Ռուսաստանը երբեք չի եղել Հայաստանի հետ հարաբերությունների սառեցման նախաձեռնողը. Լավրով
Ռուսաստանը երբեք Հայաստանի հետ հարաբերությունների սառեցման նախաձեռնողը չի եղել։ Այս մասին հունվարի 18-ին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարել է ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը՝ ի պատասխան այն հարցին, թե հնարավո՞ր է արդյոք լուծել երկկողմ հարաբերություններում առկա խնդիրները, և արդյոք առաջընթաց կա։
«Մենք երբեք չենք եղել այս հարաբերություններում (Հայաստանի հետ-խմբ.) որևէ սառեցման նախաձեռնողը։ Այո, մենք հիշում ենք, երբ Հայաստանի ներկայիս պաշտոնյաներից շատերը, դեռ ընդդիմադիր դաշտում, տարբեր քաղաքական գործընթացների և նախընտրական քարոզարշավի ժամանակ, կոչ արեցին դուրս գալ Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությունից, Եվրասիական տնտեսական միությունից։
Երբ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը եկավ իշխանության, մենք նույնիսկ չնչին մղում չունեինք մեր հարաբերություններում ինչ-որ կերպ հեռանալ Երևանից։ Ամեն ինչ զարգացել է այնպես, ինչպես իր նախորդի օրոք՝ տնտեսության, էներգետիկայի, սոցիալական ոլորտում և ռազմաքաղաքական հարցերում»,-ասել է Լավրովը։
«Երբ համաձայնեցվեց Հայաստանի հետ Ադրբեջանի սահման ՀԱՊԿ դիտորդներ ուղարկելու մասին փաստաթուղթը, նախարարները համաձայնեցրին առաջին դեմքերի մակարդակով, Երևանն ասաց, որ չի կարող ստորագրել, և գրեթե միաժամանակ ԵՄ առաքելությունը գնաց այնտեղ։ Սա Հայաստանի ղեկավարության ընտրությունն է։ ԵՄ առաքելությունն ակտիվորեն հետաքրքրվել է Հայաստանում տեղակայված մեր սահմանապահների աշխատանքով։ Եվ, սկզբունքորեն, չի զբաղվել վստահության ամրապնդման որևէ միջոցառմամբ, այլ ամբողջ ժամանակ փորձել է «հոտոտել», թե ինչ, որտեղ, ինչպես է կատարվում»,-ասել է Լավրովը։
«Եվս մեկ անգամ շեշտեմ, որ մենք շատ ջերմ ենք վերաբերվում հայ ժողովրդին, վստահ ենք, որ պատմությունն ամեն ինչ իր տեղը կդնի, բայց այս բոլոր խնդիրները միայնակ չենք լուծի... Տանգոյի համար երկուսն են պետք»,-ասել է ռուս նախարարը։

Лавров: Россия никогда не была инициатором какого-либо охлаждения связей с Арменией
Россия никогда не была инициатором какого-либо охлаждения связей с Арменией. Об этом заявил министр иностранных дел России Сергей Лавров на пресс-конференции 18 января в ответ на вопрос, удалось ли решить проблемы в двусторонних отношениях, есть ли какой-то прогресс.
«Мы никогда не были инициаторами какого-либо охлаждения в этих связях (с Арменией - прим. Ред.). Да, мы помним, когда многие из нынешних официальных лиц Армении, еще будучи в оппозиции, агитируя в ходе различных политических процессов, избирательных кампаний, призывали выйти из Организации Договора о коллективной безопасности, Евразийского экономического союза.
Когда премьер [Армении Никол] Пашинян пришел к власти, у нас не было даже малейшего порыва как-то отстраниться от Еревана в наших отношениях. Все развивалось так же, как и при его предшественнике, – в экономике, энергетике, социальной сфере и в военно-политических делах», – сказал Лавров.
«Когда был согласован <…> документ о направлении наблюдателей ОДКБ на границу Армении с Азербайджаном - министры согласовали, на уровне первых лиц, - Ереван сказал, что не может подписать, и почти одновременно туда поехала миссия Евросоюза. Это выбор армянского руководства. Миссия ЕС стала активно интересоваться работой наших пограничников, которые в Армении расположены. И в принципе заниматься не какими-то мерами укрепления доверия, а вот пыталась все время "разнюхивать" что, где, как происходит - как там Россия выглядит, что она там делает, какие конкретно задачи перед ней стоят», - сказал Лавров.
«Еще раз подчеркну, у нас очень тёплое отношение к армянскому народу, мы уверены в том, что история все расставит по своим местам, но в одиночку мы не решим всех этих проблем… Для танго нужны двое», - сказал российский министр.