Չինաստանի բնակչությունը նվազել է
Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության (ՉԺՀ) բնակչությունը 2023 թվականին նվազել է 2,08 միլիոն մարդով, այժմ, ըստ պաշտոնական տվյալների, երկրում ապրում է մոտ 1,40967 միլիարդ քաղաքացի։ Գազետա.ռու-ի հաղորդմամբ, այս մասին նշված է ՉԺՀ-ի պետական վիճակագրական ծառայության կայքում։
«2023 թվականի վերջի դրությամբ երկրի բնակչությունը կազմում էր 1 409,67 միլիոն մարդ՝ ներառյալ 31 գավառների, ինքնավար շրջանների բնակչությունը և զինվորական անձնակազմը», - ասվում է զեկույցում:
Միաժամանակ պետական վիճակագրությունը պարզաբանել է, որ հաշվի չեն առնվել Հոնկոնգի, Մակաոյի և Թայվանի բնակիչներին, ինչպես նաև ՉԺՀ-ում բնակվող օտարերկրացիներին։
Մեկ տարում երկրում ծնվել է 9,02 մլն երեխա։ Տղամարդկանց թիվը դեռևս գերակշռում է կին բնակչությանը։ Չինաստանում տղամարդկանց թիվը կազմել է 720,32 միլիոն, իսկ իգական սեռի ներկայացուցիչները՝ 689,35 միլիոն։

Численность населения Китайской народной республики (КНР) в 2023 году сократилась на 2,08 млн человек, теперь всего в стране по официальным данным проживают около 1,40967 млрд граждан. Об этом сообщает «Газета.Ru» со ссылкой на сайт государственного статистического управления КНР.
«К концу 2023 года население страны составляло 1 409,67 млн человек, включая население 31 провинции, автономного района и муниципалитета и военнослужащих», — говорится в докладе ведомства на английском языке.
При этом в госстате уточнили, что не учитывали жителей Гонконга, Макао и Тайваня, а также иностранцев, проживающих в КНР.
Также за год власти зарегистрировали в стране 9,02 млн новорожденных. Мужское население все еще преобладает над женским — численность лиц мужского пола в КНР составила 720,32 млн, а женского — 689,35 млн.
В КНР активно развивают повышение рождаемости после отмены закона «одна семья — два ребенка». С лета 2021 года китайским семья можно заводить трех детей.
Также сообщалось, что в 2023 году число пенсионеров увеличится более чем на 28 млн человек, что станет рекордом в истории страны.