Վարդան Ոսկանյան. Թուրքական նման ակտիվությունը բնականաբար չէր կարող հանդուրժվել Բաքվի բարբարոսական վարչախմբի կողմից
«Հայաստանի Հանրապետության ողջ տարածքի նկատմամբ իր ծավալապաշտական նկրտումներում Բաքվի բարբարոսսկան վարչախումբն ունի բավական ազդեցիկ մրցակից՝ ի դեմս էրդողանական վարչախմբի»,-նման կարծիք է հայտնել իրանագետ Վարդան Ոսկանյանը։
Նրա խոսքով, բանն այն է, որ չնայած փաստացիորեն միասնական թուրք-ասրբեջանական աշխարհաքաղաքական տարածք ստեղծելու երկկողմ ջանքերին Անկարայում այդքան էլ խանդավառ չեն արհեստածին Ադրբեջանի անկառավարելի և չափից դուրս հզորացումից, որի վկայություններից մեկը Հայաստանի նկատմամբ ծավալապաշտության համատեքստում Անկարայի և Բաքվի միջև անդրկուլիսային գզվռտոցը և նախաձեռնությունը միմյանցից խլելու փորձերն են։
«Պատմությանն ու արդիականությանն անհայտ, այսպես կոչված, «Արևմտյան Ադրբեջանի» բարբաջանքի հարցում թուրքական կողմը լրացուցիչ ակտիվություն է սկսել դրսևորել դեռևս 2020թ. 44-օրյա պատերազմի նախաշեմին, երբ Կեսարիայի համալսարանի պրոֆեսոր որմն Ղաֆար Չախմախլուի ղեկավարությամբ նախաձեռնվեց ինչ-որ «Արևմտյան Ադրբեջանական (Երևանի) հանրապետություն» վտարանդության մեջ։
Սակայն առավել մեծ հնչեղություն ստացավ 2022թ. սեպտեմբերին Հայաստանից սերող Ռիզվան Թալիբովի նախաձեռնությամբ «հռչակված», այսպես կոչված, «Գյոքչա-Զանգեզուրյան հանրապետությունը (արհեստածին Ադրբեջանում «Գյոքչա» են կոչում հիմնականում ՀՀ Գեղարքունիքի, իսկ «Զանգեզուր»՝ Սյունիքի մարզերը), որին պաշտոնական ներկայացչություն հատկացվեց Անկարայում, իսկ ավելի ուշ այդ գոյացության «նախագահ» դարձավ Թուրքիայում բնակվող ոմն Թյունզալա Չալաբիևա։
Թուրքական նման ակտիվությունը բնականաբար չէր կարող հանդուրժվել Բաքվի բարբարոսական վարչախմբի կողմից, որը 2023թ. օգոստոսին անհայտ պատճառաբանությամբ ձերբակալեց վերնոշյալ երկու անձանց, որոնք էլ բանտից տարածած հայտարությամբ լուծարեցին գոյություն չունեցող իրենց «հանրապետությունը»՝ ասպարեզը թողնելով Բաքվի բարբարոսական վարչախմբի պարագլխի նախաձեռնած, այսպես կոչված, «Արեմտյան Ադրբեջանի խորհրդին», ինչը սակայն չի ենթադրում, թե ալիևյան և էրդողանական վարչախմբերի միջև այս խնդրով կա վերջնական կոնսենսուս»,-նշել է իրանագետը թելեգրամի իր ալիքում։

Вардан Восканян: Естественно, такую активность турецкой стороны не мог потерпеть бакинский варварский режим
«У бакинского варварского режима в его экспансионистских амбициях в отношении всей территории Республики Армения довольно влиятельный конкурент – в лице эрдогановского режима», – такое мнение выразил заведующий кафедрой иранистики факультета востоковедения Ереванского государственного университета (ЕГУ) Вардан Восканян.
По его словам, дело в том, что, несмотря на двусторонние усилия по созданию практически единого турецко-азербайджанского геополитического пространства, в Анкаре не столь воодушевлены неконтролируемым и чрезмерным усилением искусственно созданного Азербайджана, одним из свидетельств чего является закулисная грызня между Анкарой и Баку в контексте экспансионизма по отношению к Армении и попыток перехватить инициативу друг у друга.
«В вопросе неизвестного истории и современности вздора под названием "Западный Азербайджан" турецкая сторона начала проявлять дополнительную активность еще в преддверии 44-дневной войны 2024 года, когда под руководством профессора университета в Кесарии – некого Гафара Чахмаглы – была инициирована какая-то «Республика Западный Азербайджан (Иреван) в изгнании».
Но больший резонанс получила «провозглашенная» в сентябре 2022 года Ризваном Талыбовым так называемая «Гёйча-Зангезурская Республика» (в искусственно созданном Азербайджане «Гёйчей» называют в основном Гегаркуникскую область РА, а «Зангезуром» – Сюникскую область РА). Представительство ее было открыто в Анкаре, а позднее «президентом» этого образования стала некая Тюнзала Челебиева, проживавшая в Турции.
Естественно, такую активность турецкой стороны не мог потерпеть бакинский варварский режим, который в августе 2023 г. по неизвестным причинам задержал двух вышеупомянутых лиц, последние заявлением из тюрьмы распустили свою несуществующую «республику», оставив арену так называемому «Совету Западного Азербайджана», инициированному главарем бакинского варварского режима.
Это, однако, не означает, что между режимами Алиева и Эрдогана достигнут окончательный консенсус по этому вопросу», – отметил Восканян в своем Telegram-канале.