Սննդամթերքի անվտանգության առումով տարին հետադիմական էր. Դավիթ Պիպոյան
«2023 թվականը բացառիկ տարի էր սննդամթերքի անվտանգության առումով։ Եթե ամեն տարի ասում էինք՝ պրոգրես չունենք, ապա այս տարի կարող ենք ասել , որ շատ «լավ» էր՝ բավականին հետադիմական»,-Panorama.am-ի հետ զրույցում անցնող տարին այսպես որակեց  սննդագիտության դոկտոր (Իտալիա), ԳԱԱ «էկոլոգանոոսֆերային հետազոտությունների կենտրոն»-ի սննդի շղթայի ռիսկերի գնահատման կենտրոնի ղեկավար Դավիթ Պիպոյանը։
Նա մանրամասնեց, ռիսկերի գնահատման կենտրոնը  նախորդ տարիներին Սննդամթերքի անվտանգության տեսչական մարմնի հետ ունեցել  համագործակցություն, իրականացում էր որոշակի ոլորտների ռիսկերի գնահատում, արդյունքները փոխանցվում էր տեսչական մարմնին, մինչդեռ այս տարի տեսչական մարմնի հետ որևէ համագործակցություն չի եղել։
«Սա իհարկե շատ մեծ «պրոգրես» է։ Սա պայմանավորված է այն  բանով, որ տեսչական մարմնին ռիսկերի հետ կապված պատկերներ պետք չեն։ Ինչո՞ւ, եթե դու վերանորոգման  պետական վերահսկողություն ես իրականացնում, ի՞նչ կարևոր է տոքսիների, քիմիական նյութերի ռիսկը։ Տեսնում եք, թե ինչ լուրջ գործ է անում ՍԱՏՄ-ն՝ հրապարակելով հաղորդագրություն ու լուսանկարներ՝ վերանորոգումից առաջ և վերանորոգումից հետո»,-ծաղրեց գիտության դոկտորը։
Կետրոնն այս տարվա հաշվետվության մեջ նշել էր, որ մի շարք ոլորտներում, ճիշտ է, հանրային առողջապահական խնդիր չկա, բայց առկա խնդիրը կարող է  դառնալ արտահանման խոչընդոտ։
«Ես միշտ ասում եմ, ռիսկի գնահատումը միայն հանրային առողջապահական նպատակով չի իրականացվում, դա նաև արտահանման հետ կապված հարց է։ Այս տարի մենք արդեն ականատես եղանք արտահանման խոչընդոտների, քանի որ բարձրացված հարցերին լուրջ ուշադրություն չէր դարձվել, պատշաճ վերահսկողություն չէր իրականացվել»,-ասաց նա։
Սննդագետի գնահատմամբ, և բուսական, և կենդանական ծագում ունեցող  սննդամթերքի  անվտանգության խնդիրները շարունակում են մնալ, քանի որ որևէ առաջադեմ սկզբունք չի ներդրվում, չի իրականացվում։
«Առանց  HACCP համակարգի մարդիկ այսօր էլ կարող են գործունեություն ծավալել սննդի ոլորտում, հանրային սննդի կետերում նույն խնդիրները նույն տնտեսվարողների մոտ շարունակում են լինել, իսկ դա նշանակումէ , որ հանրային սննդի կետ մտնելիս պետք է աղոթել, նոր մտնել, քանի որ ոչ ոք չգիտի, այդ սննդի կետում կթունավորվի՞, թե՞ չէ»,-նշեց։
Ի դեպ, այս տարվա ընթացքում կենտրոնի մասնագետներն առաջին անգամ ուսումնասիրել են սննդի մեռ աջկա ռեպրոդուկտիվ տոսքիկանտները։
«Ուսումնասիրել ենք՝ արդյո՞ք սննդի մեջ առկա քիմիական վտանգները՝ մոլիբդենը, նիկելը, կապարը  կարող են նաև վերարտադրողական առողջության վրա ազդել։ Հետազոտությունում ներառվել են 18-49 տարեկան 1500 կանայք, ուսումնասիրվել է նրանց սննդակարգը։ Դրանում ընդգրկվել են թիրախային մթերքներ՝ կաթնաշոռը,  տավարի միսը, խինակլին, սև սուրճը,  ծորակի ջուրը։  Հետազոտությունը ցույց տվեց, որ մոլիբդենով ու նիկելով պայմանավորված որևէ խնդիր չունեն։ Պարզվել է, կապարի հետ կապված հավանական ռիսկեր կան, պահանջվում է շատ ավելի լայնածավալ հետազոտություն»,-ասաց Պիպոյանը։

Каким был 2023 год в Армении с точки зрения продовольственной безопасности? Ответил Давид Пипоян
«Уходящий 2023 год в Армении был беспрецедентным с точки зрения безопасности пищевых продуктов. Если до этого каждый год мы говорили об отсутствии прогресса, то в этом году можно говорить уже о регрессе», – такую оценку озвучил в интервью Panorama.am руководитель центра оценки риска пищевых цепей Центра эколого-ноосферных исследований Национальной академии наук (НАН) Армении, доктор пищеведения Давид Пипоян.
Он уточнил, что в предыдущие годы центр оценки риска пищевых цепей сотрудничал с Инспекционным органом по безопасности пищевых продуктов Армении – проводил оценку рисков в отдельных сферах, результаты передавал Инспекционному органу. Между тем, по его словам, в 2023 году сотрудничества с Инспекционным органом не осуществлялось.
«Это, конечно, очень большой «прогресс». И обусловлено такое положение дел тем, что Инспекционному органу не нужна картина по рискам. Почему? Если ты осуществляешь государственный надзор над ремонтом, то зачем тебе связанные с токсинами и химическими материалами риски? Все видят, каким серьезным делом занят Инспекционный орган по безопасности пищевых продуктов – публикует сообщения и фото: до и после ремонта», – сыронизировал Пипоян.
В отчете за 2023 год Центр зафиксировал: в ряде сфер хотя и отсутствуют факторы риска для здоровья населения, но существующие проблемы могут стать препятствием для экспорта.
«Я всегда обращаю внимание, что оценка рисков проводится не только для общественного здравоохранения, здесь стоит еще и вопрос экспорта. В этом году мы уже стали свидетелями препятствий для экспорта из Армении, потому что поднятым вопросам не уделялось серьезного внимания, не проводился должный контроль», – сказал он.
По оценке Пипояна, проблемы безопасности продуктов питания как растительного, так и животного происхождения продолжают оставаться актуальными, поскольку не внедряется ни одного передового принципа.
«У нас люди до сих пор могут развивать деятельность в продовольственной сфере без системы обеспечения безопасности при производстве продуктов и оказании услуг общественного питания – HACCP (или в русскоязычном варианте – ХАССП). А это значит, что при посещении пунктов общепита остается только молиться, ибо никто не знает наверняка, сумеет ли он избежать отравления», – указал собеседник Panorama.am.
Кстати, в этом году специалисты центра впервые исследовали репродуктивные токсиканты в пище.
«Мы изучили, могут ли присутствующие в продуктах питания химические вещества – молибден, никель, свинец – повлиять на репродуктивное здоровье. В исследование участвовали 1500 женщин в возрасте от 18 до 49 лет, был изучен их рацион. В него входили творог, говядина, хинкали, черный кофе и водопроводная вода. Исследование показало, что у них нет никаких проблем из-за молибдена и никеля. При этом выяснилось, что существуют потенциальные риски, связанные со свинцом, необходимы гораздо более обширные исследования», – сказал Пипоян.