Վարդան Ղուկասյանի անդամությունը «Հանրային Ձայն» կուսակցությունում դադարեցվել է
«Հանրային Ձայն» կուսակցության կառավարման խորհուրդը հայտնում է, որ Վարդան Ղուկասյանի անդամությունը «Հանրային Ձայն» կուսակցությունում դադարեցվել է։
«09.01.2024թ տեղի է ունեցել «Հանրային Ձայն» կուսակցության կառավարման խորհրդի նիստ։
Նիստով պարզվել է, որ կուսակցության խորհրդի անդամ Վարդան Ղուկասյանը հանդիսանում է նաև ՌԴ քաղաքացի, գրանցված ՌԴ Կալինինգրադ քաղաքում։
Կուսակցության կանոնադրության 3.8.5 կետի ուժով, այլ պետության քաղաքացիություն ստանալու դեպքում կուսակցության անդամությունը դադարեցվում է։
Այս հիմքով  կառավարման խորհուրդը դադարեցված է համարել Վարդան Ղուկասյանի անդամությունը կուսակցությունում։
Սեփական դիմումների հիմքով դադարեցված է համարվել կուսակցության խորհրդի ևս 11 անդամի անդամակցությունը։
Խորհուրդը նաև ի գիտություն է ընդունել, խորհրդի ղեկավար Արտակ Գալստյանի լիազորագիրը, որով վերջինիս կառավարման խորհրդի ղեկավարի լիազորությունները փոխանցվել են խորհրդի անդամ Գագիկ Գալստյանին, դադարեցնելով մինչ այդ կուսակցության խորհրդի անդամ Վահան Ավագյանին տրված նույնաբովանդակ լիազորագրի գործունեությունը։
Բացի այդ <«Հանրային Ձայն» կուսակցության կառավարման խորհուրդը, հաշվի առնելով մամուլում տարածված լուրերը իրազեկում է քաղաքացիներին և կուսակցականներին, որ «Հանրային Ձայն» կուսակցությունը արտահերթ համագումար հրավիրելու որոշում չունի, նման համագումար հունվարի 19 -ին չի անցկացվելու։
Սույն թվականի հունվարի 19-ին, Մարիոթ հյուրանոցում, կուսակցության նախկին անդամ Վարդան Ղուկասյան անունը կրող անձի կողմից հրավիրված համագումարը ապօրինի է, որևիցե աղերս չունի «Հանրային Ձայն» կուսակցության հետ։
Դիմում ենք նաև ՀՀ իրավապահներին, կասեցնել «Հանրային Ձայն» կուսակցության անունից ապօրինի հրավիրված համագումար կոչվող ապօրինի հավաքը։
Սույնով հայտարարում ենք նաև, որ Վարդան Ղուկասյան անունով անձը, այլևս որևիցե քաղաքական առնչություն չունի, ոչ «Հանրային Ձայն» կուսակցության և ոչ էլ կուսակցության Երևան քաղաքի ավագանիում գործող ֆրակցիայի հետ և ոչ կուսակցության և ոչ էլ ավագանու անդամները չունեն պարտավորություն վերջինիս հրահանգները, կամ ցուցումները կատարելու, Երևանի քաղաքապետարանի  գործունեության մասին նրան տեղեկատվություն փոխանցելու։
Ցանկացածը, ով կիրականացնի նման գործունեություն, կլինի կուսակցության անդամ, թե ավագանի, պետք է գիտակցի, որ դա կատարում է  իր անձնական պատասխանատվությամբ և կրելու է դրանից բխող քրեաիրավական հետևանքների ողջ պատասխանատվությունը»,- նշված է «Հանրային Ձայն» կուսակցության կառավարման խորհրդի հայտարարության մեջ։

Совет правления партии «Общественный голос» распространил заявление, сообщив о прекращении членства Вардана Гукасяна в политсиле.
«9 января 2024 года состоялось заседание совета правления партии "Общественный голос".
На заседании выяснилось, что член совета партии Вардан Гукасян является также гражданином РФ, зарегистрированным в городе Калининград.
В силу пункта 3.8.5 устава партии в случае получения гражданства другой страны членство в партии прекращается. На этом основании совет правления счел членство Вардана Гукасяна в партии прекращенным», – говорится в заявлении.
Отмечается также, что членство еще 11 членов совета партии прекращено на основании их заявлений.
Отмечается, что Совет также принял к сведению доверенность главы совета Артака Галстяна, по которой полномочия главы совета правления последнего были переданы члену Совета Гагику Галстяну, прекратив действие доверенности аналогичного содержания, выданной до этого члену совета партии Ваану Авагяну.
«Съезд, созванный 19 января текущего года в отеле Marriott лицом, известным как бывший член партии Вардан Гукасян, является незаконным и не имеет ничего общего с партией "Общественный голос".
Обращаемся к правоохранительным органам РА с просьбой пресечь именуемое съездом противоправное собрание, которое незаконно созвано от имени партии "Общественный голос"», – говорится в заявлении.
«Заявляем также, что человек по имени Вардан Гукасян больше не имеет никакого политического отношения ни к партии "Общественный голос", ни к фракции, действующей в Совете старейшин Еревана. Ни члены партии, ни члены Совета старейшин не обязаны выполнять инструкции или указания последнего, передавать ему информацию о деятельности мэрии Еревана.
Любой, кто будет вести такую деятельность – будь он членом партии или Совета старейшин, должен осознавать, что он делает это под свою личную ответственность и будет нести всю ответственность за вытекающие из этого уголовно - правовые последствия», – подчеркивается в заявлении.