Ուսուցիչները դուրս են եկել բողոքի. Բռնել եք, տղա և աղջիկ թեմաները խառնել եք իրար
«Բռնել եք, տղա և աղջիկ թեմաները խառնել եք իրար առանց մոնիթորինգ անելու, առանց ուսուցիչների կարծիքը հաշվի առնելու։ Նրանց պե՞տք է, որ աղջիկները գնան փայտամշակում սովորեն, տղաները՝ ասեղնագործություն»,-հայտարարեց ԿԳՄՍ նախարարության շենքի դիմաց բողոքի ակցիա իրականացնող ուսուցիչներից մեկը։
Նշենք, որ միջին  մասնագիտական կրթություն ունեցող և պարտադիր ատեստավորման շեմը չհաղթահարած ուսուցիչները, որոնք  2023թ․-ի  դեկտեմբերից ազատվել են աշխատանքից բողոքի ակցիա են անում ԿԳՄՍՆ շենքի դիմաց։
Նրանք պահանջում են, որ  իրենց, ինչպես բարձրագույն կրթություն ստացած ուսուցիչներին, նախ վերապատրաստման ուղարկեն, հետո  ևս մեկ հնարավորություն տան ատեստավորում անցնելու համար։
Ուսուցիչը նշեց, 34 տարի պարապում է միայն աղջիկների հետ, մինչդեռ թեստերում առաջադրանքների 50 տոկոսը տղաների համար նախատեսված առարկաներին են վերաբերում։
«Խառնել են իրար ու ինձ ասում են՝ պաըասխանի։ Որ մի բանից տեղյակ չեմ, ո՞նց պետք է պատասխանեմ»,-ասաց ուսուցչուհին։

Fired teachers protest in Yerevan
A group of public school teachers, who were dismissed in December last year, on Tuesday staged a protest outside the Armenian Ministry of Education, Science, Culture and Sports in central Yerevan.
The teachers, who have secondary vocational education, were sacked after their failure to pass the mandatory certification exam.
They demand that they, like teachers with higher education, first undergo training and then be given another chance to pass the certification.
"They mixed up the topics concerning girls and boys without any monitoring or taking into account the opinion of teachers. Do they need girls to learn woodworking and boys to learn embroidery?" said one of the protesters.
She noted she had been teaching only girls for 34 years, while half of the test questions were about subjects meant for boys.
"Everything is mixed up and I am supposed to answer them. How can I answer questions on a subject I have no idea about?" the teacher added.