Պակիստանի ռազմաօդային ուժերը հարվածներ հասցնելիս մտել են Իրանի օդային տարածք
Պակիստանի ռազմաօդային ուժերը մտել են հանրապետության օդային տարածք՝ գիշերը հրթիռային հարվածներ հասցնելով Իրանի թիրախներին։ ՏԱՍՍ-ը գրում է, որ այդ մասին հայտնում է Reuters գործակալությունը՝ հղում անելով Պակիստանի հետախուզության աղբյուրին։
Նրա խոսքով՝ Պակիստանի ռազմաօդային ուժերի ինքնաթիռները մտել են Իրանի օդային տարածք և վերադարձել ահաբեկիչների թաքստոցներին հարվածելուց հետո։ Թե քանի ինքնաթիռ է ներգրավվել գործողությանը, չի նշվում։
Պակիստանն առավոտյան «Մարգ Բար Սարմաչար» կոդով հակաահաբեկչական գործողություն է իրականացրել, որի շրջանակներում հարվածներ են հասցվել Իրանի Սիստան և Բելուջիստան նահանգում գտնվող «ահաբեկիչների թաքստոցներին»։ Այս մասին հայտնում է Պակիստանի ԱԳՆ մամուլի ծառայությունը։
«Այսօր առավոտյան Պակիստանը մի շարք խիստ համակարգված և նպատակաուղղված ճշգրիտ ռազմական հարվածներ է հասցրել Իրանի Սիստան և Բելուջիստան նահանգում ահաբեկիչների թաքստոցներին, ոչնչացվել են մի քանի ահաբեկիչներ»,-ասվում է մամուլի հաղորդագրության մեջ։
Ըստ Պակիստանի ԱԳՆ մամուլի ծառայության՝ Թեհրանի հետ շփումների վերջին մի քանի տարիների ընթացքում Իսլամաբադը «լուրջ մտահոգություն է հայտնել Իրանի չկառավարվող տարածքներում ապաստարանների վերաբերյալ, որոնք օգտագործվում են պակիստանյան ծագումով ահաբեկիչների կողմից՝ իրենց անվանելով «սարմաչարներ»։

The Pakistani Air Force has entered the airspace of Iran while carrying out missile strikes on targets at night, Reuters reported, citing a Pakistani intelligence source.
According to the source, the planes of the Pakistani Air Force entered the Iranian airspace and returned after hitting terrorist hideouts. The news agency did not specify how many aircraft were involved in the operation, TASS said.
"Our forces have conducted strikes to target Baloch militants inside Iran," the intelligence source told Reuters. According to him, the Pakistani military had attacked terrorists linked to the Balochistan Liberation Front.
On January 16, Iran's Tasnim news agency reported that the country's armed forces had attacked two headquarters of the Jaish al-Adl terrorist group on Pakistani territory with drones and missiles. Pakistan's Foreign Ministry condemned the strike, calling it a violation of the country's air borders that could have serious consequences. The ministry said that two children were killed in the strike.