Վարդան Ոսկանյան. Պատրանքները, որ մեր տարածաշրջանում կառուցվելու է հավերժական խաղաղություն, 2024-ին  ի դերև են լինելու
16:02 22/12/2023
Վարդան Ոսկանյան. Պատրանքները, որ մեր տարածաշրջանում կառուցվելու է հավերժական խաղաղություն, 2024-ին ի դերև են լինելու
Տարածաշրջանի ու դրա երկրների համար 2023-ը լարված ու դժվար տարի էր՝ լի զինված իրադարձություններով, կորուստներով... Միջազգային հանրության ուշադրության կենտրոնում անցնող տարվա ընթացքում էլ մնացին Հայաստան-Ադրբեջան հակամարտությունը, երկու երկրների միջև հարաբերությունների կարգավորումը, Իրանը, Ռուսաստանը։ Խաղաղության մասին հայտարարություններ էլ շատ հնչեցին։
Panorama.am-ը իրանագետ, ԵՊՀ իրանագիտության ամբիոնի վարիչ Վարդան Ոսկանյանի հետ ամփոփել է անցնող տարին.  ինչպիսի՞ն էր 2023 թվականը հայ-իրանական հարաբերությունների համար, ո՞վ է մեղավոր առկա պոտենցիալի չօգտագործման համար,  ի՞նչ սպասել 2024-ին, ինչո՞ւ են մերթընդմերթ ջերմանում Ադրբեջան-Իրան հարաբերությունները։
Վարդան Ոսկանյան-Թե Հայաստանի, թե Իրանի համար բավական բարդ տարի էր։ 2023-ը ծանր էր հատկապես մեզ համար, գիտեք, տեղի ունեցավ Բաքվի բարբարոսական վարչախմբի կողմից Արցախի ամբողջական բռնազավթում, տեղի բնակիչների՝ մեր հայրենակիցների նկատմամբ ցեղասպանական գործողություն, էթնիկ զտում։ Ինչ վերաբերում է  Իրանին, ապա տարածաշրջանում ամենակարևոր զարգացումը ադրբեջանա-թուրքական դաշինքի դիրքերի ուժեղացմանն էր վերաբերում, ինչպես նաև իսրայելա-պաղեստինյան հակամարտությանը, որ մինչ օրս շարունակվում է Գազայի հատվածում։ Երկու պետությունների համար էլ ծանր տարի էր, Հայաստանի համար կորուստներով լի։ Կարծում եմ՝ այդ կորուստները պետք է մեզ սթափեցնեն, որ մենք հնարավորինս վերագտնենք մեզ ու գնանք բռնազավթված տարածքների վերաազատագրման ուղիով։
Իրականում հայ-իրանական հարաբերությունների հեռանկարը հասկանալու համար մենք պետք է հստակորեն սահմանենք Հայաստանի պետության տեսլականը, այսինքն ինչպիսի պետություն ենք մենք ձգտում ունենալ։ Ակնհայտ է, որ մեր տարածշրջանում կան երկու թշնամական ուժեր, որոնք փաստացի ձևավորել են միասնական աշխարհքաղաքական, ծավալապաշտական նկրտումներ։ Խոսքը Բաքվի ու Էրդողանական վարչախմբի մասին է։ Հայաստանն ունի երկու  բարեկամ-հարևան պետություններ՝ Վրաստանը և Իրանը։ Պարզ է, որ իմ նշած թշնամական դաշինքի հետ Հայաստանի համար անհնար է հարաբերությունները կարգավորել արժանապատիվ կերպով, մի քանի ամիս առաջ Բաքվի բարբարոսական վարչախումբն իրականացրել է ցեղասպանական գործողություն արցախահայության նկատմամբ։ Եվ չի պատրաստվում, ի դեպ, որևէ գործողություն կատարել, որը միտված կլինի Հայաստանի Հանրապետությունից բռնազավթված տարածքներից իր բաշիբոզուկներին դուրս բերմանը։ Հետևաբար հայ-իրանական հարաբերությունների օրակարագը պետք է ձևավորել ու ձևակերպել  Հայաստանի պետության տեսլականից, որը պետք է ենթադրի Հյուսիս-հարավ առանցքի ձևավորումը, այս առումով Հայաստանը կարող է  դառնալ  իրական հարթակ։ Իրանի հետ աշխատանքներն էլ պետք է ընթանան հենց այս ուղղությամբ։
Կան ծրագրեր, որոնք ունեն ոչ միայն տնտեսական, այլև անվտանգային, աշխարհքաղաքական  նշանակություն։ Խոսքը վերաբերում է Պարսից ծոցը Սև ծովին կապող տրանսպորտային հանգույցին, ինչպես նաև հնդկական հյուսիս-հարավ ծրագրում հայաստանի ներգրավվածության խնդրի ամրագրմանը, որը չափազանց կարևոր է մեզ համար։
Panorama.am-Հայաստան-Իրան համագործակցության համար ո՞ր ոլորտում առավել մեծ պոտենցիալ կա։ Եվ ինչպիսի գնահատական կտա՞ք հայ-իրանական հարաբերությունների առկա մակարդակին։
Վարդան Ոսկանյան-Հայ-իրանական հարաբերությունների պոտենցիալը չափազանց մեծ է, ես չէի վախենա ասել՝ հսկայական։ Ցավալիորեն, տարիներ շարունակ մենք խոսում ենք դրա մասին, բայց չենք իրացնում, այդ պոտենցիալի գոնե գերակշիռ մասը։ Բնական է, որ հատկապես 44-օրյա պատերազմից հետո ընկած ժամանակահատվածում Իրանը կարևոր նշանակություն ունի ադրբեջանաթուրքական դաշինքի զսպման գործում։ Ուստի հայ-իրանական հարբերությունների համատեքստում շատ արդիական է դարձել հատկապես անվտանգային ոլորտում համագործակցութունը։ Այս պոտենցիալը չօգտագործելն առնվազն շռայլություն պետք է որակվի առնվազն մեր հասարակական խոսույթում։
Panorama.am--Հիմա մենք ականատեսն ենք իրանա-ադրբեջանական հարաբերությունների՝ չասեմ ջերմացման, բայց ինչ-որ դրական դինամիկա կա։ Ի՞նչ զարգացումներ են տեղի ունենում հիմա երկու պետությունների հարաբերություններում, ի՞նչ արդյունքների կարող ենք ականատես լինել այդ շրջանակում։
Վարդան Ոսկանյան-Իրան-Ադրբեջան հարաբերություններում խնդիրներն այնքան շատ են ու այնքան խորքային, որ դրանցից շատերի լուծումն, ըստ էության, գոյություն չունի։ Ակնհայտ է, որ  Ադրբեջան կոչվող արհեստածին կազմավորումը և դրա ինքնությունը կազմավորվել են մի կողմից հակահայկականության, մյուս կողմից հակաիրանականության շուրջ։ Ուստի Ադրբեջան-Իրան հարաբերություններում բարեկամական բնույթի որևէ ջերմացում բերելու է ադրբեջանական ինքնության ժխտման, որն անհնարին է։
Խնդիրներն առկա են, բայց պարզ է, որ իրանական կողմը, նաև Բաքվի բարբարոսական վարչախումբը  ցանկանում են կառավարել այն ռիսկերը, որոնք առկա են։  Ադրբեջանը փորձում է Իրանի հետ հարաբերություններն օգտագործել Հայաստանի վրա ճնշում գործադրելու նպատակով, մասնավորապես, կեղծ խոսույթն առ այն, որ եթե Հայաստանը չի տրամադրում ադրբեջանաթուրքական երազանքների այսպես կոչված «Զանգեզուրյան» միջանցքը, որն իրականում թուրանական միջանցքն է, իրենք ճանապարհ կունենան Իրանի տարածքով, ըստ էության խաբկանք է, քանի որ այդ ճանապարհը գործել է ԽՍՀՄ փլուզումից ի վեր և հիմա էլ գործում է, որևէ կերպ չի ազդում Հայաստանի հեռագնա տեսլականի վրա։ Այս համատեքստում պետք է շատ ուշադիր լինել, որպեսզի հասկանան՝ Բաքվից պարբերաբար եկող հոսքերը, որոնք ուղղված են մեր հասարակության ներսում լրացուցիչ անհանգստություններ ստեղծելու առ այն, որ Իրանը և Ադրբեջանը կարող են դաշնակցել միմյանց հետ Հայաստանի դեմ, ըստ էության հիմնազուրկ են։

Вардан Восканян: Иллюзии о возможности вечного мира в нашем регионе развеются в 2024 году
Уходящий 2023 год для нашего региона, для стран региона был напряженным и сложным, с вооруженными инцидентами, потерями… Армяно-азербайджанский конфликт, урегулирование отношений между Ереваном и Баку, Иран, Россия оставались в центре внимания международного сообщества и в течение уходящего года. Много звучало и заявлений о мире.
Итоги уходящего 2023 года в интервью Panorama.am подвел заведующий кафедрой иранистики факультета востоковедения Ереванского государственного университета (ЕГУ) Вардан Восканян.
– А каким был 2023 год для армяно-иранских отношений, по чьей вине существующий потенциал не используется полностью, какие ожидания связывать с 2024 годом, чем обусловлено наблюдающееся время от времени потепление в отношениях Азербайджана и Ирана?
– Это был довольно сложный год и для Армении, и для Ирана. 2023 год выдался тяжелым особенно для нас: произошли полная оккупация Арцаха варварским режимом Баку, геноцид в отношении коренного местного населения – наших соотечественников, этнические чистки. Что касается Ирана, то в этом контексте стоит отметить усиление в регионе позиций азербайджано-турецкого тандема, а также продолжающийся в секторе Газа палестино-израильский  конфликт.  Это был трудный год для обоих государств (Армении и Ирана. – Ред.), полный потерь для Армении. Думаю, что эти потери должны нас отрезвить, чтобы мы могли максимально быстро вновь обрести себя и пойти по пути повторного освобождения оккупированных территорий.
В действительности, для понимания перспектив армяно-иранских отношений мы должны четко сформулировать видение государства Армения – то есть то, какое государство мы стремимся построить. Очевидно, что в нашем регионе существуют две вражеские для нас силы, которые, фактически, сформировали общие геополитические, экспансионистские устремления. Речь о бакинском и эрдогановском режимах. При этом у Армении два дружественных соседних государства: Грузия и Иран. Понятно, что у Армении нет возможности достойно нормализовать отношения с указанным мной вражеским тандемом – несколько месяцев назад варварский бакинский режим совершил геноцидальные действия в отношении арцахских армян. И, кстати, он не собирается предпринимать каких-либо действий, направленных на вывод своих башибузуков с оккупированных территорий Республики Армения. Посему повестка армяно-иранских отношений должна формироваться и формулироваться, исходя из видения государства Армения. Оно должно подразумевать формирование оси Север-Юг. Работа с Ираном же должна вестись именно в этом направлении.
Есть программы, представляющие важность не только с точки зрения экономики, но и безопасности и геополитики. Речь о транспортном узле, соединяющем Персидский залив с Черным морем, а также о крайне важном для нас вопросе участия Армении в проекте «Север-Юг».
– В какой сфере у армяно-иранского сотрудничества наибольший потенциал? И как бы Вы оценили нынешний уровень армяно-иранских отношений?
– Потенциал армяно-иранских отношений чрезвычайно велик, не побоюсь сказать, колоссален. К сожалению, мы годами говорим об этом, но не реализуем хотя бы подавляющую часть этого потенциала. Естественно, что, особенно в период после 44-дневной войны, Иран играет важную роль в сдерживании азербайджано-турецкого тандема. Поэтому в контексте армяно-иранских отношений особую актуальность получило сотрудничество в сфере безопасности. Неиспользование этого потенциала нужно расценивать как неоправданное расточительство – по крайней мере, в нашем публичном дискурсе.
– Сейчас мы становимся свидетелями некой позитивной динамики в ирано-азербайджанских отношениях, если не сказать потепления. Какие процессы происходят сейчас в отношениях между двумя странами, какие результаты мы можем увидеть в этом контексте?
– Проблемы в ирано-азербайджанских отношениях столь многочисленны и глубоки, что решения для большинства из них, по сути, не существует. Очевидно, что искусственное образование под названием Азербайджан и его идентичность сформировались вокруг антиармянскости с одной стороны и антииранизма с другой. Посему любое потепление дружественного характера в азербайджано-иранских отношениях приведет к отрицанию азербайджанской идентичности, что невозможно.
Проблемы существуют, но очевидно, что иранская сторона, а также варварский бакинский режим хотят управлять существующими рисками. Азербайджан пытается использовать отношения с Ираном для оказания давления на Армению.