Լավրով. «Զանգեզուրի միջանցքը» երբեք չի քննարկվել ՌԴ-ի, Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների՝ 2020 թ.-ի նոյեմբերի 9-ի հայտարարության շրջանակում
Վերջին օրերին Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարներն իրենց հրապարակային մեկնաբանություններում անդրադարձել են Ադրբեջանի հիմնական մասի և Նախիջևանի միջև կապեր հաստատելու թեմային։ Ավելին, վարչապետ Փաշինյանը մի տեղ ասաց, որ Հայաստանը կտրականապես դեմ է «Զանգեզուրի միջանցքին»։ Այս մասին հունվարի 18-ին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարել է ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը։
Նրա խոսքով, Զանգեզուրի միջանցքը երբեք չի քննարկվել Ռուսաստանի Դաշնության, Ադրբեջանի նախագահների և Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի հայտարարության մեջ ձեռք բերված պայմանավորվածությունների շրջանակներում, որոնց շնորհիվ դադարեցվել է պատերազմը։
«Այնտեղ ասվել է, որ բոլոր տնտեսական և տրանսպորտային կապերն ապաարգելափակվելու են, և որ Հայաստանը երաշխավորում է Ադրբեջանի արևմտյան շրջանների և Նախիջևանի միջև տրանսպորտային կապերի անվտանգությունը երկու ուղղություններով, և այդ տրանսպորտային կապերի հսկողությունն իրականացնում է Ռուսաստանի Դաշնության ԱԴԾ սահմանապահ ծառայությունը։ Սա գործնականում մեջբերում է փաստաթղթից, որը եռակողմ ձևաչափով ստորագրվել է 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ին։ Իսկ այն, ինչ ասաց պարոն Փաշինյանը, որ Հայաստանի տարածքով տարանցման համար ցանկանում է նույն պայմանները, որոնք կօգտագործվեն Ադրբեջանից Նախիջևան Իրանի տարածքով տարանցման համար, ես այստեղ տրամաբանություն չտեսա, անկեղծ ասած»,-ասաց Լավրովը։
ՌԴ ԱԳՆ ղեկավարը հիշեցրեց, որ երեք երկրների փոխվարչապետների մակարդակով եռակողմ խմբի շրջանակներում պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել, որ երբ բոլոր կապերն ու երթուղիներն ապաարգելափակվեն, այն երկրները, որոնց տարածքով անցնում է նման ապաշրջափակված երթուղիները, այդ երթուղիների նկատմամբ ամբողջությամբ կպահպանեն ինքնիշխանությունն ու իրավասությունը իրենց սեփական տարածքներում:
Նրա խոսքով, եռակողմ աշխատանքային խմբում դեռևս 2023 թվականի հունիսին պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել վերսկսել հաղորդակցությունը, նախ՝ երկաթուղով, այն համաձայնեցվել է։ Համաձայնագիրը, ի թիվս այլ հարցերի, քննարկվել է ՀԱՊԿ գագաթնաժողովի շրջանակներում Պուտինի՝ Երևան կատարած այցի ընթացքում։
«Ես շատ լավ հիշում եմ, թե ինչպես այն ընդունվեց՝ շատ, շատ դրական: Բայց հետո ամեն ինչ նորից գնաց այլ տեղ։ Մենք լավ հասկանում ենք, որ ձեռք բերված պայմանավորվածություններից նման հետընթացները, ցավոք, հազվադեպ չեն։ Չգիտեմ, թե ինչն էր մեզ խանգարում թղթի վրա ավարտին հասցնել հիմնական Ադրբեջանի և Նախիջևանի միջև երթևեկության բացման սկզբունքների շուրջ պայմանավորվածությունները։ Բայց մենք միայն լավ գիտենք, որ արևմտյան ընկերների «լավ խորհուրդները» միշտ առկա են Հարավային Կովկասում և երբեմն ընկալվում են գործընթացի այս կամ այն մասնակիցների կողմից։ Բայց այն, որ արևմտյան խորհուրդները միշտ ուղղված են ոչ թե տարածաշրջանի երկրների միջև իրենց շահերի բալանսավորման հիման վրա պայմանավորվածություններ գտնելուն, այլ սեփական աշխարհաքաղաքական նպատակներին առաջ մղելուն, նույնպես քաջ հայտնի է բոլորին։
Համոզված եմ, որ այդ հաղորդակցության վերսկսումն այլընտրանք չունի։ Դրա պարամետրերն ամրագրված են եռակողմ համաձայնագրով՝ երթուղին անցնում է Հայաստանի ինքնիշխան տարածքով՝ ՌԴ ԱԴԾ սահմանապահ ծառայության հսկողության ներքո։ Այնտեղ սկզբունքորեն համաձայնեցվել են նաև մաքսային և սահմանային հսկողության ընթացակարգերը Ադրբեջանից Հայաստան մուտքի և Հայաստանից Նախիջևան ելքի ժամանակ»,- նշել է ՌԴ ԱԳՆ ղեկավարը։

Лавров: Про «зангезурский коридор» никогда речь не шла в рамках договоренностей, достигнутых лидерами РФ, Армении и Азербайджана в заявлении от 9 ноября 2020 г.
13:47 18/01/2024
В последние дни лидеры Армении и Азербайджана затрагивали в своих публичных комментариях тему установления связи между основной частью Азербайджана и Нахиджеваном. Причем премьер-министр Пашинян где-то сказал, что в Армении категорически против «зангезурского коридора». Об этом заявил глава МИД РФ Сергей Лавров на пресс-конференции 18 января.
По его словам, про зангезурский коридор никогда речь не шла в рамках договоренностей, достигнутых президентами РФ, Азербайджана и премьер-министром РА в заявлении от 9 ноября 2020 года, которое остановило войну.
«Там было сказано, что разблокируются все экономические и транспортные связи и что Армения гарантирует безопасность транспортного сообщения между западными районами Азербайджана и Нахичеванью в обоих направлениях, а контроль за этим транспортным сообщением осуществляют органы погранслужбы ФСБ РФ. Это практически цитата из документа, который в трехстороннем формате был подписан 9 ноября 2020 года. И то, что сказал господин Пашинян – что он хочет то ли таких же условий для транзита через Армению, которые будут использоваться при транзите из Азербайджана в Нахичевань через иранскую территорию  – я не увидел здесь какой-то логики, откровенно говоря», – заявил Лавров.
Глава российского МИД напомнил, что в рамках трехсторонней группы на уровне вице-премьеров трех стран было условлено, что при разблокировании всех связей и маршрутов страны, по территории которых любой такой разблокированный маршрут проходит, в полной мере сохраняют суверенитет и юрисдикцию над этими маршрутами на своей территории.
По его словам, в трехсторонней рабочей группе еще в июне 2023 года была достигнута  договоренность возобновить сообщение, для начала железнодорожным транспортом, это было согласовано. Договоренность обсуждалась в том числе в рамках визита Путина в Ереван на полях саммита ОДКБ.
«Я прекрасно помню, как это было встречено весьма и весьма позитивно. Но потом все куда-то опять ушло. Мы хорошо понимаем, что такие откаты от достигнутых договоренностей – дело, к сожалению, нередкое. Что помешало завершить договоренности на бумаге о принципах открытия движения между основным Азербайджаном и Нахичеванью, я не знаю. Но мы только хорошо знаем, что «добрые советы» западных друзей всегда присутствуют на Южном Кавказе и воспринимаются порой тем или иным участником процесса. Но то, что советы Запада нацелены всегда не на нахождение договоренностей между странами региона на основе баланса их интересов, а на продвижении своих собственных геополитических задач, это тоже всем прекрасно известно.
Я убежден, что альтернативы возобновлению такого сообщения не существует. Его параметры закреплены в трехсторонней договоренности: проходит маршрут по суверенной территории Армении под контролем погранслужбы ФСБ РФ. Там же были согласованы в принципиальном плане и процедуры таможенного и пограничного контроля на входе из Азербайджана в Армению и на выходе из Армении в азербайджанский Нахичевань», – указал глава МИД РФ.