Արցախի Հադրութ քաղաքի պատմական հայկական ինքնության օտարումը և նոր՝ «ադրբեջանական ինքնության» ստեղծումը
08:34 27/12/2023
«Արցախի Հադրութ քաղաքի օկուպացիայից հետո, դեռևս 2021 թվականին Ադրբեջանի կառավարությունը հանձնարարություն ստացավ մշակելու Հադրութ քաղաքի նոր հատակագիծը, վերակառուցման, քաղաքի պատմական հատվածի «վերականգնման», կամ որ նույնն է՝ խեղաթյուրման ծրագիրը: Նախնական հատակագիծը հաստատվել էր դեռևս 2021 թվականին և ուղարկվել լրամշակման, ինչից հետո արդեն 2023 թվականի գարնանը այն համարվում էր պատրաստ։
Համաձայն 2023 թվականին հաստատված նախագծի՝ պետք է «վերականգնվի» նաև քաղաքի պատմական միջուկը և հուշարձանները, որոնք պետք է նպաստեին «ազատագրված» Հադրութ քաղաքի մշակութային, զբոսաշրջային կյանքի խթանմանը: Այս ծրագրի մեջ է մտնում  նաև   քաղաքի Սբ․ Հարություն եկեղեցին «վերանորոգելու» ծրագիրը: Համաձայն Ադրբեջանի կառավարության կողմից փակցված ցուցանակի՝ նախքան վերանորոգումը նախատեսվում է պեղումներ իրականացնել եկեղեցու շրջակայքում, այնուհետև վերականգնել այն՝ տեղում հիմնելով նաև Կովկասյան Աղվանքի մշակույթը ներկայացնող թանգարան:
Անդրադառնալով Հադրութի պատմական հատվածի «վերականգնմանը»՝ նշենք, որ նույն ադրբեջանական կողմը դեռևս 2020 թվականի հոկտեմբերին քաղաքի համար մղվող մարտերում և հատկապես քաղաքի օկուպացիայից հետո հրկիզել է քաղաքի պատմական կորիզը՝ 19-րդ դարի տներով, ինչը շատ լավ երևում է հենց ադրբեջանցի զինվորականների կողմից արված լուսանկարներում և տեսանյութերում, որտեղ երևում է ծխացող և ավերված պատմական հատվածը:
Նույն ադրբեջանական կողմը քաղաքի օկուպացիայից հետո զորավարժությունների ժամանակ որպես թիրախ է օգտագործել Հադրութի Արթուր Մկրտչյանի անվան հայրենագիտական թանգարանի շենքը, որը պայթեցվել է, իսկ քաղաքի օկուպացիայից հետո մինչ այժմ անհայտ է թանգարանի ցուցանմուշների ճակատագիրը (Ցուցանմուշներ, որոնք ներկայացնում էին քաղաքի պատմությունը):
Քաղաքի օկուպացիայի հետո ադրբեջանական կողմը հիմնահատակ քանդել է Հադրութ քաղաքի Ավետիք Իսահակյանի անվան կենտրոնական գրադարանի շենքը և հարակից շենքերը:
Վստահաբար կարող ենք ասել, որ անմիջապես հենց Իլհամ Ալիևի հրամանով Հադրութ քաղաքի և Հադրութի ամբողջ շրջանի համար ստեղծվում է նոր ինքնություն և պատմություն, որտեղ բացակայում են բնիկները՝ հայերը: Ասվածի իրավական առաջին քայլերից էր Հադրութի շրջանի պատմական Տող բնակավայրում այսպես կոչված արգելոցի ստեղծումը:
Հադրութ բնակավայրը իր ողջ պատմության ընթացքում ունեցել է բացարձակ մեծամասնություն կազմող հայ բնակչություն և հայկական ազգային-դավանական միջավայր: Ասվածի լավագույն ցուցիչներից մեկը 19-րդ դարում Ռուսական կայսրության տարածքում պարբերաբար հրատարակվող և կայսրության էթնիկ կազմը, բնակավայրերը նկարագրող պարբերականներն էին, որտեղ Հադրութ բնակավայրը և շրջանը նկարագրվում է որպես հայկական։
Այս նոր ինքնության և պատմության կերտման մեջ կարող ենք տեսնել, որ երբևիցե իսլամ բնակչություն չունեցած Հադրութ քաղաքում դեռևս 2021 թվականին արվել է մզկիթի հիմնարկեք:
Առավել անհանգստացնում է Հադրութի Սբ․ Հարություն եկեղեցու այսպես կոչված վերականգնման և հարակից տարածքում պեղումներ իրականացնելու փաստը: Ադրբեջանական կողմը մի անգամ չէ, որ հայտարարել է, որ Արցախի եկեղեցիների հարյուրավոր հայերեն արձանագրությունները, խաչերը, խաչքարերը կեղծ են և իրենք հուշարձաններին «նախնական տեսքի են բերելու», ինչը նշանակում է արձանագրությունների, խաչային հորինվածքների և խաչքարերի ոչնչացում: Կարող ենք տեսնել, որ նախկինում արվող հայտարարությունները հատկապես Արցախի 2023 թվականի սեպտեմբերի 19-20 ռազմական գործողությունների վերջնական հայաթափումից հետո, ցավոք, ստանում են գործնական կիրառում: Այս գործնական կիրառման հիմքը Գանձասարաի վանքի շուրջ Ադրբեջանի ստեղծած աղմուկն էր:
Ինչպես տեսնում ենք, ադրբեջանական կողմը ցանկանում է ստեղծել նաև Կովկասյան Աղվանքի մշակույթին նվիրված թանգարան: Սա տեղավորվում է Արցախի մշակութային բռնայուրացմանը միտված իրենց տեսության մեջ, համաձայն որի՝ Արցախի հայկական ժառանգությունն աղվանական է: Հենց այս տեսությամբ էր պայմանավորված, որ Հադրութի օկուպացիայից անմիջապես հետո այսպես կոչված ալբանա-ուդիական քարոզիչներն անմիջապես Ադրբեջանի պաշտպանության  նախարարության, նախագահի աշխատակազմի հովանու ներքո սկսեցին այցեր և ծեսեր կազմակերպել Հադրութի, Վանքի, Տողի եկեղեցիներում՝ հընթացս նաև քարոզչական հայտարարություններ կատարելով:
Հադրութ քաղաքի պատմության, տարածաշրջանում առկա եկեղեցիների իսկության և ամբողջականության խաթարմանն ուղղված ցանկացած գործողություն արգելված է ժառանգության պաշտպանության միջազգային օրենքներով։
Հադրութ քաղաքը որպես ադրբեջանական ներկայացնելու փորձը խախտում է Հադրութի շրջանի շուրջ 48 բնակավայրերի, ավելի քան 13 հազար բնակչության   մշակույթի իրավունքը, որից բռնի կերպով նա զրկվել է տեղահանման և իր մշակութային ու ստեղծագործ կյանքով ապրելու արգելքի պատճառով։ Մշակութային ժառանգությանն առնչվող իրավունքները կազմում են Մարդու իրավունքների համընդհանուր հռչակագրով սահմանված մշակութային կյանքին մասնակցելու իրավունքի անքակտելի մաս և յուրաքանչյուր ոք` անհատապես կամ հավաքական ձևով, իրավունք ունի օգտվելու մշակութային ժառանգությունից և նպաստելու դրա հարստացմանը, ու նաև պարտավոր է հարգել այլոց մշակութային ժառանգությունը, ինչպես իր սեփականը։ Այս կոնտեքստում ակնհայտ է, որ Ադրբեջանը ոչնչացնելով, յուրացնելով մի ողջ հանրույթի մշակութային ժառանգությունը, զրկելով նրան իր սեփական ինքնությանը համարժեք ապրելու ու ստեղծագործելու իրավունքից,  այժմ յուրացման գործողությունը ցանկանում է ամրագրել պետականորեն և  միջազգայնորեն՝ խախտելով հայ հանրույթի մշակութային ֆունդամնետալ իրավունքները՝ սահմանված նաև Մարդու իրավունքների համընդհանուր հռչակագրի 27-րդ հոդվածով։
Պատմական Հադրութ քաղաքի, որը նաև հայ մշակույթի կարևորագույն կենտրոն էր, հայկական  ինքնության օտարումը  ակնհայտորեն ոտնահարում է քաղաքի պատմականության, վերջինիս իսկության և ամբողջականության հիմնարար սկզբունքները, որոնք բխում են 1994 թվականի Ճապոնիայում ընդունված մշակութային ժառանգության իսկության վերաբերյալ Նարայի փաստաթղթից, ինչպես նաև ԻԿՕՄՕՍ-ի կողմից 2017 թվականին Նյու Դելիում ընդուված փաստաթղթից: Իսկության սկզբունքների պահպանության Նարայի փաստաթուղթը նշում է, որ մշակութային արժեքների՝ հակամարտություններում հայտնվելու դեպքում պահանջվում է մշակութային արժեքների հանդեպ լեգիտիմության ճանաչում»:

Отчуждение исторической армянской идентичности оккупированного Баку арцахского Гадрута и создание «азербайджанской идентичности»
«После оккупации города Гадрут Республики Арцах еще в 2021 году правительство Азербайджана получило поручение разработать новый генплан города Гадрут, план «реконструкции», «восстановления» исторической части города или, что то же самое, план по искажению.
Первоначальный план был утвержден еще в 2021 году и отправлен на доработку, а уже весной 2023 года он считался готовым.
Согласно утвержденному в 2023 году проекту, также должны быть «восстановлены» историческое ядро города и памятники, которые должны были способствовать стимулированию культурной и туристической жизни «освобожденного» города Гадрут. В этот проект также входит план «реконструкции» городской церкви Сурб Арутюн (Св. Воскресения). Согласно прикрепленному правительством Азербайджана указателю, перед реконструкцией планируется провести раскопки в окрестностях церкви, а затем «восстановить» ее, основав на этом месте также представляющий культуру Кавказской Албании музей.
Касаясь «восстановления» исторической части Гадрута, отметим, что та же азербайджанская сторона еще в боях за город в октябре 2020 года и особенно после оккупации города подожгла исторический центр города с домами 19 века, что очень хорошо видно на фотографиях и видео, сделанных самими азербайджанскими военными. На этих снимках и видео запечатлена дымящаяся и разрушенная историческая часть Гадрута.
Та же азербайджанская сторона во время учений после оккупации города использовала в качестве мишени здание Гадрутского краеведческого музея имени Артура Мкртчяна: оно было взорвано, а судьба экспонатов музея (представляющих историю города экспонатов) до сих пор не известна.
После оккупации города азербайджанская сторона до основания разрушила здание центральной библиотеки имени Аветика Исаакяна в Гадруте и прилегающие жилые дома.
С уверенностью можем сказать, что непосредственно по приказу Ильхама Алиева для города Гадрут и всего Гадрутского района создаются новая идентичность и история, где отсутствуют коренные жители – армяне. Одним из первых правовых шагов в этом направлении стало создание так называемого заповедника в историческом селе Тох Гадрутского района.
В течение всей истории у города Гадрут было составляющее абсолютное большинство армянское население и армянская национально-религиозная среда. Одним из наглядных показателей сказанного были периодические издания, регулярно издаваемые на территории Российской империи в 19 веке и описывающие ее этнический состав и населенные пункты. В этих изданиях населенный пункт Гадрут и район описываются как армянские.
В контексте создания новой идентичности и истории мы можем увидеть, как в не имевшем никогда исламского населения Гадруте в 2021 году был заложен фундамент мечети.
Еще большую обеспокоенность вызывает факт проведения «реставрации» церкви Сурб Арутюн и раскопок на прилегающей к ней территории. Азербайджанская сторона не раз заявляла, что сотни армянских надписей, крестов, хачкаров церквей Арцаха являются «поддельными», и они «приведут памятники в первоначальный вид», что означает уничтожение надписей, крестовых композиций и хачкаров. Мы можем видеть, что сделанные Азербайджаном в прошлом заявления, особенно после окончательного изгнания армян в результате военных действий в Арцахе 19-20 сентября 2023 года, к сожалению, претворяются в жизнь. Основой для этого практического применения стал созданный Азербайджаном ажиотаж вокруг монастыря Гандзасар.
Как видим, азербайджанская сторона также хочет создать посвященный культуре Кавказской Албании музей. Это укладывается в нацеленную на насильственное присвоение культуры Арцаха теорию, согласно которой армянское наследие Арцаха якобы является албанским (агванским).
Именно этой теорией было обусловлено то, что сразу после оккупации Гадрута так называемые албанско-удинские пропагандисты сразу же под покровительством министерства обороны Азербайджана, администрации президента этой страны начали организовывать посещения и ритуалы в церквях Гадрута, Ванка, Тоха, попутно выступая и с пропагандистскими заявлениями».
В комментарии платформы «Мониторинг культурного наследия Арцаха» в этой связи говорится:
«Любые действия, направленные на искажение истории города Гадрут, подлинности и целостности существующих в регионе церквей, запрещены международными законами об охране наследия.
Попытка представить город Гадрут как азербайджанский нарушает культурные права более 13 тысячного населения порядка 48 населенных пунктов Гадрутского района, которых оно было насильственно лишено из-за депортации и запрета жить своей культурной и созидательной жизнью.
Связанные с культурным наследием права – неотъемлемая часть закрепленного во Всеобщей декларации прав человека права на участие в культурной жизни, и каждый человек, индивидуально или коллективно, имеет право пользоваться культурным наследием и вносить свой вклад в его обогащение, и он также обязан уважать чужое культурное наследие, как собственное. В этом контексте очевидно, что Азербайджан, уничтожая и присваивая культурное наследие целого общества, лишая его права жить и созидать в соответствии с собственной идентичностью, теперь хочет закрепить акт присвоения на государственном и международном уровне, нарушая фундаментальные культурные права армянского общества, установленные также статьей 27 Всеобщей декларации прав человека.
Отчуждение армянской идентичности исторического города Гадрут, который также был важнейшим центром армянской культуры, явно нарушает основополагающие принципы историчности города, его подлинности и целостности, вытекающие из Нарского документа о подлинности культурного наследия, принятого в Японии в 1994 году, а также документа, принятого ИКОМОС в Нью-Дели в 2017 году. В Нарском документе о защите принципов подлинности отмечается, что в случае возникновения конфликтов требуется признание легитимности культурных ценностей».