Կարող ենք սպասել ևս 1, 10, 20 տարի, բայց ևս մեկ տարի կորցնե՞նք դրա վրա. Ավինյանը՝ «կարմիր գծերի» թանկացման մասին
«Վերցնում ենք քաղաքական պատասխանատվությունը՝ այդ պատասխանավությունն ու բեռն էլ մեր ուսերին կրելով»,-Երևանի ավագանու նիստի ժամանակ ասաց Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը Երևանի Կենտրոն վարչական շրջանում ավտոկայանատեղիների վճարի բարձրացման նախագիծը քննարկելու ժամանակ։
Նա նշեց, որ հեշտ է քննադատել բոլոր տեսակի տեղական տուրքերի, վճարների նախագծերը, բայց համակարգային փոփոխությունները որոշակի քաղաքական պատասխանատվություն են ենթադրում, որոշակի դժվար քայլերի, որոշումների գնալ է ենթադրում։
«Սա այդ դժվար որոշումներից մեկն է։ Իրականում, սա երևի թե ամենահեշտ որոշումներից մեկն է, որը քննարկել ենք խմբակցությունով, չնայած մեծ, լայն քննադատություն է եղել, բայց սա ընդհանուր համակարգի մի մասն է։ Կարող ենք սպասել ևս մեկ տարի, 10 տարի, 20 տարի, անընդհատ կարող ենք սպասել տարբեր արդարացումներով, բայց համակարգային փոփոխությունները իրար հետ կապված են, ևս մեկ տարի կորցնե՞նք դրա վրա»,- ասաց Ավինյանը։
Նա նշեց, որ քաղաքը պետք է հարմարավետ դարձնել քաղաքացու համար, ոչ թե մեքենաների։ Տ.Ավինյանի խոսքով, չնայած այս նախագիծը շատ է քննադատվել, բայց այն արդյունք կտա։
Նշենք, որ այս նախագծով առաջարկվում է 2024 թվականի հունվարի 1-ից մայրաքաղաքի կենտրոնում ավտոկայանատեղիում կայանելու համար վճարը սահմանել տարեկան 160. 000 դրամ, իսկ կենտրոնից դուրս՝ 24. 000 դրամ։

Тигран Авинян: Можем подождать еще 10-20 лет, но стоит ли нам терять еще год?
«Мы берем на себя политическую ответственность», – заявил мэр Еревана Тигран Авинян на заседании Совета старейшин армянской столицы 26 декабря в ответ на критику оппозиционных фракций в связи с многократным повышением платы за парковку в городе.
По словам Авиняна, критиковать законопроекты об увеличении местных пошлин и платежей – легко, но идти на системные и трудные решения, брать на себя политическую ответственность – гораздо сложнее.
«Это одно из таких трудных решений. Конечно, можем подождать еще год, 10 лет, 20 лет. Можем ждать вечно, придумывая различные оправдания. Но мы идем на системные решения, и мы не хотим потерять еще год», – указал Авинян.
Он отметил, что город должен быть комфортным для горожан, а не для автомобилей. По словам Т.Авиняна, хотя этот проект и много критиковался, но он принесет результаты.
Отметим, представленным проектом предлагается с 1 января установить годовую плату за парковку на автостоянке в центре Еревана в размере 160 тыс. драмов (вместо нынешних 12 тыс.), а за пределами центра – 24 тыс. драмов.