«Սերգեյ Փարաջանով․ Չընդհատված թռիչք» ցուցադրություն ARARAT թանգարանում
Ի նշանավորումն Սերգեյ Փարաջանովի 100-ամյակի, Երևանի կոնյակի գործարանի ARARAT թանգարանն իր ժամանակավոր ցուցադրությունների սրահում բացում է «Սերգեյ Փարաջանով․ Չընդհատված թռիչք» ցուցադրությունը։
Ցուցադրությունը ներկայացնում է մեծն վարպետ Փարաջանովի ընկեր, աշակերտ, լուսանկարիչ Յուրի Մեչիտովի լուսանկարները՝ այդ թվում հայտնի «Թռիչք» ֆոտոն։
Վարպետի կյանքի և ստեղծագործությունների ընկալման հարցում այս լուսանկարն առանձնահատուկ տեղ է զբաղեցնում և ունի ստեղծման հետաքրքիր պատմություն։ Այն արվել է 1981 թվականի մայիսի 15-ին և փոխանցում է ոչ միայն Փարաջանովի դիմագծային կերպարը, այլև նրա ստեղծագործական միտքը, քանի որ Յուրի Մեչիտովի կողմից արված լուսանկարի կոմպոզիցիոն հեղինակը հանդիսացել է հենց ինքը՝ Փարաջանովը։
«Դժվար, գրեթե անհնար է մեծն Փարաջանովի փառավոր ժառանգությունը համակողմանի վերլուծելը։ Նրա ստեղծագործական աշխարհին հարաբերվելու առաջին իսկ փորձառությունը վերափոխում է պատկերային ընկալումների մեր հայացքները և վերածվում մտագրավ մի առեղծվածի։ Կյանքի վառ պահերի, առատաձեռնության և վարպետության մարգարե Փարաջանովի ողջ կյանքը գեղեցիկի ու ներդաշնակի որոնման անկեղծ փորձ է, ինչի մի քանի դրվագներ տեղ են գտել այս ցուցադրությունում։ Ուրախ ենք, որ ARARAT թանգարանի տասնյակ հազարավոր այցելուներ թե՛ Հայաստանից, թե՛ արտերկրից գալիք մի քանի ամիսների ընթացքում կկարողանան բացահայտել Վարպետության, Առատաձեռնության, Ստեղծագործական մտքի և Նվիրվածության նոր եզրեր», - մեկնաբանում է Երևանի կոնյակի գործարանի հասարակայնության հետ կապերի ղեկավար Զարուհի Սարիբեկյանը։
Նշենք, որ ցուցադրության պրեմիերան տեղի է ունեցել 2023 թվականի հուլիսին և հանդիսացել է Rambalkoshe ժամանակակից արվեստի թանգարանի musæum նախագծի մաս։
ARARAT թանգարանում «Սերգեյ Փարաջանով․ Չընդհատված թռիչք» ցուցադրությունը կգործի մինչև 2024 թվականի մայիսի 1-ը։

По случаю 100-летия Сергея Параджанова музей ARARAT Ереванского коньячного завода открывает временную экспозицию «Сергей Параджанов. Непрерванный полет».
Выставка представляет фотоработы друга и ученика Сергея Параджанова, фотографа Юрия Мечитова. В ряду представленных работ также известная фотография парящего Параджанова.
Фотография, где Сергей Параджанов запечатлен в прыжке, занимает особое место в системе восприятия творчества Параджанова и имеет интересную историю создания. Она была сделана 15 мая 1981 года и передает не только портретное изображение мастера, но и отражает его творческую мысль, поскольку композиционным автором фотографии, сделанной Юрием Мечитовым, является сам Сергей Параджанов.
«Очень сложно, да и практически невозможно всеобъемлюще исследовать богатое наследие Параджанова. Уже первое знакомство с его творческим миром способно полностью изменить оптику нашего визуального восприятия. Приобщение к его творчеству - бесконечно захватывающая мистерия. Пророк ярких моментов жизни, щедрости и мастерства Параджанов нередко режиссировал свою жизнь, которая была искренней попыткой поиска Нового и Красивого. Несколько моментов его жизни представлены в выставке «Сергей Параджанов. Непрерванный полет», которая будет доступна посетителям Музея ARARAT как из Армении, так разных стран мира и раскроет для них новые грани Щедрости, Творческой мысли и Преданности»,- комментирует менеджер по связям с общественностью Ереванского коньячного завода Заруи Сарибекян.
Отметим, что премьера выставки прошла в июле 2023 года и являлась частью проекта musæum музея современного искусства Rambalkoshe.
Выставка «Сергей Параджанов. Непрерванный полет» в музее ARARAT будет работать до 1 мая 2024 года. Вход свободный.