Երևանը պատրաստ է Բաքվի հետ քննարկել մաքսային ու սահմանային դյուրացված ռեժիմի, բայց ոչ՝ անխոչընդոտ անցման հարց. Խանդանյան
13:08 09/01/2024
Երևանը պատրաստ է Բաքվի հետ քննարկել մաքսային ու սահմանային դյուրացված ռեժիմի, բայց ոչ՝ անխոչընդոտ անցման հարց, «Ազատության» հետ զրույցում պնդել է Ազգային ժողովի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ, իշխանական «Քաղաքացիական պայմանագրից» Սարգիս Խանդանյանը։
«Դրանք այն կարմիր գծերն են, որոնք Հայաստանը չի կարող ուղղակի այդպես զիջել», - ընդգծել է Խանդանյանը:
Իրանի հետ դեպի Նախիջևան ճանապարհի կառուցման շուրջ պայմանավորվածությունից հետո Բաքուն հայտարարում էր, թե «Զանգեզուրի միջանցքն» իրենց համար կորցրել է գրավչությունը»։
Բայց վերջին օրերին թե՛ ադրբեջանցի, թե՛ թուրք պաշտոնյաները ոչ միայն ակտիվորեն խոսում են միջանցք բացելուց, այլև պայմաններ առաջ քաշում։
«Ապաշրջափակման գործընթացը պետք է տեղի ունենա հստակ սկզբունքների վրա՝ երկրների իրավազորության, սուվերենության, հավասարության և փոխադարձության, ու այստեղ շատ կարևոր է, որպեսզի երկրների սահմաններին գործեն մաքսային ու մյուս բոլոր վերահսկողական մեխանիզմները անվտանգության համար՝ թե՛ բեռների, թե՛ քաղաքացիների անցման տեսանկյունից: Եվ, իհարկե, աշխարհում մաքսային ու սահմանային անցման տարբեր մեթոդներ են հատնի, որոնք նաև դյուրացված են, նաև որոշակի ժամանակակից տեխնոլոգիաներ են կիրառում, որոնք քննարկելի, բանակցելի հարցեր են, բայց անխոչընդոտ անցումն, ինչպես փորձում են ձևակերպել, ընդունելի չէ Հայաստանի համար, որովհետև դա որոշակիորեն կրկին արտատարածքայնություն է ենթադրում իրենից, ինչը մեր սուվերենության խախտում է», - ասել է  Խանդանյանը:

Ханданян: Ереван готов обсуждать с Баку вопрос упрощения таможенного и пограничного режима, но не беспрепятственного проезда
13:31 09/01/2024
Ереван готов обсуждать с Баку вопрос упрощения таможенного и пограничного режима, но не беспрепятственного проезда, заявил в комментарии для радио «Азатутюн» председатель Постоянной  комиссии по внешним связям НС Армении, депутат от фракции «Гражданский договор» Саркис Ханданян.
«Это красные линии, которые Армения не может просто так уступить», – подчеркнул Ханданян.
Отметим, ранее помощник президента Азербайджана Хикмет Гаджиев заявил, что они представляют сообщение с Нахиджеваном без таможенного и пограничного контроля с армянской стороны.
Процесс разблокировки (региональных коммуникаций) должен проходить на основе четких принципов: юрисдикция, суверенитет, равенство и взаимность стран. И здесь очень важно, чтобы на границах стран действовали таможня и все другие механизмы контроля как в целях безопасности, как в плане пропуска товаров и граждан. И, конечно, в мире известны разные методы таможенного и пограничного пропуска, в том числе упрощенного, с использованием современных технологий. Эти вопросы подлежит обсуждению, могут стать предметом переговоров. Однако беспрепятственный проезд, как пытаются сформулировать (в Баку. – Ред.), неприемлем для Армении, поскольку в некоторой степени предполагает опять же экстерриториальность, что является нарушением нашего суверенитета», – сказал Саркис Ханданян.