Արցախում մնացած մշակութային ժառանգությունը գույքագրվել է, կա ամբողջական տվյալների բազա. Անդրեասյան
Արցախի Հանրապետության մշակութային ժառանգության պահպանության հարցի շուրջ ԿԳՄՍ նախարարությունը ինտենսիվ աշխատում է։ Ասուլիսում ասաց ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը։
«ԱԳՆ գործընկերների հետ  մի ամբողջ գործողությունների պլան ունենք, թե ինչպես ենք իրականացնելու ԼՂ տարածքում մնացած մշակութային ժառանգության պաշտպանության հարցը»,- նշեց նա։
Ժ.Անդրեասյանը հայտնեց, որ ԼՂ տարածքում մնացած նյութական և ոչ նյութական մշակութային արժեք ունեցող ժառանգությունը գույքագրվել է, կա ամբողջական տվյալների բազա:
«Գույքագրվում ենք նաև վանդալիզմի դեպքերը և դրանք ինտեսիվ փոխանցվում ենք բոլոր հնարավոր միջազգային գործընկերներին: Նաև էլեկտրոնային շտեմարաններ, կայքեր են ստեղծվում, որոնք պարզ ու տեսանելի են դարձնում այդ ամենը»,- ասաց նախարարը։
ԿԳՄՍ նախարարը հայտնեց, որ պլանավորել են ցուցահանդեսներ, համաժողովներ և Հայաստանում, և արտերկրում, բոլոր համապատասխան հարթակներում։

Armenia is making intense efforts to preserve the cultural heritage of Azerbaijani-held Artsakh (Nagorno-Karabakh), Minister of Education, Science, Culture and Sports Zhanna Andreasyan said on Wednesday.
“We have drawn up a comprehensive action plan together with our colleagues from the Foreign Ministry to protect the cultural heritage in Nagorno-Karabakh,” she told a news conference.
Andreasyan said that the material and intangible cultural heritage left in the territory of Nagorno-Karabakh had been inventoried and a complete database had been created.
"We also register the cases of vandalism and intensively share them with our international partners. Also, electronic databases and websites are being launched to make it all clear and visible," the minister added.