Մենք որևէ ակնկալիք չունենք ՀԱՊԿ-ից. Արմեն Գրիգորյան
«Մենք որևէ ակնկալիք չունենք ՀԱՊԿ-ից»,-Հանրային հեռուստատեսությանը տված հարցազրույցում հայտարարեց ՀՀ Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը։
Նա իր հայտարարությունը հիմնավորեց՝ ասելով, որ 2022 թվականի սեպտեմբերին և դրանից առաջ էլ, երբ լայնածավալ հարձակում է տեղի ունեցել  Հայաստանի վրա, հայկական կողմը դիմել է ՀԱՊԿ-ին,  որպեսզի օգնի պաշտպանել իր սուվերեն տարածքը։
«Մենք որոևէ ադեկվատ պատասխան ՀԱՊԿ-ից չենք ստացել և ժամանակի ընթացքում մենք հասկացել ենք, որ այս առումով մենք չենք կարող որևէ ակնկալիք ունենալ ՀԱՊԿ-ից։ Երբ որ նրանք հայտարարություն կանեն, գնահատական կտան և կպաշտպանեն ՀՀ-ի տարածքային  սուվերենությունը և էն սահմանները, որը Հայաստանը ունի, այն ժամանակ կհասկանաք, թե ինչ ենք անում, բայց մինչև այս պահը որևէ նման բան չկա»,- ասաց Գրիգորյանը։
ՀՀ ԱԽ քարտուղարը հայտարարեց, որ ռազմատեխնիկական որևէ օգնություն Հայաստանին չի առաջարկվել, իսկ երբ ՀԱՊԿ-ը առաջարկում էր դիտորդներ ուղարկել՝ հստակ չեն պատասխանել, թե որ սահմաններն են դիտարկելու։
«Այսինքը ՀԱՊԿ-ը երբևէ չի ճանաչել Հայաստանի սահմանները, նա չի ճանաչել իր պատասխանատվության գոտին մեր տարածաշրջանում և սա շատ լուրջ խնդիր է»,-ամփոփեց Արմեն Գրիգորյանը։

У Армении нет каких-либо ожиданий от ОДКБ – Армен Григорян
У Армении нет каких-либо ожиданий от Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ), заявил секретарь Совбеза РА Армен Григорян в интервью Общественному телевидению Армении.
Обосновывая свое заявление, Григорян указал:  ни в сентябре 2022 года, когда произошло широкомасштабное нападение на РА, ни до того, когда Армения обращалась в ОДКБ, ожидая помощи, чтобы защитить свою суверенную территорию, какой бы то ни было адекватной реакции от Организации не последовало.
«И со временем мы поняли, что в этом отношении не можем ожидать чего-либо от ОДКБ. Когда они сделают заявление и озвучат оценку, защитят территориальную целостность Армении, ее суверенитет и границы, тогда мы поймем, что делать. Но до этого момента ничего такого нет», – сказал Григорян.
Он опроверг информацию о том, что Армении была предложена какая-либо военно-техническая помощь. По его словам, нет также четкого ответа, где должны были расположиться наблюдатели от ОДКБ.
«Иными словами, ОДКБ не признавала границ Армении,  свою зону ответственности в нашем регионе. И это серьезная проблема для Армении», – резюмировал Армен Григорян.