Մենք ասել ենք՝ «Ղարաբաղն ու Նախիջևանը Հայաստան են», Ալիևն էլ հայելային կրկնում է «Էրիվանի», Սևանի մասով. Սիմոնյան
«Խաղաղության պայմանագրում չկա մեկ թեզ, որը վերաբերում է միայն մեկ կողմին՝ Հայաստանին կամ Ադրբեջանին։ Պայմանագրում առկա բոլոր թեզերը վերաբերում են երկու կողմերին էլ»,- լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը։
Նա նեց, որ Ադրբեջանի նախագահը ՀՀ տարածքային ամբողջականության մասին բազմիցս հայտարարություն է արել, նաև ՌԴ նախագահի ներկայությամբ, հարցազրույցների ժամանակ. «Այո՛, բառացի 29,800 քկմ-ը չի ասվել, և մենք սպասում ենք, ակնկալում ենք, որ դա նույնպես տեղի կունենա։ Դրա բացատրությունն ու պատճառներն ադրբեջանական կողմից այն է, որ հստակ սահմանագծում, սահմանազատում չկա, այդ պատճառով զերծ են մնում որևէ թիվ հայտարարելուց, միգուցե պահում են հետագա սակարկման, բանակցությունների համար»,-ասաց Սիմոնյանը։
Նա նշեց, որ կա քննարկվող պայմանագիր, որի կետերով առաջ են գնում այս պահի դրությամբ։
Խոսելով Ալիևի հռետորաբանության մասին, Ա.Սիմոնյանն ասաց. «Այն, ինչ անում է հարևան երկրի ղեկավարը, անում է հայելային՝ կրկնելով այն, ինչ հայկական կողմն արել է այս տարիների ընթացում։
Չէ՞ որ մենք միշտ ասում էինք՝ սրանք մեր պատմական տարածքներ են և այլն։ Տրամաբանությունը մտել է նաև հայելային խոսակցության մեջ։ Ալիևը խոսում է մի բանի մասին, որպեսզի հակակշիռ ստեղծի այն նարատիվներին, որ մենք 30 տարվա ընթացքում ստեղծել ենք»։
Դիտարկմանը, թե ե՞րբ է հայկական կողմն ասել, որ Բաքուն Հայաստան է, ինչպես Ալիևն է պնդում, որ «Էրիվանը Ադրբեջան է», Ա. Սիմոնյանը արձագանքեց. «Վա՜յ, մենք ասել ենք՝ Նախիջևանը Հայաստան է, ասել ենք՝ Ղարաբաղը Հայաստան է, ասել ենք՝ գնալու ենք Բաքվում թեյ խմենք, իրենք էլ ասում են՝ գալու են Սևանում թեյ խմելու։ Մի խոսքով՝ այդ բառապաշարի մեջ ենք մտել։ Բայց կա պայմանագրային գործընթաց, որտեղ ամեն ինչ վերաբերում է կողմերին հավասարաչափ»,-ասաց նա։

Симонян: Мы говорили, что «Карабах и Нахиджеван – Армения», Алиев зеркально озвучивает тезисы про Севан и Ереван
16:56 15/01/2024
В проекте мирного соглашения между Арменией и Азербайджаном нет ни одного тезиса, касающегося только одной из сторон, все они касаются как Еревана, так и Баку. Об этом на брифинге 15 января в парламенте заявил председатель Национального Собрания Армении Ален Симонян.
Симонян при этом не согласился с замечанием о том, что Азербайджан упорно не признает территориальную целостность Армении. «Президент Азербайджана неоднократно делал заявления о территориальной целостности Республики Армения, делал это также в присутствии и президента России, а также во время своих интервью. Если мы говорим о 29800 кв. км, то да, эта цифра озвучена не была, и мы ожидаем, рассчитываем, что это тоже произойдет. Но объяснение и причины этого с азербайджанской стороны в том, что без демаркации и делимитации они все еще воздерживаются от оглашения конкретной цифры. Возможно, они это оставили для торга или дальнейших переговоров», – отметил спикер парламента Армении.
Он указал, что обсуждается проект соглашения, положениями которого на данный момент  и руководствуются.
Говоря о риторике Алиева, Симонян указал: «Поведение руководителя соседней страны является зеркальным: повторяет то, что делала армянская сторона на протяжении этих лет.
Мы же всегда говорили, дескать, это наши исторические земли и пр.. Такая зеркальная логика вошла и в нарративы.  Алиев говорит это все для того, чтобы создать противовес тем нарративам, которые мы создали за последние 30 лет».
На вопрос о том, когда армянская сторона заявляла о том, что Баку – это Армения, подобно утверждающему будто бы «Эриван – это Азербайджан» Алиеву, спикер парламента Армении ответил:
«Мы говорили, что Нахиджеван – это Армения, мы говорили, что Карабах – это Армения, мы говорили, что будем пить чай в Баку. Они же говорят, что будут пить чай на Севане. Но есть переговорный процесс, согласно которому все касается сторон в равной степени».