Ստեփանակերտի բենզինի պահեստի պայթյունից զոհվել է 218 մարդ, 21-ը համարվում է անհետ կորած
Սեպտեմբերի 25-ին Արցախի Հանրապետության Ստեփանակերտ-Ասկերան ճանապարհի հարակից տարածքում բենզինի պահեստում պայթյունի հետևանքով զոհվել է 218 անձ, 21 անձ համարվում է անհետ կորած, 3 դիակ նույանականացված չէ։ «Լուրերին» ասել է ՀՀ քննչական կոմիտեի նախագահ Արգիշտի Քյարամյանը։
Նա հայտնել է նաև, որ պայթյունի հետևանքով 120 անձ ստացել է տարբեր աստիճանի մարմնական վնասվածքներ։
Ինչ վերաբերում է պայթյունի պատճառներին, նա ասել է. «Մենք այս վարույթը հիմնականում նախաձեռնել ու քննում ենք այն համատեքստում, որ ընդհանուր իրավիճակը բխում է  էթնիկ զտման իրողություններից։ Եթե մարդիկ հարյուրներով, հազարաներով առանց մեկը մյուսին հերթ տալու գնացել ու օրհասական վառելիք են փորձել ձեռք բերել, վկայում է  այն մասին, որ մարդիկ անելանելի վիճակում են եղել։ Իսկ այդ իրավիճակը վկայում է  այն հոգեբանական երևույթների մասին, որոնցում հայտնվել են Ադրբեջանի քաղաքականության արդյունքում»։
Քյարամյանի խոսքով, նախաքննական մարմնին հայտնի է, որ  ՊԲ-ն այդ պահեստը սեպտեմբերի 19-20-ի գործողություններից հետո պաշտոնապես հանձնել էր ԼՂ իշխանություններին, որից հետո զոհերի թվում կան ոստիկանության երկու սպաներ, որոնք ծառայություն են իրականացրել այդ վայրում ։
«Պատճառը ես չեմ կարող նշել, թե ինչու է ՊԲ-ն պահեստը հանձնել իշխանություններին, ենթադրում եմ՝ ՊԲ կազմալուծման հետ կապված»,- ասել է նա։

При взрыве на топливном складе в Арцахе 25 сентября погибли 218 человек, 21 человек числится пропавшим без вести
16:58 05/01/2024
В результате взрыва на складе топлива на трассе Степанакерт-Аскеран в Республике Арцах (НКР) 25 сентября 2023 года погибли 218 человек, 21 человек числится пропавшим без вести, число неопознанных тел – 3. Об этом заявил в интервью «Вестям» ОТА председатель Следственного комитета РА Аргишти Кярамян.
По его словам, телесные повреждения различной степени тяжести в результате взрыва получили 120 человек.
На вопрос, выяснены ли обстоятельства и причины взрыва, Кярамян ответил:
«Мы инициировали это производство и расследуем его в основном в контексте того, что общая ситуация вытекает из реалий этнических чисток, потому что сотни, тысячи людей пришли туда и пытались получить топливо. Это свидетельствует о том, что люди оказались в отчаянном положении. И оказались они в таком положении из-за политики Азербайджана».