Հունվարի 19-20-ին Անթիլիասի Մայրավանքում, Արամ Ա Մեծի Տանն Կիլիկիոյ կաթողիկոսի օրհնությամբ, կայանալու է «Հայկական աշխարհը և տարածաշրջանային վերջին իրադարձությունները» թեմայով խորհրդաժողով։ Այս առիթով, Վեհափառ Հայրապետի հրավերով, Անթիլիաս կժամանեն Հայաստանից, Միացյալ Նահանգներից, Հարավային Ամերիկայից, Ֆրանսիայից պատմագետներ, իրավագետներ և քաղաքագետներ։ Այս մասին տեղեկացնում են Մեծի Տանն Կիլիկիո կաթողիկոսությունից։
Խորհրդաժողովին Հայաստանից մասնակցելու են պրոֆեսորներ Աշոտ Մելքոնյանը, Ռուբեն Սաֆրաստյանը, դոկտեր Արմեն Մարությանը, դոկտոր Վահրամ Բալայանը՝ Արցախից։
Օրակարգում ներառված են Ադրբեջանի կողմից պատմության նենգափոխումներին դիմակայելու, Արցախի ժողովրդի հավաքական վերադարձի և անվտանգության երաշխավորման իրավական ուղիները որոնելու, ռազմագերիների և առևանգված ռազմաքաղաքական ղեկավարության ազատ արձակման աշխատանքներին ուղղված և Արցախի հոգևոր ու մշակութային ժառանգության պահպանման համար միջազգային ատյաններում հանձնառությունն ապահովելու հարցեր։
«Մեր ժողովրդի ժամանակակից պատմության ամենաճգնաժամային հանգրվաններից մեկում ենք, հայրենիքի և Սփյուռքի մասնագիտական այս համախմբումը երկօրյա նիստերով պիտի քննարկի համահայկական օրակարգերի մշակման համար ուղենիշներ ճշտող հրատապ խնդիրներ»,- նշված է Մեծի Տանն Կիլիկիո կաթողիկոսության կայքում։

With the blessing of His Holiness Catholicos Aram I, a two-day conference focusing on Armenia and regional developments will be held at the Catholicosate of Cilicia in Antelias on January 19 and 20. The conference will bring together experts from Armenia, Artsakh, the U.S., South America, France and Switzerland, the Catholicosate reported on Wednesday.
This conference follows a series of online consultations within the "Analysis and Awareness Platform" (AAP). The agenda includes addressing Azerbaijan's historical falsifications, exploring legal avenues for the collective return of the indigenous people of Artsakh to their homeland, anticipating developments in the regional political landscape, outlining strategies for the release of prisoners of war and abducted political leaders of Artsakh, and seeking commitments from international leaders to preserve Artsakh's spiritual and cultural heritage.
Key participants from various regions include Prof. Ashod Melkonian, Prof. Rupen Safrasdian, and Dr. Armen Maroukian from Armenia; Dr. Vahram Palayan from Artsakh; Dr. Hrayr Balian from the USA; Dr. Khatchig Der Ghougasian from South America; Tigran Yegavian from France; Dr. Vicken Cheterian from Switzerland; and representatives from Lebanon—Dr. Nora Bayrakdarian, Mr. Shahan Kandaharian—with Aharon Shekherdemian acting as the secretary.