Սաուդյան Արաբիայում արգելեն են Աթաթուրքի դիմանկարով դաշտ դուրս գալ և Թուրքիայի հիմնը հնչեցնել, խաղը չեղարկվել է
23:17 29/12/2023
Թուրքիայի Սուպերգավաթի Ստամբուլի «Գալաթասարայ» և «Ֆեներբախչե» հանդիպումը չեղարկվել է: Այդ  մասին հայտնում է NTVSpor-ը։
Հանդիպումը պետք է կայանար Սաուդյան Արաբիայում։ Տեղի իշխանություններն արգելել են թիմերին դաշտ մտնել Թուրքիայի առաջին նախագահ Քեմալ Աթաթուրքի դիմանկարով։ Սաուդյան Արաբիայի իշխանությունները նաև հրաժարվել են խաղից առաջ հնչեցնել Թուրքիայի օրհներգը։
Հանդիպումը պետք է կայանար դեկտեմբերի 29-ին։
Թուրքիայի առաջնության մրցաշարային աղյուսակում «Ֆեներբախչեն» 44 միավորով առաջին տեղում է, «Գալաթասարայը» երկրորդ տեղում է՝ լրացուցիչ ցուցանիշներով զիջելով «Ֆեներին»։ Լավագույն եռյակը 30 միավորով եզրափակում է Տրաբզոնսպորը։
«Ֆեներբախչե»-«Գալաթասարայ» հանդիպումը կոչվում է միջմայրցամաքային դերբի: «Ֆեներբախչեն» տեղակայված է Ստամբուլի ասիական հատվածում, իսկ «Գալաթասարայը»՝ եվրոպական մասում։
Վերջին անգամ թիմերը խաղացել են դեկտեմբերի 24-ին: Այդ հանդիպումն ավարտվեց 0:0 հաշվով։

The Turkish Super Cup final between Galatasaray and Fenerbahce scheduled to be played in Saudi Arabia's capital Riyadh on Friday was postponed over what the clubs described as "some problems" in the event's organisation, Reuters reported.
At the heart of those issues, according to media reports, was the wish of the two Istanbul teams to wear t-shirts featuring the founder of modern Turkey, Mustafa Kemal Ataturk, during the warm-up ahead of the evening kick-off.
Turkish media said Saudi officials had rejected this demand, though it was not clear why, and that the clubs refused to play in the Super Cup final at the King Saud University venue, which is also known as Al-Awwal Park stadium, as a result.
Saudi state TV cited a statement by organisers the Riyadh Season saying the cancellation of the final was the result of the teams not adhering to match regulations.
"We were looking forward to holding the match on time in accordance with the international soccer rules and regulations that require the sport to be presented without any slogans outside its scope, especially since this was discussed with the Turkish (Football) Federation in the framework of the preparatory meetings for the match," the statement said.
"Despite this agreement, it was unfortunate that the two teams did not adhere to what had been agreed upon, which led to the match not being held," it added.
The scheduled final coincides with the 100th anniversary of the foundation of the secular Turkish Republic. There was no immediate comment from Saudi officials.