Արցախից գաղթելիս շուրջ 70 մարդ է մահացել. Արգիշտի Քյարամյան
«Քննչական կոմկիտեն նախաձեռնել է վարույթ էթնիկ զտման վերաբերյալ և արցախահայության բռնի տեղահանման հանգամանքները բացառապես քննվում են այդ շրջանակներում»,- «Լուրերին» հայտնել է ՀՀ քննչական կոմիտեի նախագահ Արգիշտի Քյարամյանը։
«2023 թ. սեպտեմբերի 19-20-ին ադրբեջանական ագրեսիայի հետևանքով պաշտպանության բանակը  տվել է 223 զոհ, որոնցից 25-ը քաղաքացիական անձինք են։ Զոհերի թվում կա 5 անչափահաս։
ՊԲ-ն տվել է 244 վիրավոր, որոնցից շուրջ ութ տասնյակը քաղաքացիական անձինք են, այդ թվում 10 անչափահաս։  Կա 20 անհետ կորած, որոնցից 5-ը քաղաքացիական անձինք են։
Արձանագրվել են շուրջ երկու տասնյակ դիակի նկատմամբ անարգանքի դեպքեր, այդ մասով ունենք դիակների զննություններ և փորձաքննության եզրակացություններ»,- ասաց Ա.Քյարամյանը:
Նա նաև հայտնեց, որ ինչպես Արցախի Հանրապետությունից դեպի Հայաստան ճանապարհին, այնպես էլ տեղ հասնելուց կարճ ժամանակ անց մահացել են քաղաքացիներ։
«Սա պայմանավորված է հիմնականում այն մեծ հոգեբանական ազդեցությամբ, որին ենթարկվել են մեր հայրենակիցները։ Եթե թվերը ճիշտ եմ հիշում, այդ ընթացքում շուրջ յոթ տասնյակ քաղաքացիական անձ է մահացել։ Այս ամենը քննության առարկա է դառնում էթնիկ զտման վերաբերյալ հարուցված քրեական գործով, որովհետև մեր հայրենակիցների մահվան պատճառն ակնհայտ Ադրբեջանի կողմից իրականացվող քաղաքականության հետևանքով ձևավորված մոտեցումների ազդեցությունն է այս անձանց վրա»,- ասաց Ա. Քյարամյանը։

The Investigative Committee of Armenia has launched a probe into the ethnic cleansing in Artsakh (Nagorno-Karabakh), and the circumstances of the forced exile of Artsakh Armenians are being investigated as part of it, Investigative Committee Chairman Argishti Kyaramyan told the Public TV Company in an interview on Thursday.
He said 223 people, including 25 civilians, were killed and 244 others were wounded in Azerbaijan's military aggression against Artsakh on September 19-20.
As many as 20 Artsakh Armenians, including 5 civilians, remain unaccounted for.
"20 cases of body mockery have been recorded," Kyaramyan said, citing the results of expert examinations.
He noted that around 70 people died during the mass exodus of Artsakh’s population resulting from the Azerbaijani military offensive.
"This is mainly due to the enormous psychological stress our compatriots were exposed to. If I am not mistaken, about 70 civilians died at the time,” Kyaramyan added.