Միջազգային փաստաբաններին Ռուբեն Վարդանյանի մոտ չեն թողնում. Վարդանյանի կնոջ ահազանգը
«Այս տարին իսկապես ծանր էր, ոչ ոք չէր սպասում, որ նման իրադարձություններ տեղի կունենան։ Մենք չգիտենք, թե որքան արագ իրավիճակը կհանգուցալուծվի։ Ռուբենից էական նորություններ չկան։ Շաբաթը մեկ անգամ մեզ թույլ են տալիս շատ կարճ հեռախոսով խոսել։ Մեզ մտահոգում է, որ միջազգային փաստաբաններին իր մոտ չեն թողնում»,- «Մեդիամաքս»-ին տված հարցազրույցում ասել է սոցիալական ձեռներեց, Արցախի նախկին պետական նախարար Ռուբեն Վարդանյանի կինը՝ Վերոնիկա Զոնաբենդին։
Նա նշել է՝ կարոտում են Ռուբեն Վարդանյանի հետ շփումը։
«Այս շաբաթ կլրանա Ռուբենի կալանավորման երեք ամիսը։ Երեխաները տոկունությամբ դիմանում են այս իրավիճակին, իրենց պարտքն են համարում նեցուկ լինել միմյանց և ինձ: Այս ընթացքում նրանք ավելի են հասունացել»,-ասել է Վերոնիկա Զոնաբենդին։
Անդրադառնալով Ռուբեն Վարդանյանի կողմից ղեկավարվող է բազմաթիվ սոցիալական նախագծերի և նախաձեռնությունների շարունակմանը, Վարդանյանի կինն ասել է.
«Իհարկե, առանց Ռուբենի դժվար է, բայց միևնույն ժամանակ, մեր նախաձեռնությունները շարունակելու անհրաժեշտությունը մեզ համար հենման կետ է դարձել։ Մեզ համար կարևոր է, որ մեր համատեղ նախաձեռնած նախագծերը ապրեն և զարգանան։ Շատ մարդիկ են մեզանից կախված, և մենք պահպանում ենք մեր գործունեությունն այն ծավալով, որքանով ներկայում թույլ են տալիս հանգամանքները: Դա մոտիվացնում և ուժ է տալիս։ Թեև վերջին երկու տարվա ընթացքում մեր կյանքում և աշխարհում շատ բան է տեղի ունեցել, սակայն մեր նախագծերը չեն դադարում, քանի որ դրանք երկարաժամկետ են, դրանց հորիզոնը 20-25 տարի է։ Օրինակ, UWC Dilijan քոլեջը բացվել է 2014 թվականին, իսկ նախագծի իրականացումը սկսել էինք ավելի վաղ, հասկանալով, որ առաջին արդյունքները կարող ենք տեսնել միայն 10-15 տարի հետո։ Եվ միայն հիմա դրանք նկատելի են դառնում»։

Вероника Зонабенд: К удерживаемому в Азербайджане Рубену Варданяну не пускают международных адвокатов
11:41 25/12/2023
Этот год действительно тяжёлый, никто не ожидал, что произойдут такие события. Мы не знаем, как скоро ситуация разрешится, заявила в интервью Медиамакс Вероника Зонабенд – супруга удерживаемого в азербайджанском плену предпринимателя, бывшего госминистра Республики Арцах (НКР) Рубена Варданяна.
«Каких-то существенных новостей от Рубена нет. Раз в неделю нам разрешают очень коротко общаться по телефону. Нас беспокоит, что к нему не пускают международных адвокатов», – отметила она.
«Конечно, нам очень не хватает общения с ним. На этой неделе исполнится три месяца с тех пор, как его задержали. Дети стойко переносят эту ситуацию, считают своим долгом поддерживать друг друга и очень поддерживают меня, они повзрослели за это время», – указала супруга экс-госминистра Арцаха.
В ответ на вопрос, как без Рубена Варданяна она справляется с множеством социальных проектов и инициатив, которые вел ее супруг, Вероника Зонабенд сказала:
«Конечно, без Рубена трудно, и в то же время необходимость продолжать наши инициативы стала для нас точкой опоры. Нам важно, чтобы проекты, которые мы вместе начали, жили и развивались. От нас зависит очень много людей, и мы поддерживаем нашу деятельность в том объёме, в котором позволяют сейчас обстоятельства. Это мотивирует и даёт силы. Хотя за последние два года многое случилось и в нашей жизни, и в мире, работа наших проектов не прекращается, потому что они долгосрочные, их горизонт составляет 20–25 лет. Так, например, колледж UWC Dilijan открылся в 2014 году, а к реализации этого проекта мы приступили ещё раньше, понимая, что первые результаты сможем увидеть лишь через 10–15 лет. И только сейчас они становятся заметны».