Փարիզի Բաստիլի հրապարակում բացվել է «Լեռնային Ղարաբաղ՝ վտանգված հայկական ժառանգություն»  խորագրով  ցուցահանդես
08:27 11/01/2024
Փարիզի Բաստիլի հրապարակում բացվել է «Լեռնային Ղարաբաղ՝ վտանգված հայկական ժառանգություն» խորագրով ցուցահանդես
2023թ․ դեկտեմբերի 14-ից 2024թ․ հունվարի 15-ը, Փարիզի նշանավոր Բաստիլի հրապարակում, Փարիզի քաղաքապետարանի և «L’Œuvre d'Orient» կաթոլիկ կազմակերպության կողմից համատեղ կազմակերպվել է «Լեռնային Ղարաբաղ՝ վտանգված հայկական ժառանգություն»  խորագիրը կրող բացօթյա ցուցահանդես, որի առանցքում Լեռնային Ղարաբաղի հայկական պատմամշակութային ժառանգությունը ներկայացնող 30 բացառիկ լուսանկարներ են։ Այս մասին հայտնում են Ֆրանսիայում ՀՀ դեսպանությունից։
Ցուցահանդեսի պաշտոնական բացման իր խոսքում Ֆրանսիայում Հայաստանի դեսպան Հասմիկ Տոլմաջյանը շնորհակալություն է հայտնել Փարիզի քաղաքապետարանին և «L’Œuvre d'Orient» կաթոլիկ կազմակերպությանը Հայաստանի և հայ ժողովրդի կողքին մշտապես լինելու համար և նշել է, որ ցուցահանդեսի կազմակերպումն այդ համերաշխություն հերթական դրսևորումն է։
Հայաստանի դեսպանը շեշտել է, որ Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի նկատմամբ էթնիկ զտում իրականացնելուց հետո, այժմ Ադրբեջանը քայլեր է ձեռնարկում վերացնելու այնտեղ հայկական բազմահազարամյա ներկայության հետքերը, որոնց խոսուն ապացույցներն են ցուցադրվող լուսանկարներում պատկերված եկեղեցիները, կոթողներն ու հուշարձանները։ Այս համատեքստում նա առանձնահատուկ կարևորել է Լեռնային Ղարաբաղի հայկական պատմամշակութային ժառանգության հանրահռչակման և  պահպանման ուղղությամբ միջազգային ջանքերի գործադրումը։
Ցուցահանդեսի բացման ներկա են եղել և խոսքով հանդես եկել նաև Փարիզի փոխքաղաքապետեր Առնո Նգաչան և Կարին Ռոլանը, «l’Œuvre d'Orient» կաթոլիկ կազմակերպության նախագահ Ժան-Իվ Տոլոն,նույն կազմակերպության գլխավոր տնօրեն, Գերաշնորհ Պասկալ Գոլնիշը, ինչպես նաև Ֆրանսիայում Լեռնային Ղարաբաղի ներկայացուցիչ Հովհաննես Գևորգյանը։

В центре Парижа открылась выставка «Нагорный Карабах. Армянское наследие, оказавшееся под угрозой»
14 декабря на знаменитой площади Бастилии в Париже открылась выставка под открытым небом под названием «Нагорный Карабах. Армянское наследие, оказавшееся под угрозой». В экспозицию включены 30 эксклюзивных фотографий, представляющих армянское историческое и культурное наследие Нагорного Карабаха.
Выставку, которая продлится до 15 января, организовали мэрия Парижа и католическая организация «L'Œuvre d'Orient», сообщает посольство РА во Франции.
На официальном открытии выставки посол Армении во Франции Асмик Толмаджян поблагодарила мэрию Парижа и католическую организацию «L'Œuvre d'Orient» за то, что они всегда рядом с Арменией и с армянским народом, и отметила, что организация выставки является очередным проявлением этой солидарности.
Посол Армении подчеркнула, что после проведения этнической чистки населения Нагорного Карабаха сейчас Азербайджан предпринимает шаги по ликвидации следов армянского присутствия, о чем красноречиво свидетельствуют изображенные на фотографиях церкви, памятники и монументы.
В этом контексте она особо подчеркнула необходимость международных усилий в направлении популяризации и сохранения армянского исторического и культурного наследия Нагорного Карабаха.
На открытии выставки присутствовали и выступили с речью вице-мэры Парижа Арно Нгача и Карин Ролан, президент католической организации «L'Œuvre d'Orient» Жан-Ив Толо, генеральный директор той же организации, Его Преосвященство Паскаль Голниш и представитель Нагорного Карабаха во Франции Ованнес Геворкян.