Իրանի ԱԳ նախարարն ողջունել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև բանակցությունների գործընթացը
Իրանի արտաքին գործերի նախարար Հոսեյն Ամիր Աբդոլլահիանն իր ռուս գործընկեր Սերգեյ Լավրովի հետ քննարկել է երկրների միջև հարաբերությունների ընթացիկ հարցեր, ինչպես նաև իրավիճակը Հարավային Կովկասում։
ՏԱՍՍ-ի հաղորդմամբ, Իրանի արտաքին գործերի նախարարության հաղորդագրության համաձայն, հեռախոսազրույցի ընթացքում նախարարները քննարկել են «Հարավային Կովկասի վերջին իրադարձությունները, համագործակցության և երկկողմ հարաբերությունների ներկա վիճակը, ինչպես նաև տարածաշրջանային և միջազգային օրակարգի որոշ հարցեր»:
Հաղորդագրության մեջ նշվում է, որ Աբդոլլահիանը «ողջունել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև բանակցությունները՝ կայուն խաղաղության համաձայնագրի հասնելու համար և ընդգծել է Իրանի Իսլամական Հանրապետության աջակցությունը տարածաշրջանում խաղաղությանն ու կայունությանը»։
Իրանական կողմի հայտարարության համաձայն՝ զրույցի ընթացքում Լավրովը հաստատել է Իսլամական Հանրապետության տարածքային ամբողջականության ճանաչումը։ «Ռուսաստանն անկեղծորեն, ազնվորեն և անվերապահորեն հարգում է Իրանի տարածքային ամբողջականությունը։ Սա Մոսկվայի անփոփոխ դիրքորոշումն է», - ասել է Լավրովը։
Հիշեցնենք, որ այսօր աշխատանքային այցով Հայաստանում է գտնվելու Իրանի արտաքին գործերի նախարար Հոսեյն Ամիր Աբդոլլահիանը:  ՀՀ ԱԳՆ-ում կկայանա Հայաստանի և Իրանի ԱԳ նախարարների հանդիպումը, որին կհետևի Արարատ Միրզոյանի և Հոսեյն Ամիր Աբդոլլահիանի համատեղ մամուլի ասուլիսը:
Հիշեցնենք նաև որ նախօրեին ԱՊՀ ոչ պաշտոնական գագաթնաժողովի ընթացքում Նիկոլ Փաշինյանի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի միջև քննարկումներ տեղի ունեցել են։
«ԱՊՀ ոչ պաշտոնական գագաթնաժողովի ընթացքում տեղի են ունեցել ոչ պաշտոնական շփումներ Հայաստանի վարչապետի և Ադրբեջանի նախագահի միջև։ Քննարկվել են Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության օրակարգին վերաբերող հարցեր։ Քննարկումները եղել են երկկողմ ձևաչափով»,- ասել է  Փաշինյանի մամուլի խոսնակ Նազելի Բաղդասարյանը։

Iranian Foreign Minister Hossein Amir-Abdollahian talked by phone with his Russian counterpart Sergey Lavrov to discuss pressing bilateral issues and the situation in the South Caucasus, TASS reported.
According to the Islamic Republic’s foreign ministry, the top diplomats discussed "latest events in the South Caucasus, the current state of affairs in cooperation and bilateral relations and certain regional and international issues."
According to the foreign ministry’s statement, Abdollahian "welcomed the negotiations between Armenia and Azerbaijan to achieve a lasting peace agreement and reaffirmed the Islamic Republic of Iran’s support to peace and stability in the region."
The ministry also said that Lavrov had reaffirmed Russia’s recognition of the Islamic Republic’s territorial integrity.
"Russia respects the territorial integrity of Iran sincerely, honestly and without reservations. This is Moscow’s steadfast stance," the statement quoted Lavrov as saying.
Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan spoke with Azerbaijani President Ilham Aliyev on the sidelines of the unofficial CIS summit in Saint Petersburg on Tuesday.
Pashinyan's spokeswoman, Nazeli Baghdasaryan, told Lurer.com that they discussed the “Armenia-Azerbaijan peace agenda” during their unofficial contacts.