Ղրղզստանում զանգվածային անկարգությունների կոչերի պատճառով 11 լրագրող է ձերբակալվել
Ղրղզստանում զանգվածային անկարգությունների կոչերի դեպքով 48 ժամով ձերբակալվել են «Temirov Live» և «Ait Ait Dese» լրատվական գործակալությունների 11 ներկա և նախկին լրագրողներ։ «ՌԻԱ նովոստի»-ն գրել է, որ այդ մասին ասել է փաստաբան Զամիր Ժոոշևը։
«48 ժամով կալանավորվել են լրագրողներ՝ Մահաբաթ Թաժիբեկ քյզին, Սափար Ակունբեկովը, Ազամաթ Իշենբեկովը, Սաիպիդին Սուլթանալիևը, Ակթիլեկ Կապարովը, Տինիստան Ասիպբեկովը, Մաքսաթ Թաժիբեկ ուլուն, Ժոհուդար Բուզումովը, Ժումաբեկ Թուրդալիևը, Աիկե Օրհոզեևեևը, ձեր սոցիալական ցանցում Աիկե Օրհոզեևեևա»,-սոցիալական ցանցում գրել է Ժոոշևը։
Նրա խոսքով, նրանք բոլորը կասկածվում են իշխանության ներկայացուցիչների օրինական պահանջներին ակտիվորեն չհնազանդվելու և զանգվածային անկարգությունների կոչերի մեջ։
«Նախատեսվում է պատիժը՝ ազատազրկում հինգից ութ տարի ժամկետով»,-ասել է փաստաբանը։
Երկուշաբթի օրը Ազգային անվտանգության պետական կոմիտեն խուզարկություններ է իրականացրել Ղրղզստանի ամենահայտնի և մեջբերված լրատվական գործակալություններից մեկի՝ 24.kg-ի գրասենյակում՝ պատերազմի քարոզչության դեպքով: Հրատարակության գլխավոր տնօրենն ու գլխավոր խմբագիրները նույնպես հարցաքննվել են հետախուզության աշխատակիցների կողմից։
Երեքշաբթի օրը ՆԳՆ աշխատակիցները, զանգվածային անկարգություններ կազմակերպելու գործով, խուզարկություններ են իրականացրել «Temirov Live» և «Ait Ait Dese» գործակալություններում։ Այս հրապարակումների մի շարք աշխատակիցներ նույնպես տարվել են ՆԳՆ հարցաքննության։

Authorities in Kyrgyzstan this week detained 11 journalists from four independent outlets in a crackdown that human rights groups say underscores democratic backsliding in the Central Asian country, VOA News reported.
The raids began on Monday when police in the capital Bishkek raided the newsroom of the independent outlet 24.KG and briefly detained and interrogated its director and two top editors.
On Tuesday, police detained 11 reporters, according to press freedom groups and media reports.
Those detained on Tuesday have investigated alleged corruption among the country's elites, according to the press freedom group Reporters Without Borders, or RSF.
"This wave of arrests on the basis of a dubious charge amounts to a purge of local investigative journalism," Jeanne Cavelier, the head of RSF's Eastern Europe and Central Asia desk, said in a statement.
"Investigating corruption is not a crime and police should not be used as a tool of intimidation. We denounce this witch-hunt against journalists and call on the Kyrgyz authorities to release them at once," Cavelier continued.
Kyrgyzstan's interior ministry said the arrests were over material calling for "mass riots" on the social media pages of the outlets Ayt Ayt Dese and Temirov Live.
In a joint statement on Tuesday, eight human rights groups, including Human Rights Watch, called on Kyrgyz authorities to drop the criminal cases of "war propaganda" and "calls to mass disorder" that had been initiated against several outlets.