Արցախից գաղթելիս շուրջ 70 մարդ է մահացել. Արգիշտի Քյարամյան
«Քննչական կոմկիտեն նախաձեռնել է վարույթ էթնիկ զտման վերաբերյալ և արցախահայության բռնի տեղահանման հանգամանքները բացառապես քննվում են այդ շրջանակներում»,- «Լուրերին» հայտնել է ՀՀ քննչական կոմիտեի նախագահ Արգիշտի Քյարամյանը։
«2023 թ. սեպտեմբերի 19-20-ին ադրբեջանական ագրեսիայի հետևանքով պաշտպանության բանակը  տվել է 223 զոհ, որոնցից 25-ը քաղաքացիական անձինք են։ Զոհերի թվում կա 5 անչափահաս։
ՊԲ-ն տվել է 244 վիրավոր, որոնցից շուրջ ութ տասնյակը քաղաքացիական անձինք են, այդ թվում 10 անչափահաս։  Կա 20 անհետ կորած, որոնցից 5-ը քաղաքացիական անձինք են։
Արձանագրվել են շուրջ երկու տասնյակ դիակի նկատմամբ անարգանքի դեպքեր, այդ մասով ունենք դիակների զննություններ և փորձաքննության եզրակացություններ»,- ասաց Ա.Քյարամյանը:
Նա նաև հայտնեց, որ ինչպես Արցախի Հանրապետությունից դեպի Հայաստան ճանապարհին, այնպես էլ տեղ հասնելուց կարճ ժամանակ անց մահացել են քաղաքացիներ։
«Սա պայմանավորված է հիմնականում այն մեծ հոգեբանական ազդեցությամբ, որին ենթարկվել են մեր հայրենակիցները։ Եթե թվերը ճիշտ եմ հիշում, այդ ընթացքում շուրջ յոթ տասնյակ քաղաքացիական անձ է մահացել։ Այս ամենը քննության առարկա է դառնում էթնիկ զտման վերաբերյալ հարուցված քրեական գործով, որովհետև մեր հայրենակիցների մահվան պատճառն ակնհայտ Ադրբեջանի կողմից իրականացվող քաղաքականության հետևանքով ձևավորված մոտեցումների ազդեցությունն է այս անձանց վրա»,- ասաց Ա. Քյարամյանը։

При насильственной депортации из Арцаха в Армению скончались 70 человек – Аргишти Кярамян
Следственный комитет Армении инициировал производство по факту этнических чисток, и обстоятельства насильственной депортации арцахских армян расследуются исключительно в этих рамках. Об этом в интервью «Вестям» ОТА заявил председатель Следственного комитета РА Аргишти Кярамян.
По его словам, в результате агрессии Азербайджана против Арцаха 19-20 сентября 2023 года  погибли 223 человека, 25 из них – гражданские лица, включая 5 несовершеннолетних. Ранения получили 244 человека, около 80 из них – гражданские лица, включая 10 несовершеннолетних. Пропавшими без вести числятся 20 человек, 5 из них – гражданские лица.
«Зафиксированы случаи глумления в отношении около 20 тел, по этой части у нас есть результаты осмотра тел и заключения экспертиз», – сказал глава СК Армении.
Он сообщил также, что в результате насильственной депортации из Арцаха зафиксированы и случаи смерти арцахцев на пути в Армению, случаи летального исхода были зафиксированы также вскоре после прибытия на место.
«В основном это обусловлено колоссальным психологическим давлением, которому подверглись наши соотечественники. Если правильно помню цифры, за это время скончались около 70 гражданских лиц.
Все это становится предметом расследования в рамках возбужденного по факту этнических чисток уголовного дела, поскольку причина смерти наших соотечественников – явно воздействие на них подходов, сформировавшихся вследствие проводимой Азербайджаном политики», – указал Аргишти Кярамян.