«Սերգեյ Փարաջանով․ Չընդհատված թռիչք» ցուցադրություն ARARAT թանգարանում
Ի նշանավորումն Սերգեյ Փարաջանովի 100-ամյակի, Երևանի կոնյակի գործարանի ARARAT թանգարանն իր ժամանակավոր ցուցադրությունների սրահում բացում է «Սերգեյ Փարաջանով․ Չընդհատված թռիչք» ցուցադրությունը։
Ցուցադրությունը ներկայացնում է մեծն վարպետ Փարաջանովի ընկեր, աշակերտ, լուսանկարիչ Յուրի Մեչիտովի լուսանկարները՝ այդ թվում հայտնի «Թռիչք» ֆոտոն։
Վարպետի կյանքի և ստեղծագործությունների ընկալման հարցում այս լուսանկարն առանձնահատուկ տեղ է զբաղեցնում և ունի ստեղծման հետաքրքիր պատմություն։ Այն արվել է 1981 թվականի մայիսի 15-ին և փոխանցում է ոչ միայն Փարաջանովի դիմագծային կերպարը, այլև նրա ստեղծագործական միտքը, քանի որ Յուրի Մեչիտովի կողմից արված լուսանկարի կոմպոզիցիոն հեղինակը հանդիսացել է հենց ինքը՝ Փարաջանովը։
«Դժվար, գրեթե անհնար է մեծն Փարաջանովի փառավոր ժառանգությունը համակողմանի վերլուծելը։ Նրա ստեղծագործական աշխարհին հարաբերվելու առաջին իսկ փորձառությունը վերափոխում է պատկերային ընկալումների մեր հայացքները և վերածվում մտագրավ մի առեղծվածի։ Կյանքի վառ պահերի, առատաձեռնության և վարպետության մարգարե Փարաջանովի ողջ կյանքը գեղեցիկի ու ներդաշնակի որոնման անկեղծ փորձ է, ինչի մի քանի դրվագներ տեղ են գտել այս ցուցադրությունում։ Ուրախ ենք, որ ARARAT թանգարանի տասնյակ հազարավոր այցելուներ թե՛ Հայաստանից, թե՛ արտերկրից գալիք մի քանի ամիսների ընթացքում կկարողանան բացահայտել Վարպետության, Առատաձեռնության, Ստեղծագործական մտքի և Նվիրվածության նոր եզրեր», - մեկնաբանում է Երևանի կոնյակի գործարանի հասարակայնության հետ կապերի ղեկավար Զարուհի Սարիբեկյանը։
Նշենք, որ ցուցադրության պրեմիերան տեղի է ունեցել 2023 թվականի հուլիսին և հանդիսացել է Rambalkoshe ժամանակակից արվեստի թանգարանի musæum նախագծի մաս։
ARARAT թանգարանում «Սերգեյ Փարաջանով․ Չընդհատված թռիչք» ցուցադրությունը կգործի մինչև 2024 թվականի մայիսի 1-ը։

The ARARAT Museum of the Yerevan Brandy Company is opening a temporary exhibition dedicated to the 100th anniversary of renowned Armenian filmmaker Sergei Parajanov. The exhibition, titled “Sergei Parajanov: Uninterrupted Flight”, will showcase photographs taken by Parajanov's friend and student, photographer Yuri Mechitov, including the famous “Flight” photo, Yerevan Brandy Company reported on Tuesday.
The “Flight” photo is considered to be one of the most iconic images of Parajanov and is notable for its unique composition and symbolism. The photo was taken on May 15, 1981, and captures Parajanov's persona as well as his creative genius, as the author of the photo’s composition was Parajanov himself.
“It is rather challenging, almost impossible to have a comprehensive analysis of Parajanov’s extraordinary heritage. His works alter our views on visual perception and turn it into a thrilling mystery. Parajanov's whole life was a sincere search for the beautiful and harmonious, and this exhibition offers a glimpse into his world. We are delighted that visitors from Armenia and around the world will have the opportunity to discover the new facets of Mastery, Generosity, Creativity, and Devotion,” noted Zaruhi Saribekyan, Communications Manager of Yerevan Brandy Company.
The “Sergei Parajanov: Uninterrupted Flight” exhibition premiered in July 2023 and was part of the Rambalkoshe Contemporary Art musæum project. The exhibition will be open until May 1, 2024.