ՀՀԿ ԳՄ. Հայաստանը գնալով ավելի է գլորվում ավտորիտարիզմի գիրկը
«ՀՀԿ փոխնախագահ Արմեն Աշոտյանի կալանքի երկարաձգման վերաբերյալ 08.01.2024 թվականի դատական նիստը հերթական անգամ վերածվեց դատական ֆարսի և ցանկացած ողջամիտ մարդու համար մեկ անգամ ևս ակներևաբար ցույց տվեց, որ Արմեն Աշոտյանը ենթարկվում է քաղաքական հետապնդման»,- նշված է ՀՀԿ Գերագույն մարմնի հայտարարության մեջ։
«Չնայած այն հանգամանքին, որ օրինական ուժի մեջ մտած դատական ակտով հաստատվել էր, որ Արմեն Աշոտյանին մեղսագրվող ամենածանր արարքի` փողերի լվացման վերաբերյալ հիմնավոր կասկածն ընդհանրապես բացակայում է, իսկ տուժող ճանաչված իրավաբանական անձը լուծարվել է մինչև Ա. Աշոտյանին վերագրվող ենթադրյալ արարքը, Հակակոռուպցիոն դատարանը ևս երեք ամսով երկարաձգեց Ա. Աշոտյանի կալանքի ժամկետը:
Աշոտյանի կալանավորման որոշումը զուրկ է որևէ իրավական հիմքից, քանի որ այդ շինծու քրեական գործում առկա չէ ներգրավված կողմերի վրա ազդեցություն գործադրելը հաստատող որևէ ապացույց: Շուրջ մեկ տասնյակ հեղինակավոր գործիչների երաշխավորության առկայության պայմաններում դատարանը անհիմն կերպով մերժեց Արմեն Աշոտյանին ազատ արձակելու և խափանման այլընտրանքային միջոցներ կիրառելու միջնորդությունը:
Իր այդ որոշմամբ դատարանը մեկ անգամ ևս ապացուցեց, որ գործող իշխանությունների հնազանդ գործիքն է և պատրաստ է շարունակել Հայաստանում արդեն իսկ արմատավորված` կալանքը բռնաճնշում և այլախոհության համար պատիժ օգտագործելու ապօրինի պրակտիկան: Դատական համակարգի օգտագործումը ռեժիմի ընդդիմախոսների դեմ քաղաքական հետապնդման նպատակով Հայաստանի իշխանությունների համար դարձել է առօրյա երևույթ:
Հայաստանը գնալով ավելի է գլորվում ավտորիտարիզմի գիրկը՝ ի հակառակ Հարավային Կովկասում որպես «ժողովրդավարության բաստիոն, կղզյակ, փարոս» դիրքավորելու իշխանությունների  անհաջող  ինքնագովազդային փորձերի: Հայկական ինքնությունը և ազգային շահերը պաշտպանող քաղաքական և հասարակական գործիչները գտնվում են Հայաստանի իշխանությունների թիրախում:
Այսօր, ինչպես և նախկինում արդիական է մնում հանրային լայն համախմբման ապահովումը ի սատարումն անազատության մեջ հայտնված գործիչների, քանի որ նրանց պաշտպանությունն այսօր հանրային ինքնապաշտպանություն է։ Մեկ անգամ ևս վերահաստատում ենք, որ շարունակելու ենք օրենքով չարգելված բոլոր միջոցներով պայքարել Արմեն Աշոտյանի իրավունքներն ու ազատությունը պաշտպանելու համար՝ ինչպես Հայաստանում, այնպես էլ արտերկրում»,- նշված է հայտարարության մեջ։

Верховный орган РПА: Армения неуклонно скатывается к авторитаризму
Состоявшееся 8 января судебное заседание по вопросу продления ареста заместителю председателя Республиканской партии Армении Армену Ашотяну в очередной раз превратилось в судебный фарс, четко показав любому здравомыслящему человеку, что Армен Ашотян подвергается политическому преследованию, говорится в заявлении Верховного органа РПА.
«Вопреки тому, что вступившим в законную силу судебным актом было подтверждено, что по части инкриминируемого Ашотяну самого тяжкого деяния – отмывания денег – обоснованное подозрение вообще отсутствует, а признанное потерпевшим юридическое лицо было расформировано до приписываемого Ашотяну предполагаемого деяния, Антикоррупционный суд решил продлить срок ареста ему еще на три месяца.
Решение об аресте Ашотяна лишено каких бы то ни было правовых оснований. Суд необоснованно отклонил и ходатайство об освобождении Армена Ашотяна и применении альтернативных мер пресечения при наличии поручительств около десятка авторитетных деятелей.
Своим решением суд еще раз доказал, что является послушным инструментом в руках действующей власти и готов продолжать уже укоренившуюся в Армении незаконную практику использования арестов, репрессий и наказаний за инакомыслие. Использование судебной системы с целью политического преследования оппонентов режима стало для властей Армении повседневным явлением.
Армения неуклонно скатывается в объятия авторитаризма – вопреки безуспешным попыткам саморекламы властей по позиционированию себя как «бастиона, островка, маяка демократии» на Южном Кавказе. Политические и общественные деятели, защищающие армянскую идентичность и национальные интересы, являются мишенью для властей Армении.
Сегодня, как и ранее, по-прежнему актуальным является обеспечение широкой консолидации общества в поддержку оказавшихся в неволе деятелей, ведь их защита сегодня – это общественная самооборона. Еще раз подтверждаем, что всеми незапрещенными законом способами продолжим борьбу за защиту прав и свободу Армена Ашотяна – как в Армении, так и за рубежом», – говорится в заявлении.