Վարդան Ոսկանյան. Իրանական հրթիռների հարվածների հուժկու պայթյունը ցնցել է նաև Բաքուն
«Իրանական գերճշգրիտ հրթիռային հարավածներով Իրաքի և Սիրիայի տարածքում հակաիրանական ուժերի մի շարք՝ այդ թվում՝ իսրայելական հատուկ ծառայությունների կենտրոնակայանի և Թուրքիայի հետ առնչություններ ունեցող ահաբեկչական խմբավորումների, ենթակառուցվածքների ոչնչացման գործողությունն ակներևաբար անհանգստացնում է նաև Բաքվի բարբարոսական վարչախմբին»,-նման համոզման է իրանագետ Վարդան Ոսկանյանը։
Նրա խոսքով, բանն այն է, որ արդեն իսկ իրանական փորձագիտական շրջանակերում կարծիքներ են հնչում, որ իրանական բալիստիկ հրթիռների նշանակետեր են նաև արհեստածին Ադրբեջանի տարածքում հակաիրանական նպատակներով օգտագործվող ենթակառուցվածքները։
«Ակնհայտ է, որ նման պոտենցիալ թիրախների շարքում է նաև Արցախից բռնազավթված Վարանդայում կառուցված օդանավակայանը, որն ունի անթաքույց ռազմական նշանակություն և հատկապես կառուցվել է հակաիրանական նպատակներով։
Ուստի իրանական հրթիռների հարվածների հուժկու պայթյունը թեև տեղի է ունեցել Իրաքում և Սիրիայում, սակայն, պատկերավոր ասած, ցնցել է նաև Բաքուն»,-գրել է Ոսկանյանը։

Восканян: Мощный взрыв иранских ракетных ударов потряс также Баку
Уничтожение иранскими сверхточными ракетными ударами  инфраструктур ряда антииранских сил в Ираке и Сирии, в том числе штаба израильских спецслужб и связанных с Турцией террористических группировок, явно вызывает обеспокоенность и у бакинского варварского режима. Об этом написал в своем Telegram-канале заведующий кафедрой иранистики факультета востоковедения Ереванского государственного университета (ЕГУ) Вардан Восканян.
По его словам, дело в том, что в иранских экспертных кругах уже звучат мнения о том, что целями иранских баллистических ракет являются также инфраструктуры, используемые в антииранских целях на территории искусственно созданного Азербайджана.
«Очевидно, что в число таких потенциальных целей входит и аэропорт, построенный на территории оккупированной у Арцаха Варанды . Этот аэропорт имеет явно военное значение и специально построен в антииранских целях.
Посему, хотя мощный взрыв иранских ракетных ударов и произошел в Ираке и Сирии, он, образно говоря, потряс также Баку», – написал Восканян.