Եվրախորհրդարանը դիտորդներ չի ուղարկի Ադրբեջանի նախագահական ընտրություններին
Եվրախորհրդարանը որոշել է դիտորդներ չուղարկել Ադրբեջան՝ դիտարկելու փետրվարին նախատեսված նախագահի ընտրությունը: Այս մասին նշված է Եվրախորհրդարանի մի խումբ պատգամավորների հայտարարության մեջ։
«Եվրախորհրդարանը չի դիտարկի ընտրական գործընթացը և, հետևաբար, չի մեկնաբանի բուն գործընթացը կամ դրա արդյունքները», - ասվում է հայտարարության մեջ:
Հստակեցվում է նաև, որ պատգամավորներից և ոչ մեկը իրավասու չի դիտարկել Ադրբեջանում ընթացող ընտրությունները և մեկնաբանել դրանք։
Ադրբեջանում արտահերթ նախագահական ընտրությունները տեղի կունենան 2024 թվականի փետրվարի 7-ին։
2023 թվականի դեկտեմբերի 19-ին Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը հաստատել է Իլհամ Ալիևի թեկնածությունը՝ իշխող «Նոր Ադրբեջան» կուսակցությունից արտահերթ նախագահական ընտրություններին մասնակցելու համար։

Европарламент не направит наблюдателей на выборы президента Азербайджана
Европейский парламент (ЕП) решил не направлять наблюдателей на президентские выборы в Азербайджан в начале февраля. Об этом говорится в заявлении ведущих депутатов ЕП.
«Европейский парламент не будет осуществлять наблюдение за процессом выборов и, следовательно, не будет комментировать ни сам процесс, ни его результаты», - говорится в документе.
В Европарламенте уточнили, что никто из депутатов не был уполномочен наблюдать за выборами в Азербайджане и комментировать их.
В начале декабря действующий глава Азербайджана Ильхам Алиев объявил о проведении внеочередных президентских выборов 7 февраля 2024 года.