Սերժ Սարգսյան. Փաշինյանը ստում է
«Փաշինյանը ստում է, ինքը պայծառատես չի, որ ենթադրություններ անի ապագայի մասին»,-այսպես արձագանքեց ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանը լրագրողների այն հարցին, թե ինչպես կմեկնաբանեք Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարությունները, որ որևէ փաստաթղթով ԼՂ հարցի լուծում նախատեսված չէր, բայցի այդ 2016-ից հետո կար մի փաստաթուղթ, որ նախատեսում էր ոչ միայն տարածքների հանձնում, այլ պետական կարգի լուծարում։
ՀՀ երրորդ նախագահն ընդգծեց, որ ունեն բոլոր փաստաթղթերը։
«Թող ցույց տա մի փաստաթուղթ, ասի, այս սրանով  փակվել է ԼՂ  խնդիրը։ Նորից եմ ասում, ինքը արդյո՞ք պայծառատես է, որ այդպիսի ենթադրություններ է անում։ Գոյություն ունեն փաստաթղթերի նախագծեր, համաձայն որի, Լեռնային Ղարաբաղի վերջնական կարգավիճակը որոշվում էր ազատ կամարտահայտությամբ։ Թող ասի, որ այդպիսի բան չի եղել, ու հրապարակի որևէ փաստաթուղթ։ Մենք ինչ ասում ենք, փաստարկում ենք եղած փաստաթղթերով։
Հավաստիացնում եմ ոչ միայն խոսքով, կան բոլոր փաստաթղերը, որ Կազանից հետո որևէ էական բան չի փոխվել բանակցային պրոցեսում, Կազանից հետո, անկախ նրանից թե ինչպիսին են եղել ձևակերպումները, Լեռնային Ղարաբաղի վերջնական կարգավիճակը որոշվում էր ազատ կամարտահայտությամբ»,-ասաց Սերժ Սարգսյանը։
Նրա խոսքով, փոփոխություններ եղել են բանակցվող փաստաթղթում, սակայն դրանք էական բան չէին փոխում։
«Լեռնային Ղարաբաղը հնարավարություն էր ունենում իր ընտրված մարմիններով, նշանակված կառույցներով կառավարել կյանքը Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունում»,-ասաց ՀՀ նախկին նախագահը։

Armenia’s third President Serzh Sargsyan has accused Prime Minister Nikol Pashinyan of lying about the Nagorno-Karabakh conflict.
Pashinyan said in a recent televised interview that no document would have envisaged a settlement to the Karabakh conflict in the negotiation process. Moreover, a document drafted after 2016 stipulated Karabakh’s surrender to Azerbaijan and the dissolution of its state institutions.
"Pashinyan is lying, he is not a clairvoyant to predict the future," Sargsyan told reporters on Thursday, urging Pashinyan to publish a single document providing for the surrender of Nagorno-Karabakh.
"There are draft documents on the determination of Nagorno-Karabakh’s final status through the exercise of its people’s free will. Let him refute this and publish a document confirming his statements,” the ex-president argued.
He stated that no major changes took place in the negotiation process after the 2011 Kazan summit.
"After Kazan, regardless of the wording used, it was stipulated that the final status of Nagorno-Karabakh was to be determined by free expression of will," Sargsyan emphasized.