Սյունիքում ռուս սահմանապահների կողմից ճանապարհ հսկելը երազանքների դաշտից է. Պապոյան
«Այդ հայտարարության մեջ կետ չկա, որ ռուսները պետք է գան, այդտեղ ինչ-որ բան վերահսկեն: Նման կետ գոյություն չունի»,- ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՔՊ-ական պատգամավոր Գևորգ Պապոյանը՝ անդրադառնալով լրագրողի դիտարկմանը, որ նոյեմբերի 9-ի հայտարարության 9-րդ կետն ենթադրում է, որ Սյունիքով անցնող ճանապարհը պետք է ռուսական սահմանապահների կողմից վերահսկվի։
Նա նշեց, որ այդ կետի համաձայն՝ Հայաստանն ընդամենը պետք է ճանապարհ տրամադրի և Հայաստանը պատրաստ է դա տրամադրել. «Հիմա էլ պատրաստ ենք տրամադրել ճանապարհը մեր օրենսդրությանը համապատասխան»:
«Երկրորդ, նոյեմբերի 9-ի հայտարարության մեջ մի կետ կա՞, որտեղ ՌԴ-ն ու Ադրբեջանը ինչ-որ բան պարտավորվել էին անել և արել են: Չկա այդպիսի կետ: Այն բոլոր կետերը, որ պետք է իրենք անեին, չեն արել:
Մենք չենք խախտում այդ հայտարարությունը, որովհետև 9-րդ կետում չկա այն ձևակերպումը, որ դուք տվեցիք: Դա ցանկությունների, երազանքների դաշտից է, այդպես չի կարելի մեկնաբանել, որովհետև նման բան այնտեղ չկա գրված։
Առհասարակ նոյեմբերի 9-ի հայտարարությանը հղում անելուց առաջ թող բոլոր մարդիկ վերադառնան ԼՂ, թող ադրբեջանցիները դուրս գան այդ տարածքներից, թող միջանցքը մնա, Ռուսաստանը թող իր խաղաղապահներով միջանցքում և մնացած տարածքներում իրականացնի իր գործառույթները և այդպես շարունակ: Նոյեմբերի 9-ի հայտարարությունում նման կետեր կան, բայց ձեր նշած կետը գոյություն չունի»,- ասաց  ՔՊ-ական պատգամավորը։
Նա նաև նշեց, որ  մինչև Ադրբեջանում ընտրությունների ավարտը դժվար թե Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների միջև հանդիպում լինի։

Папоян: Контроль дороги в Сюнике пограничниками РФ – из области желаний, такого пункта нет
«В трехстороннем заявлении лидеров Армении, Азербайджана и РФ от 9 ноября 2020 года нет пункта о том, что российская сторона должна там что-то контролировать. Такого пункта не существует», – заявил в беседе с журналистами в парламенте Армении 16 января депутат от фракции правящей партии «Гражданский договор» Геворк Папоян в ответ на замечание о том, что, в соответствии с п.9 заявления от 9 ноября 2020 года, контроль за транспортным сообщением на дороге через Сюник должны осуществлять органы Пограничной службы ФСБ России.
По его словам, речь идет о том, что Армения всего лишь должна предоставить дорогу, и она готова сделать это. «Мы и сейчас готовы ее предоставить в соответствии с нашим законодательством», – указал депутат.
«И еще: есть ли в заявлении от 9 ноября 2020 года хоть один пункт, согласно которому Россия и Азербайджан обязались что-то сделать и сделали это? Нет. Они не выполнили ни одного пункта, касающегося их обязательств.
Мы не нарушаем упомянутое заявление, приведенной вами формулировки в п.9 данного документа нет. Это нечто из области мечтаний и желаний, так трактовать нельзя.
Прежде, чем ссылаться на заявление от 9 ноября, пусть все покинувшие Нагорный Карабах вернутся обратно, азербайджанцы покинут эти территории, пусть функционирует коридор, а Российская Федерация со своими миротворцами выполняет свои функции в коридоре и на остальных территориях. В заявлении от 9 ноября такие пункты есть, но пункта, о котором вы упомянули, не существует», – сказал Папоян.
Он отметил также, что встреча лидеров Армении и Азербайджана вряд ли состоится до окончания выборов в Азербайджане.