Բաքվի վերաքննիչ դատարանը քննել է Լաչինի միջանցքից առևանգված Վագիֆ Խաչատրյանի բողոքը։ Ադրբեջանական ԶԼՄ-ների փոխանցմամբ, դատավոր Հասան Ախմեդովի նախագահությամբ նիստում Խաչատրյանի փաստաբան Ռադմիլա Աբիլովան խնդրել է արդարացնել իր պաշտպանյալին։
Խաչատրյանն իր համաձայնությունն է հայտնել ճառին և դատարանին խնդրել արդարացնել իրեն.
«Ես անմեղ մարդ եմ, ապրում եմ բժիշկների հսկողության տակ։ Ինձ վիրահատություն է պետք, դրա համար պայմաններ ստեղծեք։ Ազատեք ինձ։ Խնդրում եմ արդարացնել ինձ»։
Նիստի ընթացքում պետական մեղադրող Տարանա Մամեդովան դեմ է արտահայտվել. «Խաչատրյանի ձեռքերն անմեղ մարդկանց արյան մեջ են։ Բողոքը չբավարարել»։
Մամեդովայի ելույթից հետո դատարանը հեռացել է խորհրդակցական սենյակ, վերադառնալուց հետո հրապարակել է որոշումը՝ մերժելով բողոքը։
Բաքվի դատարանը Հակարի կամրջի մոտից առևանգված Վագիֆ Խաչատրյանին դատապարտել է 15 տարվա ազատազրկման։ 15 տարուց 5-ը Խաչատրյանը կանցկանցի բանտում, մնացածը՝ ուղղիչ գաղութում։
Հիշեցնենք, որ արցախցի Վագիֆ Խաչատրյանն առևանգվել է անցած տարվա հուլիսի 29-ին Լաչինի միջանցքում և տեղափոխվել Բաքու, երբ փորձել է Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի ուղեկցությամբ Հայաստան տեղափոխվել բուժման նպատակով։

The Baku Court of Appeals has refused to acquit Artsakh Armenian Vagif Khachatryan convicted in Azerbaijan.
At a hearing on Monday, the elderly man insisted on his innocence and asked the judge to acquit and release him, saying he needed surgery.
However, the court upheld the guilty verdict and jail sentence given to Khachatryan, rejecting his appeal, the Azerbaijani media reported.
The 68-year-old man has been sentenced to 15 years in jail in Azerbaijan for “crimes” dating back to 1991. Khachatryan has to serve five years of his sentence in prison and the rest in a strict-regime penal colony.
He was abducted and arrested by Azerbaijani border guards at the Lachin Corridor checkpoint on 29 July while being evacuated to Armenia by the International Committee of the Red Cross (ICRC) for an urgent heart surgery.
Khachatryan was charged with "genocide" and "deportation or forced exile of population" in the village of Meshali on 22 December 1991 strongly denied by him.