Ուսուցիչները դուրս են եկել բողոքի. Բռնել եք, տղա և աղջիկ թեմաները խառնել եք իրար
«Բռնել եք, տղա և աղջիկ թեմաները խառնել եք իրար առանց մոնիթորինգ անելու, առանց ուսուցիչների կարծիքը հաշվի առնելու։ Նրանց պե՞տք է, որ աղջիկները գնան փայտամշակում սովորեն, տղաները՝ ասեղնագործություն»,-հայտարարեց ԿԳՄՍ նախարարության շենքի դիմաց բողոքի ակցիա իրականացնող ուսուցիչներից մեկը։
Նշենք, որ միջին  մասնագիտական կրթություն ունեցող և պարտադիր ատեստավորման շեմը չհաղթահարած ուսուցիչները, որոնք  2023թ․-ի  դեկտեմբերից ազատվել են աշխատանքից բողոքի ակցիա են անում ԿԳՄՍՆ շենքի դիմաց։
Նրանք պահանջում են, որ  իրենց, ինչպես բարձրագույն կրթություն ստացած ուսուցիչներին, նախ վերապատրաստման ուղարկեն, հետո  ևս մեկ հնարավորություն տան ատեստավորում անցնելու համար։
Ուսուցիչը նշեց, 34 տարի պարապում է միայն աղջիկների հետ, մինչդեռ թեստերում առաջադրանքների 50 տոկոսը տղաների համար նախատեսված առարկաներին են վերաբերում։
«Խառնել են իրար ու ինձ ասում են՝ պաըասխանի։ Որ մի բանից տեղյակ չեմ, ո՞նց պետք է պատասխանեմ»,-ասաց ուսուցչուհին։

«Взяли и перемешали в одну кучу касающиеся девочек и мальчиков темы»: акция протеста учителей в Ереване
Уволенные в декабре 2023 года учителя, имеющие среднее профессиональное образование и не преодолевшие обязательного аттестационного порога, сегодня, 9 января, проводят акцию протеста перед зданием министерства образования, науки, культуры и спорта Армении.
Они требуют, чтобы их, как и учителей с высшим образованием, сперва отправили на курсы переподготовки, а затем предоставили еще одну возможность пройти аттестацию.
«Взяли и перемешали в одну кучу касающиеся девочек и мальчиков темы – без мониторинга, без учета мнения учителей. Им нужно, чтобы девочки в школе учились обработке дерева, а мальчики – вышиванию?» – сказала одна из участниц акции протеста.
По ее словам, она на протяжении 34 лет преподает только девочкам, а в тестах половина вопросов касалось предметов, предназначенных для мальчиков.
«Все перемешали, а от меня требуют ответов. Как я могу отвечать на вопросы по предмету, которого не знаю?» – сказала учительница.