Միրզոյանը և Տասմագամբետովը մտքեր են փոխանակել տարածաշրջանում ստեղծված իրավիճակի վերաբերյալ
Դեկտեմբերի 21-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն ընդունել է Հավաքական անվտանգության մասին պայմանագրի կազմակերպության գլխավոր քարտուղար Իմանգալի Տասմագամբետովին: Այս մասին հայտնում են ՀՀ ԱԳՆ-ից։
«Զրուցակիցները քննարկել են ՀԱՊԿ գործունեությանն առնչվող հարցեր: ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարը ՀՀ ԱԳ նախարարին տեղեկացրել է 2023թ. նոյեմբերին Մինսկում կայացած ՀԱՊԿ հավաքական անվտանգության խորհրդի նստաշրջանի և ՀԱՊԿ արտաքին գործերի նախարարների խորհրդի, պաշտպանության նախարարների խորհրդի և անվտանգության խորհրդի քարտուղարների կոմիտեի համատեղ նիստի արդյունքների մասին։
Հանդիպման ընթացքում Արարատ Միրզոյանը և Իմանգալի Տասմագամբետովը մտքեր են փոխանակել տարածաշրջանում ստեղծված իրավիճակի, տրանսպորտային և տնտեսական փոխկապակցվածության զարգացմանն ուղղված նախագծերի, այդ թվում՝ ՀՀ կառավարության կողմից մշակված «Խաղաղության խաչմերուկ» հայեցակարգի վերաբերյալ»,- ասվում է հաղորդագրությունում:

Armenian Foreign Minister Arart Mirzoyan on Thursday met with Secretary-General of the Collective Security Treaty Organization (CSTO) Imangali Tasmagambetov who had arrived in Yerevan earlier.
The CSTO head briefed Armenia’s top diplomat on the decisions taken at the recent CSTO summit held in Minsk in November and skipped by Armenia, the Foreign Ministry said in a statement.
“Arart Mirzoyan and Imangali Tasmagambetov exchanged views on the situation in the region, as well as projects aimed at the development of transport and economic interconnectivity, including the “Crossroads of Peace” concept proposed by the Armenian government,” reads the statement.