Երևանյան այցի շրջանակում արդյունավետ քննարկումներեմ ունեցել հայ գործընկերների հետ․ Ռիչարդ Նեֆյու
Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է ԱՄՆ պետքարտուղարության՝ կոռուպցիայի դեմ գլոբալ պայքարի համակարգող Ռիչարդ Նեֆյուին: Այս մասին հայտնում են Կառավարությունից։
«Փաշինյանը կարևորել է կոռուպցիայի դեմ պայքարում և ժողովրդավարական ինստիտուտների զարգացման ուղղությամբ ԱՄՆ վարչակազմի հետ սերտ համագործակցությունն ու դրա շարունակականությունը: Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ հակակառուպցիոն քաղաքականությունը և բարեփոխումների օրակարգի առաջմղումը ՀՀ կառավարության առաջնահերթությունն է և գործադիրը հետևողականորեն շարժվում է հակակառուպցիոն մեխանիզմների զարգացման և ինստիտուտների արդյունավետության բարձրացման ուղղությամբ: Այս համատեքստում, վարչապետը կարևորել է գործընկեր պետությունների հետ ծրագրերի հետագա իրականացումը, ակտիվ գործակցությունը, փորձի փոխանակությունն ու կարողությունների զարգացումը:
Ռիչարդ Նեֆյուն նշել է, որ ԱՄՆ վարչակազմը շարունակելու է աջակցությունը ՀՀ կառավարությանը ժողովրդավարության ամրապնդման, արդարադատության ոլորտում բարեփոխումների արդյունավետ իրականացման և կոռուպցիայի դեմ պայքարում: Պետքարտուղարության կոռուպցիոյի դեմ գլոբալ պայքարի համակարգողի խոսքով՝ ԱՄՆ բարձր է գնահատում վերոնշյալ ուղղություններով ՀՀ կառավարության իրականացրած քայլերը: Ռիչարդ Նեֆյուն հավելել է, որ երևանյան այցի շրջանակում արդյունավետ քննարկումներ է ունեցել հայ գործընկերների հետ՝ հետագա փոխգործակցությանը նոր ազդակ հաղորդելու նպատակով:
Հանդիպմանն անդրադարձ է կատարվել նաև թվայնացման գործընթացում, ինչպես նաև այլ ուղղություններով համատեղ ծրագրերի իրականացմանը վերաբերող հարցերի»,- ասվում է հաղորդագրությունում:

Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan on Monday received Richard Nephew, Coordinator on Global Anti-Corruption of the U.S. State Department, the PM's office reported.
"The Prime Minister emphasized close cooperation and its continuity with the US administration in the fight against corruption and the development of democratic institutions. Nikol Pashinyan noted that the anti-corruption policy and promotion of the reform agenda is a priority for the Armenian government and the executive is consistently moving towards the development of anti-corruption mechanisms and increasing the efficiency of institutions. In this context, the Prime Minister emphasized the further implementation of programs with partner states, active cooperation, exchange of experience and capacity building," it said in a readout.
"Richard Nephew noted that the US administration will continue to support the Armenian government in strengthening democracy, effective implementation of reforms in the field of justice and fighting corruption. According to the Coordinator on Global Anti-Corruption of the US State Department, the USA highly appreciates the steps taken by the Armenian government in the above directions. Richard Nephew added that within the framework of his visit to Yerevan, he had effective discussions with Armenian partners with the goal to give a new impulse to further cooperation," reads the statement.
Issues related to the digitalization process, as well as the implementation of joint programs in other directions were also discussed at the meeting.