Պրահայում կատարվածի կապակցությամբ Արարատ Միրզոյանը ցավակցություն է հայտնել
Հայաստանի ԱԳ նախարար արարտ Միրզոյանը ցավակցություն է հայտնել Չեխիայի մայրաքաղաքում տեղի ունեցած սպանությունների կապակցությամբ։
«Խորապես վշտացած եմ Պրահայի Կարլի համալսարանում տեղի ունեցած ողբերգական հրաձգության լուրից Իմ խորին ցավակցություններն եմ հայտնում զոհվածների ընտանիքներին և ընկերներին, մաղթում տոկունություն, իսկ վիրավորներին՝ շուտափույթ ապաքինում»,-գրել է նա X-ի իր միկրոբլոգում։
Նշենք, որ շաբաթ օրը Չեխիայում հայտարարվել է սգո օր՝ Պրահայի համալսարանում զինված անձի կողմից 14 մարդու սպանության կապակցությամբ։ Կրակոցների հետևանքով ևս 25 մարդ վնասվածքներ է ստացել, որից տասի վիճակը ծանր է։
Ոստիկանությունը հայտնել է, որ զինված անձը, որին չեզոքացրել են, համալսարանի 24-ամյա ուսանող է, նախկինում քրեական անցյալ չի ունեցել, թեև հայտնաբերվել է զենքի և զինամթերքի հսկայական զինանոց:
Մինչ կրակոցները ոստիկանությունը հաղորդում էր ստացել այն մասին, որ կասկածյալը, ենթադրաբար, մեկնում է Պրահա՝ ինքնասպանության մտադրությամբ: Կարճ ժամանակ անց տղամարդու հորը մահացած են հայտնաբերել։

Арарат Мирзоян выразил соболезнования в связи со стрельбой в Карловом университете в Праге
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян выразил соболезнования властям и народу Чехии в связи со стрельбой в Карловом университете в Праге.
«Глубоко опечален известием о трагической стрельбе в Карловом университете в Праге. Мои искренние соболезнования семьям и друзьям погибших, желаю им стойкости, а раненым – скорейшего выздоровления», - написал Мирзоян в соцсети X.
Мирзоян подчеркнул, что Армения солидарна с дружественным чешским народом.
В четверг 24-летний студент философского факультета Карлова университета в Праге Давид К. открыл стрельбу из самозарядной винтовки по студентам в аудиториях, а также по людям, проходившим в это время под окнами университета на площади Яна Палаха. По последним данным, в результате стрельбы погибли 14 человек, еще 25 человек ранены, причем 11 из них находятся в тяжелом состоянии. По данным полиции, Давид К. тщательно готовил свою акцию, взяв примеры из-за рубежа, и хладнокровно реализовал ее. Затем он покончил жизнь самоубийством.
Власти Чехии объявили 23 декабря днем траура по погибшим в результате стрельбы в Карловом университете в Праге.