Նիկոլ Փաշինյանի հետ հանդիպմանը անդրադարձ է կատարվել ԶՈւ-ում ոչ կանոնադրական հարաբերությունների կանխարգելման աշխատանքներին
Նիկոլ Փաշինյանն այցելել է Պաշտպանության նախարարություն՝ գերատեսչության 2023թ. գործունեության հաշվետվությունը քննարկելու նպատակով:
Կառավարությունից հայտնում են, որ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը և նախարարի տեղակալները ներկայացրել են իրենց համակարգման ոլորտներում իրականացված աշխատանքները, առաջնահերթություններն ու գերակայությունները՝ անդրադառնալով նաև գերատեսչության կողմից իրականացված բարեփոխումներին և ձեռնարկված քայլերին։
Մասնավորապես՝ անդրադարձ է կատարվել ինժեներական և ամրաշինական կառույցների կահավորման, զորանոցաշինության, նորագույն սպառազինության և ռազմական տեխնիկայի համալրման, զորքերի մարտունակության և կարգապահության ամրապնդման, զինանձնակազմի մարտական պատրաստության որակի բարձրացման ուղղությամբ իրականացված աշխատանքներին։
Ներկայացվել են կառավարության որոշմամբ ներդրված ծրագրերի իրականացման ուղղությամբ ձեռնարկված քայլերը։ Այս համատեքստում, հանգամանալից անդրադարձ է կատարվել տարեսկզբին մեկնարկած զինծառայողների ատեստավորման գործընթացին, «Պաշտպան հայրենյաց» ծրագրի շահառուների վիճակագրական տվյալներին, 18-27 տարեկան իգական սեռի ներկայացուցիչների կամավոր հիմունքներով պարտադիր ժամկետային ծառայության շրջանակում կատարված աշխատանքներին, հատուկ նշանակության նոր ստորաբաժանումների կազմավորման և համալրման գործընթացին, հաշվետու ժամանակահատվածում իրականացված սոցիալական, ռազմակրթական, միջազգային ռազմական համագործակցության ծրագրերին, առաջիկա անելիքներին և պաշտպանական բնագավառին առնչվող մի շարք այլ թեմաների:
Անդրադարձ է կատարվել Զինված ուժերում առկա խնդիրներին, ոչ կանոնադրական հարաբերությունների կանխարգելման ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքներին:
Այս համատեքստում Նիկոլ Փաշինյանը պատասխանատուներին տվել է կոնկրետ հանձնարարականներ և ընդգծել կարգապահության բարձրացմանն ուղղված միջոցառումների շարունակական ու հետևողական իրականացման անհրաժեշտությունը:

На встрече с Николом Пашиняном затронута работа по предотвращению неуставных отношений в ВС Армении
Никол Пашинян посетил министерство обороны для обсуждения отчета о деятельности ведомства за 2023 год. Подробности приводит пресс-служба армянского правительства.
Министр обороны Сурен Папикян и заместители министра представили осуществленные работы и приоритеты, а также коснулись проведенных ведомством реформ и предпринятых шагов.
В частности, были затронуты работы по оборудованию инженерных и фортификационных сооружений, строительству казарм, оснащению новейшим вооружением и военной техникой, укреплению боеспособности и дисциплины войск, повышению качества боевой подготовки личного состава.
Были представлены шаги по реализации проектов в рамках решения правительства. В этом контексте были подробно затронуты стартовавший в начале года процесс аттестации военнослужащих, статистические данные бенефициаров программы “Защитник Отечества”, работы в рамках добровольной срочной службы женщин 18-27 лет, процесс формирования и комплектования новых подразделений специального назначения, осуществленные за отчетный период социальные, военно-образовательные программы, программы международного военного сотрудничества, предстоящие задачи и ряд других тем, связанных со сферой обороны.
Были затронуты существующие в Вооружённых Силах проблемы, а также работа по предотвращению неуставных отношений. В этом контексте Пашинян дал ответственным лицам конкретные поручения и подчеркнул необходимость непрерывной и последовательной реализации мероприятий по повышению дисциплины.