Վրաստանի խորհրդարանի նախագահը պահանջներ է ներկայացրել Զելենսկուն և Սանդուին
Թբիլիսին սպասում է Ուկրաինայի և Մոլդովայի նախագահներ Վլադիմիր Զելենսկու և Մայա Սանդուի ներողությանը՝ Միխեիլ Սաակաշվիլիին բանտում խոշտանգումների մասին ստելու համար։ «ՌԻԱ նովոստի»-ին գրում է, որ վրացական Առաջին ալիքի եթերում հայտարարել է Վրաստանի խորհրդարանի նախագահ Շալվա Պապուաշվիլին։
«Եվրոպական հանձնաժողովի եզրակացությունից մենք իմացանք, որ նախագահ Զելենսկին, նախագահ Սանդուն և Եվրախորհրդարանի անդամները ստել են, երբ Վրաստանին մեղադրել են Սաակաշվիլուն խոշտանգելու մեջ: Այսօր մենք իմացանք, որ շատ արևմտյան քաղաքական գործիչներ խայտառակվել են Վրաստանի և վրաց ժողովրդի առաջ: Մենք ակնկալում ենք, որ այդ մարդիկ ներողություն կխնդրեն»,- ասաց նա։
Նախօրեին Խոշտանգումների դեմ եվրոպական կոմիտեն զեկույց էր հրապարակել, որում խոստովանել էր, որ կլինիկայում դատապարտված նախկին նախագահի կալանավորման մեջ խախտումներ չեն հայտնաբերել։ Բուժհաստատության տնօրեն Զուրաբ Չխաիձեն իր հերթին Սաակաշվիլիի վիճակը կայուն է գնահատել։

Тбилиси ждет извинений от президентов Украины и Молдавии Владимира Зеленского и Майи Санду за ложь о пытках Михаила Саакашвили в тюрьме, заявил спикер грузинского парламента Шалва Папуашвили в эфире Первого канала. Его слова приводит РИА Новости.
"Из заключения Европейского комитета мы узнали, что президент Зеленский, президент Санду и депутаты Европарламента лгали, когда обвиняли Грузию в пытках Саакашвили. Сегодня мы узнали, что многие западные политики опозорились перед Грузией и грузинским народом. Поэтому мы ожидаем, что эти люди принесут извинения", — сказал он.
Накануне Европейский комитет против пыток опубликовал доклад, в котором признал, что не нашел нарушений в содержании осужденного экс-президента в клинике. Директор медицинского учреждения Зураб Чхаидзе, со своей стороны, назвал состояние Саакашвили стабильным.
Саакашвили задержали в Грузии 1 октября 2021 года. Сейчас Саакашвили лечится в тбилисской клинике, куда попал после долгой голодовки. В судебных процессах он время от времени участвует дистанционно. При этом министр юстиции Рати Брегадзе неоднократно заявлял, что бывшего главу государства переведут обратно в тюрьму, как только врачи сочтут это возможным.