Պրահայում կատարվածի կապակցությամբ Արարատ Միրզոյանը ցավակցություն է հայտնել
Հայաստանի ԱԳ նախարար արարտ Միրզոյանը ցավակցություն է հայտնել Չեխիայի մայրաքաղաքում տեղի ունեցած սպանությունների կապակցությամբ։
«Խորապես վշտացած եմ Պրահայի Կարլի համալսարանում տեղի ունեցած ողբերգական հրաձգության լուրից Իմ խորին ցավակցություններն եմ հայտնում զոհվածների ընտանիքներին և ընկերներին, մաղթում տոկունություն, իսկ վիրավորներին՝ շուտափույթ ապաքինում»,-գրել է նա X-ի իր միկրոբլոգում։
Նշենք, որ շաբաթ օրը Չեխիայում հայտարարվել է սգո օր՝ Պրահայի համալսարանում զինված անձի կողմից 14 մարդու սպանության կապակցությամբ։ Կրակոցների հետևանքով ևս 25 մարդ վնասվածքներ է ստացել, որից տասի վիճակը ծանր է։
Ոստիկանությունը հայտնել է, որ զինված անձը, որին չեզոքացրել են, համալսարանի 24-ամյա ուսանող է, նախկինում քրեական անցյալ չի ունեցել, թեև հայտնաբերվել է զենքի և զինամթերքի հսկայական զինանոց:
Մինչ կրակոցները ոստիկանությունը հաղորդում էր ստացել այն մասին, որ կասկածյալը, ենթադրաբար, մեկնում է Պրահա՝ ինքնասպանության մտադրությամբ: Կարճ ժամանակ անց տղամարդու հորը մահացած են հայտնաբերել։

Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan has extended condolences to the families and friends of the deadly Prague university shooting victims.
“Deeply saddened by news of tragic shooting in Charles University, Prague. My heartfelt condolences to families & friends of victims, wishing them endurance, & speedy recovery to those injured. Armenia stands in solidarity with friendly Czech people,” Mirzoyan said in a post on X on Thursday.
A shooter killed at least 14 people and wounded 25 others at the Faculty of Arts building of Charles University, in the center of the Czech capital. Authorities believe the gunman, a 24-year-old man, killed himself.
The government declared a day of mourning across the central European country for Dec. 23 to remember the victims.