Իսրայելի ԱԳՆ-ն՝ Էրդողանին. Դուք եք ցեղասպանության իրական հեղինակները
Իսրայելի արտգործնախարար Իսրայել Կացը, անդրադառնալով  Թուրքիայի կողմից Հաագայի դատարան դիմելուն,  հայտարարել է, որ Թուրքիան է ցեղասպանության իրական հեղինակը։
«Մենք չենք մոռացել հայկական Հոլոքոստը և Թուրքիայի կողմից քրդերի ջարդերը։ Դուք եք ցեղասպանության իրական հեղինակները։ Մենք պաշտպանվում ենք ձեր բարբարոս ընկերներից»,- հավելել է իսրայելական դիվանագիտական գերատեսչության ղեկավարը՝ նկատի ունենալով պաղեստինյան իսլամիստական ՀԱՄԱՍ շարժումը։
Հիշեցնենք, որ Թուրքիայիայի նախագահը հայտարարել է՝ Հաագայի դատարան է փոխանցել Իսրայելին ցեղասպանության մեջ մեղադրող նյութեր։
«Մեր ներկայացրած փաստաթղթերը (ցեղասպանության ապացույցները) օգտակար են Հաագայի համար։ Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուն թաքնվելու տեղ չունի և պաշտպանություն չկա Գազայի հատվածում ՀԱՄԱՍ-ի դեմ սկսված գործողության համար»,-ասել է Թուրքիայի նախագահը։

«Мы помним об армянах»: глава МИД Израиля напомнил президенту Турции Эрдогану о Геноциде армян
Министр иностранных дел Израиля Исраэль Кац после очередных критических высказываний турецкого президента Реджепа Тайипа Эрдогана в адрес Израиля вспомнил о Геноциде армян в Османской империи 1915 года.
«Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган из страны, имеющей в своем прошлом Геноцид армян, теперь хвастается необоснованными обвинениями в адрес Израиля. Мы помним об армянах и курдах. Ваша история говорит сама за себя. Израиль обороняется, а не разрушает, выступая против ваших варварских союзников», – написал Кац на своей странице в соцсети X (ранее Twitter).
Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган накануне выразил надежду, что Израиль будет осужден Международным судом ООН за свои действия в секторе Газа, которые, по мнению турецкого лидера, имеют признаки военных преступлений.
Иск в Международный суд ООН в Гааге против Израиля был подан властями ЮАР в связи с возможным нарушением израильской стороной Конвенции о предупреждении преступления геноцида и наказании за него.