Վիկտոր Լուկաշենկոն Հայաստանում է
Պաշտոնական այցով Հայաստանում է գտնվում Բելառուսի ազգային օլիմպիական կոմիտեի նախագահ Վիկտոր Լուկաշենկոն:
«Բելառուսի իմ գործընկերոջ հետ շրջայց ենք կատարել Օլիմպավան մարզական համալիրում՝ ծանոթանալով հավաքների մասնակցող մարզիկների կեցության պայմաններին և մարզումներին:
Տարիների բարեկամությունն ամրապնդելով նաև սպորտում՝ ի նշան երախտիքի և օլիմպիական գաղափարների տարածման գործում ունեցած ավանդի, հանդիպման ավարտին Վիկտոր Լուկաշենկոն պարգևատրվեց ՀԱՕԿ բարձրագույն պարգևով»,-տեղեկացրել է ՀԱՕԿ նախագահ Գագիկ Ծառուկյանը։

Viktor Lukashenko, President of the National Olympic Committee of Belarus, paid an official visit to Armenia, the Armenian National Olympic Committee head reported on Tuesday.
"Together with my Belarusian colleague we toured the 'Olimpavan Sports Complex, getting acquainted with the living conditions and trainings of the athletes participating in the gatherings," its chairman, Gagik Tsarukyan, said in a statement.
"Strengthening years of friendship also in sports, as a sign of gratitude and his contribution to the dissemination of Olympic ideology, at the end of the meeting, Viktor Lukashenko was given the highest award of the NOC of Armenia," he added.