ՀՀ անձնագիրը՝ վարկանշային աղյուսակի է 74-րդ տեղում
Հայաստանի Հանրապետության անձնագիրը Henley & Partners-ի վարկանիշում զբաղեցնում է 74-րդ տեղը՝ պահպանելով իր դիրքը։
Վարկանշային աղյուսակը կազմվում է Օդային տրանսպորտի միջազգային ասոցիացիայի (IATA) տվյալների հիման վրա, որտեղ հաշվի է առնված, թե տվյալ երկրի քաղաքացիների համար քանի ուղղություն է հասանելի առանց վիզայի։
Հայաստանի Հանրապետության անձնագիր ունեցողները ներկայում մուտք ունեն 68 ճանապարհորդական ուղղություններ՝ առանց վիզա ստանալու անհրաժեշտության։
Վարկանշային աղյուսակի առաջին հորիզոնականը միաժամանակ զբաղեցնում է վեց երկիր։ Վերջին տարիներին այն գլխավորում էին Ճապոնիաան ու Սինգապուրը, հիմա դրանց միացել են ԵՄ չորս անդամ երկրներ՝ Գերմանիան, Իսպանիաան, Իտալիան, Ֆրանսիան։
Հիմա այս վեց երկրների քաղաքացիներն առանց վիզայի կարող են այցելել աշխարհի 227 երկրներից 194-ը։ Երկրորդ տեղում են Ֆինլանդիան, Շվեդիան, Հարավային Կորեան՝ առանց վիզայի 193 երկրի այցելելու հնարավորությամբ, երրորդ տեղում են Ավստրիան, Դանիան, Իռլանդիան, Նիդերլանդները՝ 192 երկիր այցելելու հնարավորությամբ։
Աղյուսակը եզրափակում են Սոմալին, Եմենը, Պակիստանը, Իրաքը, Սիրիան, Աֆղանստանը։ Այս երկիրը 104-րդ հորիզոնականում է, դրա անձնագրով կարելի է առանց վիզայի այցելել 28 երկիր։

Паспорт Республики Армения занимает 74-ю строчку в рейтинге Henley & Partners
Консалтинговая компания Henley & Partners опубликовала свежую версию своего Индекса паспортов, в котором паспорт Республики Армения по итогам 2023 года занимает 74-ю строчку, сохранив свои позиции.
Индекс паспортов ранжирует страны по количеству безвизовых направлений, доступных гражданам для посещения, опираясь на данные Международной ассоциации воздушного транспорта (IATA).
Обладателям паспорта Республики Армения в настоящий момент доступны 68 направлений для путешествий без необходимости оформлять визу.
Лидерство же в рейтинге по итогам 2023 года удерживают сразу шесть стран. К Японии и Сингапуру, которые возглавляли Индекс паспортов в течение последних пяти лет, добавились четыре члена Евросоюза: Германия, Испания, Италия и Франция. Теперь у граждан всех этих стран есть возможность посещать без визы 194 страны мира из 227. Вторую строчку делят Финляндия, Швеция и Южная Корея (по 193 направлениям), а на третьем месте расположились Австрия, Дания, Ирландия и Нидерланды (192).