Արավուսից ոչխարների՝ ադրբեջանական կողմն անցնելու վերաբերյալ հանգամանքներն ուսումնասիրվում են. ՊՆ խոսնակ
14:33 19/01/2024
«Ոչխարների՝ ադրբեջանական կողմն անցնելու վերաբերյալ հանգամանքներն այս պահին ուսումնասիրվում են պատկան մարմինների կողմից»,- Panorama.am-ին ասաց պաշտպանության նախարարության մամուլի քարտուղար Արամ Թորոսյանը։
Հիշեցնենք, որ ավելի վաղ Panorama.am-ի հետ զրույցում Տեղ համայնքի ղեկավար Դավիթ Ղուլունցն ասել էր, որ այսօր առավոտյան ադրբեջանցիները գողացել են Սյունիքի մարզի Տեղ համայնքի հայ-ադրբեջանական շփման գծի հարևանությամբ գտնվող Արավուս բնակավայրին պատկանող ոչխարները։ Ոչխարները եղել են արոտավայրում։
«Առաջնագծում իրադրության, սահմանային միջադեպերի և խախտումների վերաբեյալ պաշտպանության նախարարությունը հանրությանը պատշաճ իրազեկում է։ Որևէ միջադեպ, հրադադարի խախտում, առավել ևս ներթափացման փորձ անգամ տեղի չի ունեցել։ Իսկ ոչխարների՝ ադրբջանական կողմն անցնելու վերաբերյալ հանգամանքներն այս պահին ուսումնասիրվում են պատկան մարմինների կողմից։ ՊՆ համապատասխան ստորաբաժանումը մշտադիտարկում է ոլորտին առնչվող մամուլի հրապարակումները և մեկնաբանում կամ դրանից արձագանքում է ըստ անհրաժեշտության ու նպատակահարմարության»,- ասաց Արամ Թորոսյանը։

Обстоятельства перехода овец из Аравуса на азербайджанскую сторону изучаются – пресс-секретарь Минобороны Армении
15:08 19/01/2024
На данный момент компетентные органы изучают обстоятельства пересечения овцами границы и перехода на азербайджанскую сторону, сообщил в комментарии для Panorama.am пресс-секретарь министерства обороны Армении Арам Торосян.
Напомним, ранее руководитель общины Тех Давид Гулунц сообщил Panorama.am, что утром азербайджанцы похитили овец, принадлежащих расположенному по соседству с армяно-азербайджанской линией соприкосновения населенному пункту Аравус общины Тех Сюникской области Армении. Овцы находились на пастбище.
«Министерство обороны Армении надлежащим образом информирует общество об обстановке на передовой, приграничных инцидентах и нарушениях. Ни одного инцидента, ни одного нарушения режима прекращения огня, тем более попытки проникновения не зарегистрировано. А обстоятельства перехода овец на азербайджанскую сторону на данный момент изучаются компетентными органами.
Соответствующее подразделение МО осуществляет мониторинг касающихся сферы публикаций в прессе и комментирует их или реагирует на них по необходимости и исходя из целесообразности», – сказал Арам Торосян.