Պարզապես պետք է իմանալ պատմությունը. Մարիա Զախարովան զգուշացրել է Սարգիս Խանդանյանին
Արևմուտքին հաճոյանալու համար պետք չէ, այնուամենայնիվ, հասնել ծայրահեղության և անհեթեթության մեջ ընկնել։ Այս մասին ամենշաբաթյա ճեպազրույցում հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան՝ մեկնաբանելով ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ, «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Սարգիս Խանդանյանի հայտարարությունը, թե  բանակցությունները Վաշինգտոնի և Բրյուսելի հարթակներում «միջազգային հեղինակություն են հաղորդում բանակցություններին, ավելի լեգիտիմ են դարձնում բանակցությունները և նաև ռիսկերն ավելի կառավարելի են դարձնում»։
«Ես այնպիսի զգացողություն ունեմ, որ, ցավոք, նման բաներ ասող մի շարք մարդիկ պարզապես կորցրել են չափի զգացումը։ Սա մեր՝ նման դիրքորոշումը չհասկանալու հարցը չէ, ոչ մի դեպքում, սա շատ կարևոր խնդիր է հենց Հայաստանի համար։
Հարավային Կովկասում իսկապես կայուն խաղաղության հաստատման ոչ այլընտրանքային ճանապարհային քարտեզը Ռուսաստանի Դաշնության, Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև ամենաբարձր մակարդակով եռակողմ համաձայնագրերն են, որոնք կնքվել են 2020-2022 թվականներին։ Վաշինգտոնն ու Բրյուսելը կամ ուղղակիորեն կրկնօրինակեցին դրանք, հիշեցնեմ նրանց, ովքեր խոսում են Վաշինգտոնի և Բրյուսելի հարթակների ավելի մեծ լեգիտիմության մասին, կամ փոխել են դրանք` ելնելով  իրենց պատեհապաշտական  շահերից։ Ինչպիսի՞ լեգիտիմության մասին կարող է խոսք լինել անգամ նման կեղծ միջնորդների դեպքում, եթե հաշվի առնենք, որ հավաքական Արևմուտքը ԱՄՆ-ի գլխավորությամբ բացահայտ խախտում է միջազգային իրավունքը, հրահրում է պատերազմներ, հակամարտություններ, կազմակերպում գունավոր հեղափոխություններ, բոլորին պարտադրում հենց արևմտյան հորինած կանոնները։
Եվս մեկ շատ կարևոր կետ. եթե Վաշինգտոնի և Բրյուսելի հարթակներում ինչ-որ բան քննարկվի, որը, օրինակ, կհակասի Հայաստանի ազգային շահերին, ապա չե՞ն հիշի նման քաղաքական գործիչների հայտարարությունները, որ այդ հարթակներն իրենք են հայտարարություններով և փաստաթղթերով ավելի մեծ լեգիտիմություն են տալիս։
Պետք է պարզապես իմանալ պատմությունը, ձեր երկրների և տարածաշրջանների պատմությունը, համաշխարհային պատմությունը»,- ասել է նա՝ նշելով, որ շատ հաճախ Արևմուտքի լավագույն և ամենահավատարիմ ընկերները տապալվում են հենց նրա օգնությամբ։

Надо просто знать историю: Мария Захарова предостерегла Саркиса Ханданяна
В стремлении понравиться Западу, все-таки, нужно не доходить до края и не срываться в абсурд. Об этом на еженедельном брифинге заявила официальный представитель МИД РФ Мария Захарова, комментируя заявление председателя постоянной Комиссии парламента Армении по внешним отношениям, депутата от правящей партии «Гражданский договор» Саркиса Ханданяна о том, что переговоры Армении и Азербайджана на площадках в Вашингтоне и Брюсселе «имеют международный авторитет и это добавляет им легитимности».
«У меня такое ощущение, что, к сожалению, ряд людей, которые заявляют подобные вещи, просто утратили чувство меры. Это не вопрос нашего не понимания подобной позиции, ни в коем случае, мы и не такое видели, это вопрос очень важный для самой Армении.
Безальтернативная дорожная карта для установления действительно устойчивого мира на Южном Кавказе – это комплекс трехсторонних договоренностей РФ, Азербайджана и Армении на высшем уровне, которые были заключены в период с 2020 по 2022 года. Вашингтон и Брюссель либо их прямо копировал, напомню тем, кто говорит о большей легитимности вашингтонских и брюссельских площадок, либо переиначили в собственным конъюнктурным интересам. О какой легитимности таких псевдопосредников вообще может идти речь, при том, что коллективный Запад, во главе с США, занимается откровенным надругательством над международным правом, провоцирует войны, конфликты, устраивает цветные революции, навязывает всем выдуманные самими западниками правила…
Еще очень важный момент: если что-то на вашингтонских и брюссельских площадках будет обсуждаться, что, например, будет идти в разрез с национальными интересами Армении, потом не вспомнят ли о заявлениях подобных политиков о том, что сами эти площадки придают заявлениям и документам большую легитимность?
Надо просто знать историю, историю своих стран и регионов, всемирную историю», - заявила она, отметив, что очень часто самые лучшие и верные друзья Запада были свергнуты при его содействии.