Վարդան Ոսկանյան. Իրանի հարվածները հակաիսրայելական են, հակաամերիկյան, պրոչինական ու պրոսիրիական
Վերջին օրերին աշխարհի ուշադրության կենտրոնում է հայտնվել  Իրանն իր  հրթիռային հարվածներով։ Սիրիայի, Իրաքի, Պակիստանի տարածքում իրանական հրթիռային հարվածների պատճառների, հնարավոր զարգացումների ու ստեղծված իրավիճակում Հայաստանի դիրքավորման շուրջ Panorama.am-ը զրուցել է իրանագետ Վարդան Ոսկանյանի հետ։
Panorama.am-Պարոն Ոսկանյան, Իրանը մի քանի անգամ հայտարարել է հրթիռային հարվածներ հասցնելու պատճառների մասին, բայց Դուք զարգացումներին ավելի քաջատեղյակ եք։ Ո՞րն է հարվածների պատճառը, ովքե՞ր են թիրախները։
Վարդան Ոսկանյան-Իրանական կողմը հստակ հայտարարել էր՝ տեղի է ունենալու վրիժառության գործողություն՝ Քերմանում իրականացրած ահաբեկչական գործողությանն ի պատասխան։ Իրանը որպես տարածաշրջանային գերտերություն չի կարող թույլ տալ, որպեսզի այն ուժերը, որոնք փորձում են Իրանի ներսում ահաբեկչության միջոցով ստեղծեն ապակայունացում, տարածաշրջանում գլուխ բարձրացնեն։ Հետևաբար իրանական գերճշգրիտ հարվածները Իրաքի, Սիրիայի ու Պակիստանի տարածքում տեղակայված ահաբեկչական խմբավորումների ու ոչ միայն, միանշանակ սպասելի էին՝ հատկապես հաշվի առնելով, որ   Իրանը 40 տարիների խստագույն պատժամիջոցների պարագայում կարողացել է հասնել ակնառու հաջողությունների ռազմատեխնիկական ոորտում։
Եթե մենք փորձենք դիտարկել հարվածների աշխարհագրությունն ու թիրախները, ապա ակնհայտ է, որ բացի ահաբեկչական խմբավորումների հենակետերից, ընդ որում դրանց թվում է նաև Սիրիայում գործող «Թուրքեստանի Իսլամական կուսակցությունը», որն ունի հակաչինական ուղղվածություն ու ակնհայտ հովանավորվում է Թուրքիայի կողմից։ Բայցի այդ խմբավորումներից, իրանցիները թիրախ դարձրեցին նաև Էրվիլում գտնվող իսրայելական արտաքին հետախուզության կենտրոնակայանը, որն ինչ-որ տեղ պատասխան է Գազայի հատվածում Իսրայելի կողմից իրականացվող գործողությունների։ Եթե հաշվի առնենք, որ խոցված թիրախները գտնվում են ամերիկյան հյուպատոսության անմիջական հարևանությամբ, ապա ցուցիչ է առ այն, որ իրանցիները ուղերձ են հղել դեպի ԱՄՆ՝ ի պատասխան իրենց դաշնակից եմենյան հութիների դեմ իրականացված գրոհի։
Եթե Պակիստանի ուղղությամբ գրոհը դիտարկենք, ապա այդ երկրի տարածքում գործում է  ահաբեկչական խմբավորում՝ «Ջեյշ ալ-Ադլ» անունով, որն էթնիկական առումով կազմված է բելուջներից, վերջինները բնակեցված են նաև Իրանի ծայր հարավարևելյան Սիստան ու Բելուջիստան նահանգներում, այս խմբավորումը պաբերաբար ահաբեկչական գործողություններ է իրականացնում այդ նահանգում հատկապես։ Իրանական կողմը հիմավոր կասկածներ ունի, որ այդ խմբավորումը հովանավորում է մի շարք հակաիրանական ուժերի կողմից, խոսքը մասնավորապես Իսրայելի, Սաուդյան Արաբիայի, Պակիստանի մասին է։
Եթե փորձենք այս ամբողջն ընդհանրացնել ու բերել մեկ բանձևման, ապա կարելի է  ասել, իրանական հարվածը հակաիսրայելական էր, հակաահաբեկչական էր, հակաամերիկյան էր, հակապակիստանյան էր, պրոնիրանական էր, պրոսիրիական, պրոչինական։ Իրանը կարծեք ուրվագծում է իր դիրքավորումը աշխարհքաղաքական գործընթացներում և այդ առումով ուղերձներ է հղում։
Մեկ այլ կարևոր բաղադրիչ կա, իրանական կողմը քարոզչական տիրույթում կարողացավ հստակ ապահովել ռազմական գործողության հաջողությունը։ Տարածվում են բազմաթիվ կադրեր, որոնք ցույց են տալիս Իրանի ռազմական ներուժը, որը պակաս կարևոր չէ աշխարհում վարվող հիբրիդային պատերազմների տրամաբանության մեջ։
Panorama.am-Հնարավո՞ր է, որ իրանական հրթիռային հարվածներին հետևեն լայնածավալ ռազմական գործողություններ։
Վարդան Ոսկանյան-Չեմ կարծում, որ Իրանը կմտնի լայնածավալ ռազմական գործողությունների մեջ, չեմ էլ կարծում, որ Իրանի վրա ուղղակի հարձակում տեղի կունենա։ Բայց ողջ Մերձավոր Արևելքում շարունակվում է  արբանյակների պատերազմը՝ այսպես կոչված «պրոքսի» պատերազմը։ Իրանը, ռազմավարական առումով լինելով միայնության մեջ, չունենալով դաշնակից, ստեղծել է սեփական արբանյակներ, որոնք Իրանի դաշնակիցներն են տարածշրջանում։ Իրանն առաջնորդվում է հետևյալ տրամաբանությամբ, եթե ես չունեմ դաշնակիցներ, ապա կստեղծեմ։ Հիմա Լիբանանում, Սիրիայում, Իրաքում, Եմենում, Աֆղանստանում գործում են պրոիրանական ուժեր, որոնք ցույց են տալիս, որ կարող են արդյունավետ կերպով գործել Իրանի շահերի սպասարկման ուղեծրում։
Մի կարևոր ուղղությունն էլ կա, որ իրանցիները, հաշվի առնելով 44-օրյա պատերազմի հետևանքները, համարում են գերակա։ Խոսքը Ադրբեջան կոչվող արհեստածին  կազմավորման մասին է, գիտեք, որ դրա տարածքում էլ կան բազմաթիվ իրանամետ ուժեր։ Դրանք են Բաքվի բռնապետի հիմնական ախոյաններն ու քննադատները, նրանցից շատերը հիմա գտնվում են բանտերում, բայց իրանամետ խմբավորումներն ունեն հսկայական ազդեցություն։ Եթե հաշվի առնենք, որ հրթիռային հարվածներով Իրանը խոցել է Իրաքյան Քրդստանի տարածքում տեղակայված իսրայելական հետախուզության  ենթակառուցվածքները, ապա ակնհայտ է, որ Ադրբեջանի տարածքում նույնպես կան նման ենթակառուցվածքներ։ Դժվար է ասել, Իրաքո՞ւմ է ավելի մեծ իսրայելական ներկայություն, թե՞ Ադրբեջան կոչվող արհեստածին  կազմավորման ներսում։ Ուստի, իրանական հրթիռային հարվածների աշխարհագրությունն Իրաքը, Սիրիան ու Պակիստանն են, բայց դրա ձայնը, պատկերավոր ասած, լսվել է նաև Բաքվում։ Կարծում եմ՝ այնտեղ խիստ անհանգստացած են այն հանգամանքից, որ իրանցիները կարող են Ադրբեջանը դիտարկել թիրախ։
Panorama.am-Հայաստանը՝ որպես տարածաշրջանի երկիր ստեղծված իրավիճակում ինչպե՞ս պետք է դիրքավորվի։
Վարդան Ոսկանյան-Արդի աշխարհում տեղի ունեցող գործընթացները ցույց են տալիս մի կարևոր հանգամանք. Խաղաղություն չկա նույնիսկ Եվրոպայում, էլ չխոսենք Մերձավոր Արևելիք մասին։ Դասը, որ հայկական կողմը պետք է քաղի այս գործընթացներից, մեկն է՝ տարածաշրջանում, և ընդհանրապես աշխարհում հարգում ու հաշվի են նստում միայն ուժեղի հետ։ Հայաստանի՝ որպես պետության տեսլականը պետք է տեղավորվի հետևյալ գաղափարի մեջ. մենք պետք է ստեղծենք ռազմականացված պետություն-ամրոց։ Դա նշանակում է, որ Հայաստանի բոլոր համակարգերը պետք է ծառայեն մեկ նպատակի՝ անվտանգությունը, կրթությունը, գիտությունը, բժշկությունը, բոլոր ոլորտներն անխտիր։ Միայն այդ դեպքում մենք կարող ենք այս տարածաշրջանում ոչ միայն գոյատևել, ինչը իմ կարծիքով ամոթալի է պետություն ունեցող ազգի համար, այլ զարգանալ ու հզորանալ, ի վերջո մեր կամքը թելադրել այս տարածաշրջանում մեր նկատմամբ ակնհայտ թշնամական վերաբերմունք ունեցող, մեր չգոյությունը տենչող այնպիսի արհեստածին կազմավորման դեմ պայքարում, ինչպիսին Ադրբեջանն է։
Հետևաբար Հայաստանի ապագան ես տեսնում եմ բացառապես պետություն-ամրոց կառուցելու տրամաբանություն մեջ, ինչը պետք է արվի  հնարավորին արագ ու որակյալ։ Հատկապես Բաքվի բռնապետի վերջին ելույթը շատ հստակորեն ցրում է ցանկացած պատրանք առ այն, որ այդ արհեստածին կազմավորման ու դրա բարբարոսական վարչախմբի հետ հնարավոր է գնալ որևէ խաղաղության։ Նրանց նպատակը Հայաստանը ոչնչացնելն է։

Вардан Восканян: Удары Ирана носят антиизраильский, антиамериканский, прокитайский и просирийский характер
В последние дни в центре внимания всего мира – нанесенные Ираном ракетные удары по целям в Ираке, Сирии и Пакистане. О причинах иранских ракетных ударов, возможном развитии событий и позиции Армении в сложившейся ситуации корреспондент Panorama.am побеседовала с заведующим кафедрой иранистики факультета востоковедения Ереванского государственного университета (ЕГУ) Варданом Восканяном.
– Г-ин Восканян, в чем причина наносимых Ираном ударов, каковы мишени?
– Иранская сторона ранее четко заявила, что в ответ на теракт в Кермане будет проведена операция возмездия. Будучи региональной сверхдержавой, Иран не может допустить, чтобы в регионе подняли голову силы, которые террором пытаются дестабилизировать ситуацию внутри Ирана. Поэтому высокоточные иранские удары по террористическим группировкам в Ираке, Сирии и Пакистане и не только, были определенно ожидаемы, особенно если учесть, что Иран в условиях действующих уже 40 лет строжайших санкций сумел добиться весомых успехов в военно-технической сфере.
Если попробуем рассмотреть географию и цели ударов, то станет очевидно, что помимо опорных пунктов террористических группировок (кстати, в их числе действующая на территории Сирии террористическая организация «Исламская партия Туркестана», которая состоит в основном из уйгуров с антикитайскими настроениями и спонсируется режимом Эрдогана), по данным КСИР, ракетный удар был нанесен по штабу израильской спецслужбы «Моссад» в курдском регионе Ирака. Это в некоторой степени является ответом на действия Израиля в секторе Газа. Если принять во внимание, что пораженные цели расположены в непосредственной близости от американского консульства, то это показатель того, что иранцы направили месседж США – в ответ на удары по позициям являющихся союзниками Тегерана хуситов в Йемене.
Что касается ударов Ирана по целям в Пакистане, то на территории этой страны действует группировка «Джейш аль-Адль», которая в этническом плане состоит из белуджи. Белуджи проживают и в провинции Систан и Белуджистан на юго-востоке Ирана. Группировка «Джейш аль-Адль» периодически совершает теракты особенно в этой провинции. У иранской стороны есть обоснованные подозрения, что эту группировку спонсируют ряд антииранских сил, в частности речь об Израиле, Саудовской Аравии и Пакистане.
Если попытаться все это обобщить и подытожить, то можно сказать, что иранские удары были антиизраильскими, антитеррористическими, антиамериканскими, антипакистанскими, проиранскими, просирийскими, прокитайскими. Иран, кажется, обозначает свою позицию в геополитических процессах и адресует соответствующие месседжи.
Налицо еще один важный компонент: на пропагандистском поле иранская сторона смогла четко обеспечить успех военной операции. Распространяется множество кадров, демонстрирующих военный потенциал Ирана, что не менее важно в контексте ведущихся в мире гибридных войн.
– Могут ли за иранскими ракетными ударами последовать широкомасштабные военные действия?
– Не думаю, что Иран станет вовлекаться в широкомасштабные военные действия и что будет прямое нападение на Иран. Но на всем Ближнем Востоке продолжается прокси-война. Иран, будучи стратегически одиноким и не имея союзника, создал собственные сателлиты, являющиеся союзниками Ирана в регионе. Тегеран руководствуется следующей логикой: если у меня нет союзников, то я их создам. Сейчас проиранские силы действуют в Ливане, Сирии, Ираке, Йемене и Афганистане, что показывает, что они могут эффективно действовать в орбите обслуживания интересов Ирана.
Отмечу еще один важный фактор, который иранцы с учетом последствий 44-дневной войны считают приоритетным. Речь – об искусственном образовании под названием Азербайджан. Известно, что на территории последнего также множество проиранских сил. Они являются главными оппонентами и критиками бакинского диктатора, многие из них сейчас находятся в тюрьмах, но имеют огромное влияние на проиранские группировки. Если принять во внимание, что
Иран нанес ракетные удары по инфраструктуре израильской спецслужбы «Моссад» в курдском регионе Ирака, то следует помнить, что аналогичные инфраструктуры имеются и на территории Азербайджана. Трудно сказать, израильское присутствие более сильно в Ираке или внутри искусственного образования под названием Азербайджан. Посему география иранских ракетных ударов охватывает территории Ирака, Сирии и Пакистана, но они, образно говоря, были слышны и в Баку. Думаю, там крайне обеспокоены тем обстоятельством, что иранцы могут рассматривать в качестве мишени Азербайджан.
– Как Армении, региональной стране, следует позиционировать себя в нынешней ситуации?
– Происходящие в современном мире процессы показывают одну важную тенденцию: мира нет даже в Европе, что и говорить о Ближнем Востоке. Урок, который армянская сторона должна извлечь из этих процессов, один: в регионе, да и вообще в мире, уважают и считаются только с сильными. Видение Армении как государства должно заключаться в следующей идее: мы должны построить военизированное государство-крепость. Это значит, что все системы Армении, все сферы без исключения должны служить одной цели. Только тогда мы сможем не только существовать в этом регионе, что, на мой взгляд, позорно для имеющей государство нации, но и развиваться и усиливаться, наконец, диктовать свою волю в этом регионе в борьбе с таким враждебно настроенным к нам, жаждущим нашего исчезновения искусственным образованием, как Азербайджан.
Соответственно, будущее Армении я вижу исключительно в логике построения государства-крепости, что должно быть сделано максимально быстро и качественно. Особенно последние высказывания бакинского диктатора очень четко рассеивают всякие иллюзии о том, что с этим искусственным образованием и его диктаторским режимом можно пойти на какой-либо мир. Их цель – уничтожить Армению.