Պաշտպանության նախարարության ռազմական ոստիկանության Վարդենիսի բաժնից հաղորդում է ստացվել այն մասին, որ 2024թ․ հունվարի 9-ին` ժամը 06:20-ի սահմաններում, ՀՀ ՊՆ N զորամասի պահպանության տեղամասում գտնվող մարտական դիրքում ինքնաձիգից արձակված կրակահերթից մահացու հրազենային վիրավորում է ստացել պայմանագրային զինծառայող, մարտական դիրքի պատասխանատու Կ․Կ․-ն։
Քննչական կոմիտեից հայտնում են, որ նախնական տվյալներով հրազենային վիրավորումը հասցվել է մարտական հերթապահության մեջ գտնվող ժամկետային զինծառայողի կողմից։
Դեպքի առթիվ ՀՀ քննչական կոմիտեի զինվորական քննչական գլխավոր վարչության հինգերորդ կայազորային քննչական բաժնում, ՀՀ քրեական օրենսգրքի 155-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով, նախաձեռնվել է քրեական վարույթ։ Ձևավորվել է քննչական խումբ։
Վարույթն իրականացնող մարմնի որոշմամբ, վերոգրյալ հանցավոր արարքը կատարելու մեջ անմիջականորեն ծագած հիմնավոր կասկածի հիմքով, նշված ժամկետային զինծառայողը ձերբակալվել է։
Կատարվել է դեպքի վայրի զննություն, նշանակվել են համապատասխան փորձաքննություններ։ Նախաքննությունը շարունակվում է:
Ձեռնարկվում են անհրաժեշտ անհետաձգելի բոլոր ապացուցողական և դատավարական այլ գործողությունները՝ դեպքի ամբողջական հանգամանքները պարզելու նպատակով։
Ծանուցում. Հանցանքի համար մեղադրվողը համարվում է անմեղ, քանի դեռ նրա մեղավորությունն ապացուցված չէ ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքով սահմանված կարգով՝ դատարանի` օրինական ուժի մեջ մտած դատավճռով:

СК Армении: По делу об убийстве офицера на боевой позиции задержан солдат-срочник
Из варденисского отдела военной полиции Минобороны Армении поступило сообщение о том, что 9 января 2024 года около 06:20 на боевой позиции оборонительного участка N-ской воинской части МО РА, вследствие автоматной очереди смертельное огнестрельное ранение получил военнослужащий-контрактник, ответственный за боевую позицию К.К.. Подробности приводит пресс-служба СК Армении.
По предварительным данным, огнестрельное ранение было нанесено находившимся на боевом дежурстве военнослужащим срочной службы.
По факту инцидента инициировано уголовное производство по признакам ч.1 ст.155 УК РА. Сформирована следственная группа.
Решением осуществляющего производство органа, на основании непосредственно возникшего обоснованного подозрения в совершении вышеописанного преступного деяния указанный военнослужащий-срочник был задержан.
Произведен осмотр места происшествия, назначены соответствующие экспертизы. Предварительное расследование продолжается.
Для установления всех обстоятельств произошедшего предпринимаются все необходимые неотложные действия, указали в СК РА.