր առաջ հաջողվել է զրուցել հոր` Վագիֆ Խաչատրյանի հետ:
Հայրը միայն նշել է, որ իր հետ ամեն բան կարգին է, դեղեր է ընդունում, սակայն կարճ ժամանակ անց ասել է, որ լրացավ ժամանակը, ինքն այլևս խոսել չի կարող։
«Վերջերս խոսել ենք Կարմի խաչի միջազգային կոմիտեի միջոցով, բայց հատուկ նորություն չկա, միայն ասաց, որ լավ է, դեղեր է խմում: Ուրիշ ոչինչ չասաց, միայն այդքանը: Մեզ զանգահարում է ամիսը մեկ անգամ, այլ ոչ մի նորություն չունենք, անկեղծ ասած»,- ասում է Վերա Խաչատրյանը:
Հիշեցնենք, որ Բաքվի դատարանը Վագիֆ Խաչատրյանին դատապարտել է 15 տարվա ազատազրկման։ 15 տարուց 5-ը Խաչատրյանը կանցկանցի բանտում, 5-ը՝ ուղղիչ գաղութում։ Նրա նկատմամբ կայացված դատավճռի դեմ վերաքննիչ բողոք է ներկայացվել։
Արցախցի Վագիֆ Խաչատրյանն առևանգվել է այս տարվա հուլիսի 29-ին Լաչինի միջանցքում և տեղափոխվել Բաքու, երբ փորձել է Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի ուղեկցությամբ Հայաստան տեղափոխվել բուժման նպատակով։

Artsakh Armenian Vagif Khachatryan has contacted his family members from Baku prison.
The 68-year-old man has been sentenced to 15 years in jail in Azerbaijan for “crimes” dating back to 1991. Khachatryan has to serve five years of his sentence in prison and the rest in a strict-regime penal colony.
He was abducted and arrested by Azerbaijani border guards at the Lachin Corridor checkpoint on 29 July while being evacuated to Armenia by the International Committee of the Red Cross (ICRC) for an urgent heart surgery.
Khachatryan was charged with "genocide" and "deportation or forced exile of population" in the village of Meshali on 22 December 1991. He strongly denied all charges against him.
The elderly man’s daughter, Vera Khachatryan, told Hraparak on Friday that she managed to speak with her father several days ago. The communication was facilitated by the International Committee of the Red Cross (ICRC).
“He only said that he was good and was taking medicine. He calls us once a month, but we don't have any news, to be honest," the woman said.