Գրանցվել է մարդու՝ ձիերի էնցեֆալիտով վարակման դեպք. ԱՀԿ
Արգենտինայում գրանցվել է մարդու՝ արևմտյան ձիերի էնցեֆալիտով վարակման առաջին դեպքը վերջին 27 տարվա ընթացքում։ Այս մասին Արգենտինայի համապաստախան մարմինները հայտնել են Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությանը։
Կազմակերպությունից նշել են, սա էնցեֆալիտով մարդկանց վարակման առաջին հաստատված դեպքն է գրեթե երեք տասնամյակի ընթացքում։ Նախկինում հայտնաբերվել էր Արգենտինայում 1982/1983 թթ.-ին, երբ ձիերի շրջանում հիվանդության բռնկում էր, և 1996-ին, երբ հայտնաբերվել էր մարդու վարակման մեկ դեպք:
ԱՀԿ-ն նշել է, որ հիվանդը Սանտա Ֆե նահանգից. Նա աշխատել է այն տարածքում, որտեղ վիրուսը հայտնաբերվել է մի քանի ձիերի մոտ։ Նոյեմբերի վերջին տղամարդու մոտ գրանցվել են գլխացավի,  շփոթության, գլխապտույտի և ջերմության ախտանիշներ։ Նրան հոսպիտալացրել են և 12 օր միացրել արհեստական շնչառության սարքին։ Հիվանդն այժմ դուրս է գրվել,  բժիշկները շարունակում են վերահսկել նրա վիճակը։
Էնցեֆալիտը մոծակների միջոցով փոխանցվող հազվագյուտ հիվանդություն է, որը ազդում է ձիերի և մարդկանց վրա:
Արևմտյան ձիերի էնցեֆալիտը այս պաթոլոգիայի մի տարատեսակ է, որը սովորաբար վերարտադրվում է նաև մոծակների կողմից: Գրանցվում է  հիվանդացության և մահացության տարբեր աստիճաններ։ Համաճարակային դեպքեր հիմնականում գրանցվում են Հյուսիսային Ամերիկայում, Արգենտինայում, Բրազիլիայում կամ Ուրուգվայում:

Случай заражения человека западным лошадиным энцефалитом (WEE) выявлен в Аргентине, об этом Национальный координационный центр по медико-санитарным правилам Аргентины 20 декабря уведомил Всемирную организацию здравоохранения, сообщается на сайте ВОЗ.
Как передает РИА Новости, это первый за почти три десятилетия подтвержденный случай заражения человека этой инфекцией. До этого WEE был выявлен в Аргентине в 1982/1983 годах, когда произошла вспышка заболевания среди лошадей, и в 1996-м – тогда был выявлен единичный случай заражения человека.
В ВОЗ отметили, что заболевший – взрослый из провинции Санта-Фе, сельский рабочий из местности, где ранее у лошадей имелся положительный результат теста на инфекцию.
В середине ноября у пациента развились симптомы, включающие головную боль, миалгию, головокружение, дезориентацию и внезапную лихорадку. Заболевшего доставили в медицинское учреждение, где ему потребовалась интенсивная терапия, в течение 12 дней он был подключен к аппарату искусственной вентиляции легких. Пациент был выписан 20 декабря и находится под амбулаторным наблюдением.
Западный лошадиный энцефалит - редкое заболевание, переносимое комарами, которое поражает лошадей и людей. У человека WEE может вызывать заболевания, варьирующиеся от субклинических или умеренных симптомов до тяжелых форм асептического менингита и энцефалита.