Իսրայելի ԱԳՆ-ն՝ Էրդողանին. Դուք եք ցեղասպանության իրական հեղինակները
Իսրայելի արտգործնախարար Իսրայել Կացը, անդրադառնալով  Թուրքիայի կողմից Հաագայի դատարան դիմելուն,  հայտարարել է, որ Թուրքիան է ցեղասպանության իրական հեղինակը։
«Մենք չենք մոռացել հայկական Հոլոքոստը և Թուրքիայի կողմից քրդերի ջարդերը։ Դուք եք ցեղասպանության իրական հեղինակները։ Մենք պաշտպանվում ենք ձեր բարբարոս ընկերներից»,- հավելել է իսրայելական դիվանագիտական գերատեսչության ղեկավարը՝ նկատի ունենալով պաղեստինյան իսլամիստական ՀԱՄԱՍ շարժումը։
Հիշեցնենք, որ Թուրքիայիայի նախագահը հայտարարել է՝ Հաագայի դատարան է փոխանցել Իսրայելին ցեղասպանության մեջ մեղադրող նյութեր։
«Մեր ներկայացրած փաստաթղթերը (ցեղասպանության ապացույցները) օգտակար են Հաագայի համար։ Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուն թաքնվելու տեղ չունի և պաշտպանություն չկա Գազայի հատվածում ՀԱՄԱՍ-ի դեմ սկսված գործողության համար»,-ասել է Թուրքիայի նախագահը։

Foreign Minister Israel Katz hits back at Turkish President Recep Tayyip Erdogan who boasted earlier on Friday of having submitted materials to help boost South Africa’s International Court of Justice case accusing Israel of genocide, The Times of Israel reported.
“The president of Turkey, the country that carried out the Armenian genocide and thought the world would shut up about it, is ‘proud’ today that he handed over to The Hague tribunal materials that accuse Israel of genocide,” Katz tweets.
“We heard you. We have not forgotten the Armenian holocaust and [Turkey’s] massacres of the Kurds. You are the real genocide perpetrators. We are defending ourselves from your barbarian friends,” he adds.
Israel for decades has bucked Armenian pleas for Jerusalem to formally recognize the genocide perpetrated during the Ottoman Empire, not wanting to sour its ties with Turkey and Azerbaijan, which deny one took place.